Notowania

Jak założyć biznes bez kapitału?

Sposób znaleźli Radosław Szubert i Romuald Magdoń, właściciele sieci centrów medycznych Polmed.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Polmed/Materiały Prasowe)

Pierwsza przychodnia Polmedu powstała w Starogardzie Gdańskim, na koszt prywatnego inwestora. Właściciele i założyciele firmy - Radosław Szubert i Romuald Magdoń, spłacali ją w czynszu. Choć nie planowali nawet wyjścia poza Trójmiasto, dziś zarządzają ogólnopolską siecią centrów medycznych.

Money.pl: Jaką ma Pan specjalizację?

*Radosław Szubert, prezes sieci centrów medycznych Polmed: *Zrobiłem specjalizację z chorób wewnętrznych i przez kilka lat pracowałem w szpitalu. Później, już w czasach Polmedu, zdobyłem uprawnienia lekarza medycyny pracy.

Dlaczego zamiast prywatnej praktyki otworzył Pan centrum kompleksowej opieki medycznej?

W latach 90., kiedy zaczynaliśmy naszą działalność, system opieki zdrowotnej nie funkcjonował prawidłowo, ani nie zapewniał pacjentom chociażby minimalnego poczucia komfortu i bezpieczeństwa. Ja chciałem zrobić coś nowego, innego, wytworzyć nową jakość, nieznaną szpitalom publicznym. Naszym celem było stworzenie sieci profesjonalnych centrów medycznych świadczących usługi na najwyższym poziomie, na szeroką skalę.

fot: Polmed/Materiały Prasowe fot: Polmed/Materiały Prasowe [ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/radoslaw;szubert;i;romuald;magdon;wlasciciele;polmedu,galeria,4703,0.html)Powinienem w zasadzie podziękować moim ówczesnym pracodawcom, bo wyniesione ze współpracy z nimi doświadczenia zmotywowały mnie, żeby zmierzać w kierunku prywatnej placówki medycznej.

Skąd miał Pan wiedzę niezbędną do prowadzenia biznesu? Zrobił Pan kurs MBA, dokształcał się?

Ukończyłem studia podyplomowe i liczne kursy z zakresu zarządzania i finansów. Okazały się bardzo przydatne, dały mi dużo praktycznych umiejętności. Kurs MBA ukończył zasiadający w zarządzie spółki wiceprezes Romuald Magdoń.

Otwieraliście firmę razem. Dlaczego akurat Pan, a nie Pan Romuald Magdoń został jej prezesem?

Uzupełniamy się nawzajem i wspólnie podjęliśmy taką decyzję. Na samym początku było nas nawet czterech wspólników. Jednak ówczesny kierownik miał inną wizję firmy, niż my. Myślał o jakiejś niewielkiej placówce, nie planował działalności na odpowiednio szeroką skalę, stąd pozostaliśmy w zgodnym tandemie z Romkiem.

Pan od razu założył, że stworzy krajową sieć centrów medycznych?

Nie, początkowo moje plany nie sięgały nawet Trójmiasta. Pomysł na biznes to jedno, ale trzeba też trafić w dobry moment. 1 stycznia 1999 roku wchodziła w życie reforma opieki zdrowotnej rządu Jerzego Buzka. Wtedy właśnie małe, gminne ośrodki medyczne zaczęły myśleć o prywatyzacji. I my przejęliśmy kilka z nich.

Skąd mieliście kapitał?

Nie było kapitału. Pierwsza przychodnia Polmedu w Starogardzie Gdańskim, która do dziś jest główną siedzibą firmy, powstała na koszt prywatnego inwestora. Spłacaliśmy go w czynszu.

A z grupy czterech lekarzy zostało Panów dwóch.

Nie, została nas trójka. Mięliśmy jeszcze koleżankę, także lekarkę, która pracowała z nami do 2002 roku. To był z resztą rok przełomowy, bo wtedy otworzyliśmy nasz pierwszy oddział w Gdańsku. W 2003 roku Polmed pojawił się w Gdyni.

Oddział w Gdyni był eksperymentalny - ściśle komercyjny, nastawiony na obsługę firm. Nie miał kontraktu z NFZ i przez pierwszy rok funkcjonowania na rynku był dla nas źródłem nieustających obaw. Ale przetrzymaliśmy trudny okres i potem wszystko poszło już gładko. Wtedy zaczęliśmy myśleć o wyjściu poza Trójmiasto, ale na to potrzebny był kapitał.

Jak go zdobyliście?

Zwiększając przychody poza publicznym płatnikiem. Kiedy zaczynaliśmy, pacjenci NFZ stanowili 100 procent naszych klientów, dziś stanowią tylko 52 procent. Cały czas zwiększamy udział komercyjny.

fot: Polmed/Materiały Prasowe fot: Polmed/Materiały Prasowe [ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/radoslaw;szubert;i;romuald;magdon;wlasciciele;polmedu,galeria,4703,0.html)Ponadto utworzyliśmy specjalny dział, który zajmował się kontraktowaniem innych placówek medycznych. W ten sposób stworzyliśmy sieć przychodni partnerskich na terenie całego kraju. Do wyjścia poza województwo pomorskie zmobilizowała nas także umowa z PZU Życie z 2004 roku.

Jakie są dalsze plany firmy?

Kończący się rok upłynął nam pod znakiem dynamicznego rozwoju. Otworzyliśmy oddziały w Olsztynie, Sosnowcu, Warszawie i Krakowie a ostatnio także w Katowicach.

Na początku stycznia planujemy otwarcie placówki w Poznaniu, a w dalszej perspektywie we Wrocławiu, Gdańsku i dwóch kolejnych w Katowicach. Dążymy do tego, żeby we wszystkich większych miastach wojewódzkich mieć własny oddział.

Pozostawi Pan kiedyś firmę dzieciom?

Moje dzieci są jeszcze małe więc za wcześnie by o tym mówić, ale z pewnością zostawię im otwartą furtkę. Kiedy dorosną, same podejmą decyzję. Jak do tej pory moja rodzina nie była zaangażowana w działalność Polmedu.

A gdzie się leczy?

Zdecydowanie w Polmedzie gdy zachodzi taka potrzeba, ale dzięki Bogu wszyscy są zdrowi.

A Pan przyjmuje jeszcze pacjentów?

Na początku mojej drogi w Polmedzie przyjmowałem sporo, obecnie koncentruję się głównie na zarządzaniu placówkami.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/101/t115557.jpg ) ] (http://manager.money.pl/ludzie/wywiady/artykul/enel-med;to;elmed;z;klanu;tutaj;leczy;doktor;lubicz,72,0,706632.html) Enel-Med to Elmed z Klanu. Tutaj leczy doktor Lubicz Niewielki szpital na warszawskim Zaciszu jest najbardziej znaną przychodnią w Polsce.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/254/t115966.jpg ) ] (http://manager.money.pl/ludzie/wywiady/artykul/polska;jest;za;biedna;na;medycyne;na;swiatowym;poziomie,107,0,708971.html) Polska jest za biedna na medycynę na światowym poziomie Żeby zarobić na swoich pomysłach, zdolni naukowcy muszą uciekać za granicę.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/232/t124392.jpg ) ] (http://manager.money.pl/ludzie/wywiady/artykul/kto;stoi;za;liberty;direct,250,0,730362.html) Kto stoi za Liberty Direct? Polski oddział amerykańskiej firmy ubezpieczeniowej stworzył od zera matematyk z habilitacją.
Tagi: polscy przedsiębiorcy, polmed, ludzie, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, manager, najważniejsze, wywiady, marketing i zarządzanie
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz