Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

E-dymek.com: Jak palić w barze pomimo zakazu?

0
Podziel się:

Alternatywą dla tradycyjnego dymka mogą być papierosy elektroniczne.

E-dymek.com: Jak palić w barze pomimo zakazu?
(webphotographeer/iStockphoto)

**

e-dymek.comZakaz palenia w miejscach publicznych obowiązuje już od miesiąca. Nowe przepisy nie dotyczą jednak e-papierosów, które cieszą się coraz większą popularnością wśród palaczy. Ale elektroniczny niekoniecznie znaczy zdrowszy. - _ Nie ma naukowych dowodów na to, że e-papierosy nie szkodzą _ - mówi Michał Kotwica (na zdjęciu) jeden z dwóch właścicieli firmy e-dymek.com.**

W rozmowie z Money.pl opowiada, jak z urzędnika stał się biznesmenem oraz tłumaczy, co tak naprawdę wiemy o e-papierosach.

Money.pl: E-dymek.com powstał na początku 2009 roku. Zakładał Pan firmę z myślą o istniejącym już wówczas projekcie ustawy o zakazie palenia w miejscach publicznych?

Michał Kotwica, właściciel firmy e-dymek.com: Nie, to był przypadek. Ojcem chrzestnym e-dymka jest mój tata, który zobaczył elektroniczne papierosy w telewizji. Mnie do e-palenia przekonał brat, który szukał pomysłu na biznes. Pomyśleliśmy, że skoro elektroniczne papierosy spodobały się nam, mogą też przypaść do gustu innym palaczom.

A czym zajmował się Pan wcześniej?

Byłem urzędnikiem w instytucji państwowej, kierownikiem sekcji, koordynowałem pracę około 20 osób. Zajmowałem się tym przez prawie 12 lat. Kiedy brat założył firmę, przez jakiś czas pracowałem równolegle i dla niego i na etacie. Na początku e-dymek był dla mnie sposobem na dorobienie do urzędniczej pensji.

fot: e-dymek.com_ fot: e-dymek.com _[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/elektroniczne;papierosy;od;e-dymek;com,galeria,4677,0.html)Zakaz palenia w miejscach publicznych nie obejmuje e-papierosów. Czy po miesiącu funkcjonowania ustawy można mówić o wzroście popytu na elektroniczne papierosy?

Tak, wzrost zainteresowania e-papierosami możemy zauważyć choćby po ciągle rosnącej liczbie wejść na naszą stronę.

Ile e-papierosów sprzedajecie miesięcznie?

Według danych sprzed pół roku w Polsce sprzedaje się około 15 tysięcy sztuk e-papierosów miesięcznie. Obecnie trudno jednak oszacować dokładną sprzedaż, choćby ze względu na fakt, że zdarzają się także reklamacje i zwroty.

Co konkretnie reklamują klienci?

Nie ma tutaj reguły. E-papieros jest urządzeniem dość prostym w obsłudze i trudno w nim cokolwiek zepsuć. Natomiast niektóre elementy, na skutek intensywnej eksploatacji, mogą zużywać się nieco szybciej, niż zakłada producent. Trzeba pamiętać, że jest to jednak urządzenie elektroniczne, natomiast wszelkie reklamacje załatwiamy od ręki.

Jak taki papieros działa?

Najpopularniejszymi modelami są modele trzyczęściowe. Taki papieros składa się baterii, czyli ogniwa zasilającego z elementem sterującym, grzałki (czyli atomizera) i wkładu. Ogniwo zasila atomizer, który z kolei podgrzewa płyn we wkładzie. Powstałą w ten sposób parą się inhalujemy.

A czym różni się jeden e-papieros od drugiego?

Każdy e-papieros działa dokładnie tak samo. Element zasilający podgrzewa grzałkę, a grzałka podgrzewa płyn. Obok modeli trzyczęściowych, istnieją jeszcze papierosy dwuczęściowe, składające się z baterii oraz wkładu z grzałką w jednym, tzw. kartomizera. Obie opcje mają tyle samo zwolenników, co przeciwników.

Czy elektroniczne papierosy są faktycznie mniej szkodliwe od tych prawdziwych?

Nie ma dowodów naukowych na to, że e-papierosy na 100 procent nie szkodzą. Dlatego my odżegnujemy się od tego typu sformułowań, także podczas rozmów z klientami. E-papierosy to alternatywa dla tradycyjnego palenia i tak też powinno się do nich podchodzić.

Logika nakazywałaby jednak myśleć, że elektroniczne papierosy są zdrowsze od analogów. Proces spalania został w nich zastąpiony procesem inhalowania nikotyny uzyskanej w warunkach laboratoryjnych. Zatem nie ma mowy o toksynach i substancjach smolistych obecnych w tytoniu i zwykłych papierosach.

**

e-dymek.comA czy istnieją jakieś naukowe dowody na terapeutyczną skuteczność e-papierosów? Reklamujecie swoje produkty jako sposób na zerwanie z nałogiem.**

E-dymek.com nigdzie w ten sposób nie reklamuje swoich produktów. Unikamy takich stwierdzeń, a e-papierosy traktujemy tylko i wyłącznie jako alternatywę dla tradycyjnych papierosów, inny sposób dostarczania nikotyny do organizmu.

Na państwa stronie można przeczytać, że e-papierosy pozwoliły _ tysiącom Polaków uwolnić się od nałogu palenia zwykłych papierosów tytoniowych. _

To prawda, mamy klientów, którzy dzięki e-papierosom rzucili tradycyjne palenie. Natomiast to są dowody, można powiedzieć, empiryczne, wynikające z doświadczenia użytkowników e-papierosów. Nikt nie przeprowadził takich długofalowych badań.

Po co więc sprzedawać coś, co nie zostało przebadane, o czym nie wiadomo, jaki ma wpływ na nasze zdrowie?

Nie znamy skutków ubocznych palenia e-papierosów, ale wiemy sporo o zwykłych papierosach. Wiemy, że są trujące, a mimo to nadal je kupujemy.

Logika nakazuje myśleć, że e-papierosy są zdrowsze od analogowych, bo żaden z ich składników nie jest kancerogenny. Co więcej, papierosy elektroniczne są zdecydowanie mniej uciążliwe dla otoczenia, co również przemawia na ich korzyść. Ale w obu przypadkach dostarczana do organizmu nikotyna ma wpływ na nasz układ nerwowy.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/230/t90854.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/na;rzucanie;palenia;polacy;wydali;90;mln;zl,134,0,595590.html) Na rzucanie palenia Polacy wydali 90 mln zł Czyli otoczka prozdrowotna jest tylko sposobem na reklamę?

My tej otoczki nie stosujemy. Ale faktycznie, mnóstwo firm reklamuje w ten sposób swoje produkty.

Czy e-papierosy przechodzą jakieś badania, muszą mieć jakieś atesty?

Oczywiście. Muszą mieć certyfikaty dopuszczające je do obrotu w Unii Europejskiej. A ponieważ pierwszym i głównym rynkiem zbytu dla tego produktu były Stany Zjednoczone, to e-papierosy mają również certyfikat bezpieczeństwa obowiązujący w USA.

Czy to dlatego nie ma jeszcze żadnego polskiego producenta e-papierosów?

Elektroniczne papierosy powstały 7 lat temu w Chinach i do tej pory tylko Chińczycy je produkują. Technologia nie jest jednak specjalnie skomplikowana, bo niektórzy użytkownicy konstruują sobie e-papierosy sami, na własny użytek. Moja firma wprowadza teraz na rynek nową markę e-papierosów i one także powstają w Azji.

A czy Pan zrezygnował całkiem ze zwykłych papierosów na rzecz e-palenia?

Tak, ale nie do końca. Muszę przyznać, że czasami, głównie w przypływie bardzo silnych emocji, pozwalam sobie na tradycyjnego dymka.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/130/t87170.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/firmy;nie;ucierpia;na;ustawie;antynikotynowej,116,0,596084.html) Firmy nie ucierpią na ustawie antynikotynowej Mimo szumnych i groźnych zapowiedzi przyjęte przez Sejm przepisy praktycznie niczego nie zmienią.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/171/t111787.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/palacz;puszcza;z;dymem;208;zlotych;miesiecznie,73,0,715593.html) Palacz puszcza z dymem 208 złotych miesięcznie W Polsce pali co trzeci dorosły mężczyzna i co piąta kobieta. Najwięcej zarabia państwo.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/238/t90862.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/kluby;palacza;straca;koncesje;gis;ostrzega,24,0,713752.html) Kluby Palacza stracą koncesje? GIS ostrzega Właściciele lokali obchodzących prawo muszą liczyć się z poważnymi konsekwencjami.
ludzie
kraj
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)