Notowania

Przejdź na

Czy GPW połączy się z giełdą w Austrii?

Adam Maciejewski, prezes warszawskiej giełdy, zdradza, czego oczekuje po współpracy z europejskim holdingiem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(GPW)

_ - Współpraca musi być dobra dla lokalnych rynków, które powinny zyskać większą płynność, większą ofertę produktową i większą standaryzację usług - _ mówi w rozmowie z Money.pl o planowanym połączeniu GPW i CEE SEG Adam Maciejewski. Z prezesem GPW rozmawiamy też o rozwoju polskiej gospodarki i wpływie OFE na krajowy rynek akcji.

*Czy Giełda Papierów Wartościowych połączy się z austriacką Wiener Börse? *

Prowadzimy rozmowy nie tyle z Giełdą Wiedeńską, co z grupą giełd CEE SEG - Wiedeń, Praga, Budapeszt, Ljubljana. Ale za wcześnie na odpowiedź na tak zadane pytanie. Analizujemy różne scenariusze i wiele rozwiązań jest możliwych. Szukamy takich, które w długiej perspektywie zapewnią jak największe korzyści dla polskiej gospodarki, naszych interesariuszy i dla samej GPW jako spółki.

*Komu połączenie się bardziej opłaci? Na Rynku Regulowanym GPW notowanych jest grubo ponad 400 spółek o łącznej kapitalizacji około 700 miliardów złotych. W tych statystykach na głowę bijemy austriacki rynek akcji, na którym funkcjonuje około stu spółek o rynkowej wartości ponad 80 miliardów euro. *

Kapitalizacja wszystkich spółek krajowych i notowanych na zasadzie single-listing na rynku warszawskim i rynkach z regionu CEE SEG jest porównywalna. W Warszawie mamy jednak zdecydowanie więcej spółek i większe obroty zarówno na rynku akcji, jak i na rynku instrumentów pochodnych. Jeśli miałoby dojść do połączenia, to obie strony muszą widzieć w tym głęboki sens i obu stronom musi się to opłacać. A przede wszystkim musi to być dobre dla lokalnych rynków, które powinny zyskać między innymi większą płynność, większą ofertę produktową i większą standaryzację usług.

To będzie strasznie skomplikowana fuzja. Problemem może być na przykład wybór systemu transakcyjnego. U nas od niedawna działa UTP, w Wiedniu korzystają z Xetry. Któryś trzeba będzie wybrać.

Każda fuzja międzynarodowa o takiej skali skomplikowania organizacyjnego jest wyzwaniem, ale jeśli jest dobra wola, to ze wszystkim sobie można poradzić.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/117/m155509.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wazny;krok;przed;gpw;jesli;tego;nie;zrobi;grozi;jej;marginalizacja,3,0,1285123.html) *GPW grozi marginalizacja. Jak się ratować? * Spora szansa dla warszawskiego parkietu. To może być alternatywa dla Frankfurtu i Londynu. Prezydent Czech Milosz Zeman zaproponował pod koniec maja również połączenie warszawskiej i praskiej giełdy. To tylko polityczna deklaracja?

Giełda praska jest częścią CEE SEG, czyli właśnie holdingu łączącego parkiety w Wiedniu, Budapeszcie, Pradze i Ljublianie. Deklarację Pana Prezydenta traktuję za naturalne wsparcie prowadzonych aktualnie rozmów.

*Jaka będzie druga połowa roku dla GPW? *

Dobra. Zawsze mówię, że dobra (śmiech). Ale autentycznie, widzę powrót zainteresowania rynkami akcji, o czym świadczą rosnące obroty. Spodziewam się więc, że druga połowa roku będzie jeszcze lepsza, zwłaszcza że na horyzoncie pojawiają się symptomy ożywienia gospodarczego, które ma znaczenie podstawowe z punktu widzenia aktywności inwestorów. I zapewne będziemy mieli już jasność odnośnie przyszłości OFE.

*Czy wyższe obroty to też już efekt wprowadzenia nowego systemu UTP? *

Po części zapewne tak, ale prawdziwe efekty przyjdą za jakiś czas. Co prawda w maju obroty wzrosły dość znacznie, ale myślę, że decydujące były jednak inne czynniki. Dopiero pojawienie się algotradingu na większą skalę powinno istotnie wpłynąć na płynność.

*Wspomniał Pan o nadchodzącym ożywieniu. Ekonomiści z Europejskiego Banku Centralnego wieszczą odbicie już w przyszłym roku. Ich zdaniem, gospodarka strefy euro w 2014 roku ma się powiększyć o 1,1 procent. Wierzy Pan w te prognozy? *

Jak najbardziej. Co więcej, uważam że w Polsce ożywienie pojawi się szybciej, niż to się powszechnie wydaje. Dużym bodźcem będzie krajowy program inwestycyjny - na rynek trafić ma kilkaset miliardów złotych. To musi rozruszać gospodarkę.

*A co się stanie z OFE? *

Mam nadzieję, że z punktu widzenia rynku akcji będą to zmiany pozytywne. A już na pewno nie obawiam się o nagłe załamanie lub krach. Prezentacja raportu już za chwilę, więc myślę, ze teraz powinniśmy uzbroić się w cierpliwość, nie spekulować, ale komentować już konkretne propozycje.

Rozmowa została przeprowadzona podczas 17-tej Konferencji Wall Street w Karpaczu.

Czytaj więcej w Money.pl
Tusk wyciągnie ze spółek prawie 6 miliardów. Są dobre strony Czytaj o wszystkich skutkach drenowania państwowych firm.
Spółka dnia: Czy Rosjanie przejmą polską chemię? - _ Dla nich byłby to świetny interes _ - mówi w rozmowie z Money.pl Jerzy Marciniak, prezes Azotów Tarnów.
Tuskowi grożą trzy lata więzienia i dwa miliony złotych kary. Innym politykom też Drobni inwestorzy przez ich nieuważne wypowiedzi mogą stracić duże pieniądze.
Tagi: zmiany na gpw, gpw, ludzie, giełda, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, manager, najważniejsze, wywiady, czołówki, marketing i zarządzanie
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz