Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
polscy przedsiębiorcy
16.01.2012 06:30

Elektrownia jądrowa w Polsce? Enea szuka inwestora

Realizacja takiego projektu byłaby możliwa wspólnie z innym podmiotem i po 2016 roku - mówi prezes spółki Maciej Owczarek.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Enea)

*- _ Najbardziej narażeni na skutki wzrostu cen po uwolnieniu rynku energii będą klienci indywidualni _ - mówi Maciej Owczarek, prezes spółki Enea. Wychodząc naprzeciw zmianom w branży firma zamierza wybudować własną elektrownię jądrową za niemal 15 miliardów złotych. Chce także pozyskiwać nowych klientów poprzez... żużel. *

Money.pl: O ile więcej będziemy płacić za prąd przez konieczność wprowadzenia pakietu klimatycznego?

Maciej Owczarek: Polska energetyka będzie w najbliższych latach przechodzić rewolucyjne zmiany. Oczywiście wpływ na transformację mają również wiek i sprawność naszych bloków w elektrowniach, stan sieci dystrybucyjnych, ale to Unia jest głównym motorem przemian. By zmniejszyć emisję CO2, zwiększyć efektywność energetyczną i produkcję ze źródeł odnawialnych, zmieniamy miks paliwowy. Węgiel, który w tej chwili jest podstawowym dla nas paliwem, zmniejszy swój udział w wytwarzaniu energii na rzecz energetyki wiatrowej, biogazowej i atomu. Taka rewolucja wiąże się z koniecznością ponoszenia ogromnych nakładów finansowych.

Zmiany nie nastąpią z dnia na dzień. To proces, w którym partycypujemy jako wytwórcy i sprzedawcy energii, a także jej konsumenci. Przed nami również ważny z perspektywy rozwoju rynku klienta indywidualnego krok: uwolnienie cen dla odbiorców z gospodarstw domowych. Te wszystkie czynniki będą miały wpływ na kształtowanie się cen energii. Trudno dziś mówić o twardych prognozach na przyszłość wobec niewiadomych, miedzy innymi w zakresie uprawnień do emisji CO2, zielonych certyfikatów czy terminu uwolnienia rynku w taryfie G, określającej stawki opłat za energię dla gospodarstw domowych.

Co zatem Enea zamierza zrobić, aby wzrosty cen nie był dla nas szokiem?

Grupa Enea jest w trakcie realizacji dużego planu inwestycyjnego, który zakłada wzrost mocy wytwórczych, między innymi w wyniku zakupów projektów wiatrowych i biogazowych, budowy nowego bloku węglowego w Elektrowni _ Kozienice _. Przyglądamy się rynkowi, szukając nowych rozwiązań i sposobów na dywersyfikację źródeł wytwarzania energii. Ich różnorodność zapewni atrakcyjne dla konsumentów ceny. Zdajemy sobie sprawę, że to klienci indywidualni będą narażeni najbardziej na skutki wzrostu cen po uwolnieniu rynku. Państwo powinno zapewnić ochronę i wsparcie najuboższym, my zaś jako sprzedawca energii dopasujemy ofertę handlową do potrzeb i możliwości Polaków.

*Czytaj więcej w money.pl [ ( http://static1.money.pl/i/h/67/m151107.jpg ) ] (http://manager.money.pl/ludzie/wywiady/artykul/db;energy;rachunki;za;prad;mozna;obnizyc;o;30;procent,66,0,874306.html) *Rachunki za prąd można obniżyć o 30 procent * _ - Zmiana sprzedawcy to tylko jeden ze sposobów na oszczędności - _ mówi Krzysztof Piontek, prezes firmy specjalizującej się w audytach energetycznych. *

Takie mechanizmy z sukcesem działają w segmencie klientów biznesowych. Wielu z nich, nim przystąpi do szukania najwłaściwszej dla siebie oferty, przeprowadza audyt energetyczny i definiuje swoje potrzeby. My oferujemy im pakiet _ stała cena _, w którym gwarantujemy stałe koszty za energię przez czas trwania umowy. Podobnie będziemy konstruować oferty dla klientów indywidualnych. Już dziś mogą wybierać taryfy według zużycia, w zależności od trybu funkcjonowania w gospodarstwie domowym może to być na przykład tańsza energia w nocy.

Enea już kupiła farmę wiatrową w Bardach i w Darżynie oraz biogazownię w Liszkowie. Czy w przyszłości zamierzają Państwo kupować podobne, istniejące już instalacje czy może jednak będziecie stawiać własne? Ile mocy z odnawialnych źródeł energii firma planuje mieć do 2020 roku?

Zakładamy, że do roku 2020 pozyskamy 40-60 MW źródeł biogazowych i 250-350 MW źródeł wiatrowych. Produkcja energii z odnawialnych źródeł znacznie więc wzrośnie. Chcemy inwestować w projekty farm wiatrowych i elektrowni biogazowych już rozpoczęte, o różnym stopniu zaawansowania, poprzez przejmowanie istniejących podmiotów lub inwestowanie w nowopowstające projekty we współpracy z podmiotami zewnętrznymi. Obecnie w naszym polu zainteresowań jest około 16 projektów, które są w trakcie realizacji i które opiewają na łączną moc 800 MW. Chcemy podpisać umowy na co najmniej jedną trzecią z nich. Bardzo poważnie rozważamy również weryfikację - in plus - naszych inwestycji w nowe moce z odnawialnych źródeł energii. Około 16 procent łącznych nakładów inwestycyjnych do roku 2020 przeznaczymy na odnawialne źródła energii i wytwarzanie w kogeneracji.

Mimo wszystko węgiel wciąż jest głównym paliwem polskiej energetyki i elektrowni w Kozienicach. Jak będzie się rozwijać akurat ta elektrownia?

Obecnie kluczową inwestycją jest dla nas budowa jedenastego bloku węglowego w Elektrowni _ Kozienice _. Blok ten będzie bardziej wydajny, przystosowany do wdrożenia technologii wychwytywania i składowania CO2 - CCS ready, a jego efektywność brutto wyniesie około 46 procent. Będzie wytwarzał o 20 procent mniej CO2 niż dotychczasowe jednostki.

A czy dalej jest planowana budowa bloku gazowego w Kozienicach i czy będzie to wspólny projekt z PGNiG?

Rozważamy również budowę kolejnego bloku o podobnej mocy, który prawdopodobnie opalany będzie gazem. Będziemy mieli możliwość realizacji nowej inwestycji po 2016 roku, gdyż zostaną ukończone trwające obecnie prace nad blokiem jedenastym. Jeśli zdecydujemy się na kolejny projekt, to będzie on finansowany w oparciu o formułę project finance lub joint venture z lokalnym partnerem, co ma znacznie skrócić czas jego realizacji. Obecnie badamy rynek i rozważamy różne scenariusze realizacji projektu. Szacujemy, że blok mógłby zostać ukończony po upływie dwóch lat od oddania do użytku obecnie budowanego bloku.

*Kiedy grupa może postawić własną elektrownię jądrową? Czy Eena będzie tę inwestycję realizować z inną firmą? *

Realizacja tego projektu będzie silnie uzależniona od sytuacji rynkowej, naszej kondycji finansowej, wyników przeprowadzonych analiz technicznych i ekonomicznych oraz zdolności do sfinansowania inwestycji. Optymalnym rozwiązaniem z punktu widzenia Enei byłoby wybudowanie elektrowni jądrowej wspólnie z innym podmiotem. W naszej strategii zaplanowaliśmy poniesienie nakładów inwestycyjnych na budowę elektrowni jądrowej o mocy około 1600 MW, co może wiązać się - jak zakładamy - z poniesieniem nakładów inwestycyjnych na poziomie około 14,5 mld złotych. Uważamy, że realizacja takiego przedsięwzięcia będzie de facto możliwa wspólnie z innym podmiotem. Plany inwestycyjne związane z ewentualną budową elektrowni jądrowej przez Grupę Kapitałową Enea obejmują okres po roku 2016.

Czy Enea weźmie udział w prywatyzacji PAK-u?

Nie jest tajemnicą, że Enea była zainteresowana nabyciem pakietu 50 procent akcji spółki Zespół Elektrowni _ Pątnów - Adamów - Konin _, pakietu 85 procent akcji Kopalni Węgla Brunatnego _ Adamów _ i pakietu 85 procent akcji Kopalni Węgla Brunatnego _ Konin _ w Kleczewie. W 2010 roku uczestniczyliśmy w procesie sprzedaży pakietów akcji tych spółek w odpowiedzi na zaproszenie do negocjacji ogłoszone przez Ministra Skarbu Państwa.

Dziś nie wiemy, na jakich warunkach i zasadach planowany jest proces prywatyzacji ZE PAK. Mając dodatkowo na uwadze fakt prowadzonego oddzielnie procesu sprzedaży akcji KWB Adamów i KWB Konin, trudno jednoznacznie stwierdzić, czy Enea przystąpi do procesu prywatyzacji ZE PAK. Nigdy nie ukrywaliśmy, że interesują nas pakiety większościowe akcji tych spółek lub takie, które dają kontrolę nad spółką, co może być trudne do osiągnięcia w tym planowanym procesie prywatyzacji.

A kiedy może dojść do prywatyzacji samej Enei? Co się zmieni wówczas dla przedsiębiorstwa oraz dla klientów? EdF nie wyklucza, że weźmie udział w prywatyzacji spółki, czy to dobry inwestor?

Decyzją właściciela - Skarbu Państwa - poprzednie działania zmierzające do sprywatyzowania spółki Enea zostały wstrzymane dla zapewnienia ciągłości procesu inwestycyjnego w Elektrowni _ Kozienice _. Wszystko po to, by nowy właściciel był zobligowany do realizacji tej inwestycji. Umowa na realizację bloku jedenastego zostanie podpisana na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2012 roku.

Skarb Państwa podtrzymuje plany prywatyzacyjne Enei. W ostatnim czasie Ministerstwo Skarbu Państwa poinformowało, że sprzedaż należących do państwa 51 procent akcji może nastąpić zarówno przez umowę z inwestorem branżowym, jak i sprzedaż na Giełdzie Papierów Wartościowych. Trwa analiza najkorzystniejszych scenariuszy. Enea jest przedmiotem tej transakcji, ze swej strony mogę zadeklarować pełną otwartość do współpracy z potencjalnymi inwestorami w zakresie uzyskania kompletnej wiedzy o spółce.

Państwa firma stała się sponsorem tytularnym ligi żużlowej. Skąd zainteresowanie akurat tym sportem i jakie może to przynieść zyski firmie?

Zostaliśmy sponsorem tytularnym Ekstraligi Żużlowej w sezonach 2012-2014. To dla nas duże zobowiązanie, ale i radość. Polski żużel potrzebuje wsparcia, na które bez wątpienia zasługuje. Nie ma w kraju drugiej dyscypliny sportowej, która od lat odnosiłaby tak spektakularne sukcesy na arenie międzynarodowej. To powód do dumy narodowej, który zamierzamy uświadomić Polakom, także poza tradycyjnymi ośrodkami żużlowymi.

Teren aktywności biznesowej Grupy Enea pokrywa się z żużlową mapą Polski, kibice czarnego sportu to w większości nasi klienci. Głównym celem działań marketingowych będzie pozycjonowanie marki Enea jako strategicznego partnera sportu żużlowego. Chcemy zwiększyć zainteresowanie Ekstraligą jako produktem sportowym. Dzięki takiej polityce jesteśmy w stanie budować wizerunek i świadomość naszej marki jako dynamicznej, silnej i rozwojowej. Korzyści w postaci pozytywnego postrzegania marki czy wysokiej liczby kontaktów odbiorców z logotypem Enea przewyższają poniesione nakłady finansowe.

Czytaj więcej wywiadów z przedsiębiorcami w Money.pl
Musisz zwolnić ludzi? On zrobi to za ciebie Fuzje, restrukturyzacje, grupowe zwolnienia - to wszystko weźmie na siebie zatrudniony na kilka miesięcy specjalista. Jednym z najlepszych w Polsce jest Zbigniew Brzeziński, prezes firmy Simple Solution.
Niemcom zajęło to 5 lat, nam 20. I dobrze Kryzys branży budowlanej nam nie grozi - mówi Thomas Lehmann.
W tej branży kryzys był już trzy lata temu Druga fala recesji nie będzie dotkliwa - prognozuje Arkadiusz Glinka.
Tagi: polscy przedsiębiorcy, enea sa, ludzie, wiadmomości, kraj, gospodarka, manager, wywiady, czołówki, marketing i zarządzanie
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz