Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Maciej Rynkiewicz
|

Czy GPW połączy się z giełdą w Austrii?

0
Podziel się:

Adam Maciejewski, prezes warszawskiej giełdy, zdradza, czego oczekuje po współpracy z europejskim holdingiem.

Czy GPW połączy się z giełdą w Austrii?
(GPW)
bESTrDZx
_ - Współpraca musi być dobra dla lokalnych rynków, które powinny zyskać większą płynność, większą ofertę produktową i większą standaryzację usług - _ mówi w rozmowie z Money.pl o planowanym połączeniu GPW i CEE SEG Adam Maciejewski. Z prezesem GPW rozmawiamy też o rozwoju polskiej gospodarki i wpływie OFE na krajowy rynek akcji.

Czy Giełda Papierów Wartościowych połączy się z austriacką Wiener Börse?

Prowadzimy rozmowy nie tyle z Giełdą Wiedeńską, co z grupą giełd CEE SEG - Wiedeń, Praga, Budapeszt, Ljubljana. Ale za wcześnie na odpowiedź na tak zadane pytanie. Analizujemy różne scenariusze i wiele rozwiązań jest możliwych. Szukamy takich, które w długiej perspektywie zapewnią jak największe korzyści dla polskiej gospodarki, naszych interesariuszy i dla samej GPW jako spółki.

Komu połączenie się bardziej opłaci? Na Rynku Regulowanym GPW notowanych jest grubo ponad 400 spółek o łącznej kapitalizacji około 700 miliardów złotych. W tych statystykach na głowę bijemy austriacki rynek akcji, na którym funkcjonuje około stu spółek o rynkowej wartości ponad 80 miliardów euro.

Kapitalizacja wszystkich spółek krajowych i notowanych na zasadzie single-listing na rynku warszawskim i rynkach z regionu CEE SEG jest porównywalna. W Warszawie mamy jednak zdecydowanie więcej spółek i większe obroty zarówno na rynku akcji, jak i na rynku instrumentów pochodnych. Jeśli miałoby dojść do połączenia, to obie strony muszą widzieć w tym głęboki sens i obu stronom musi się to opłacać. A przede wszystkim musi to być dobre dla lokalnych rynków, które powinny zyskać między innymi większą płynność, większą ofertę produktową i większą standaryzację usług.

bESTrDZz

To będzie strasznie skomplikowana fuzja. Problemem może być na przykład wybór systemu transakcyjnego. U nas od niedawna działa UTP, w Wiedniu korzystają z Xetry. Któryś trzeba będzie wybrać.

Każda fuzja międzynarodowa o takiej skali skomplikowania organizacyjnego jest wyzwaniem, ale jeśli jest dobra wola, to ze wszystkim sobie można poradzić.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/117/m155509.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wazny;krok;przed;gpw;jesli;tego;nie;zrobi;grozi;jej;marginalizacja,3,0,1285123.html) *GPW grozi marginalizacja. Jak się ratować? * Spora szansa dla warszawskiego parkietu. To może być alternatywa dla Frankfurtu i Londynu. Prezydent Czech Milosz Zeman zaproponował pod koniec maja również połączenie warszawskiej i praskiej giełdy. To tylko polityczna deklaracja?

Giełda praska jest częścią CEE SEG, czyli właśnie holdingu łączącego parkiety w Wiedniu, Budapeszcie, Pradze i Ljublianie. Deklarację Pana Prezydenta traktuję za naturalne wsparcie prowadzonych aktualnie rozmów.

bESTrDZF

Jaka będzie druga połowa roku dla GPW?

Dobra. Zawsze mówię, że dobra (śmiech). Ale autentycznie, widzę powrót zainteresowania rynkami akcji, o czym świadczą rosnące obroty. Spodziewam się więc, że druga połowa roku będzie jeszcze lepsza, zwłaszcza że na horyzoncie pojawiają się symptomy ożywienia gospodarczego, które ma znaczenie podstawowe z punktu widzenia aktywności inwestorów. I zapewne będziemy mieli już jasność odnośnie przyszłości OFE.

Czy wyższe obroty to też już efekt wprowadzenia nowego systemu UTP?

Po części zapewne tak, ale prawdziwe efekty przyjdą za jakiś czas. Co prawda w maju obroty wzrosły dość znacznie, ale myślę, że decydujące były jednak inne czynniki. Dopiero pojawienie się algotradingu na większą skalę powinno istotnie wpłynąć na płynność.

bESTrDZG

Wspomniał Pan o nadchodzącym ożywieniu. Ekonomiści z Europejskiego Banku Centralnego wieszczą odbicie już w przyszłym roku. Ich zdaniem, gospodarka strefy euro w 2014 roku ma się powiększyć o 1,1 procent. Wierzy Pan w te prognozy?

Jak najbardziej. Co więcej, uważam że w Polsce ożywienie pojawi się szybciej, niż to się powszechnie wydaje. Dużym bodźcem będzie krajowy program inwestycyjny - na rynek trafić ma kilkaset miliardów złotych. To musi rozruszać gospodarkę.

A co się stanie z OFE?

Mam nadzieję, że z punktu widzenia rynku akcji będą to zmiany pozytywne. A już na pewno nie obawiam się o nagłe załamanie lub krach. Prezentacja raportu już za chwilę, więc myślę, ze teraz powinniśmy uzbroić się w cierpliwość, nie spekulować, ale komentować już konkretne propozycje.

bESTrDZH

Rozmowa została przeprowadzona podczas 17-tej Konferencji Wall Street w Karpaczu.

Czytaj więcej w Money.pl
Tusk wyciągnie ze spółek prawie 6 miliardów. Są dobre strony Czytaj o wszystkich skutkach drenowania państwowych firm.
Spółka dnia: Czy Rosjanie przejmą polską chemię? - _ Dla nich byłby to świetny interes _ - mówi w rozmowie z Money.pl Jerzy Marciniak, prezes Azotów Tarnów.
Tuskowi grożą trzy lata więzienia i dwa miliony złotych kary. Innym politykom też Drobni inwestorzy przez ich nieuważne wypowiedzi mogą stracić duże pieniądze.
bESTrEaa
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)