Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Jak założyć biznes bez kapitału?

Jak założyć biznes bez kapitału?

Fot. Polmed/Materiały Prasowe

Pierwsza przychodnia Polmedu powstała w Starogardzie Gdańskim, na koszt prywatnego inwestora. Właściciele i założyciele firmy - Radosław Szubert i Romuald Magdoń, spłacali ją w czynszu. Choć nie planowali nawet wyjścia poza Trójmiasto, dziś zarządzają ogólnopolską siecią centrów medycznych.

Money.pl: Jaką ma Pan specjalizację?

Radosław Szubert, prezes sieci centrów medycznych Polmed: Zrobiłem specjalizację z chorób wewnętrznych i przez kilka lat pracowałem w szpitalu. Później, już w czasach Polmedu, zdobyłem uprawnienia lekarza medycyny pracy.

Dlaczego zamiast prywatnej praktyki otworzył Pan centrum kompleksowej opieki medycznej?

W latach 90., kiedy zaczynaliśmy naszą działalność, system opieki zdrowotnej nie funkcjonował prawidłowo, ani nie zapewniał pacjentom chociażby minimalnego poczucia komfortu i bezpieczeństwa. Ja chciałem zrobić coś nowego, innego, wytworzyć nową jakość, nieznaną szpitalom publicznym. Naszym celem było stworzenie sieci profesjonalnych centrów medycznych świadczących usługi na najwyższym poziomie, na szeroką skalę.

fot: Polmed/Materiały Prasowe fot: Polmed/Materiały Prasowe  zobacz całą galerięPowinienem w zasadzie podziękować moim ówczesnym pracodawcom, bo wyniesione ze współpracy z nimi doświadczenia zmotywowały mnie, żeby zmierzać w kierunku prywatnej placówki medycznej.

Skąd miał Pan wiedzę niezbędną do prowadzenia biznesu? Zrobił Pan kurs MBA, dokształcał się?

Ukończyłem studia podyplomowe i liczne kursy z zakresu zarządzania i finansów. Okazały się bardzo przydatne, dały mi dużo praktycznych umiejętności. Kurs MBA ukończył zasiadający w zarządzie spółki wiceprezes Romuald Magdoń.

Otwieraliście firmę razem. Dlaczego akurat Pan, a nie Pan Romuald Magdoń został jej prezesem?

Uzupełniamy się nawzajem i wspólnie podjęliśmy taką decyzję. Na samym początku było nas nawet czterech wspólników. Jednak ówczesny kierownik miał inną wizję firmy, niż my. Myślał o jakiejś niewielkiej placówce, nie planował działalności na odpowiednio szeroką skalę, stąd pozostaliśmy w zgodnym tandemie z Romkiem.

Pan od razu założył, że stworzy krajową sieć centrów medycznych?

Nie, początkowo moje plany nie sięgały nawet Trójmiasta. Pomysł na biznes to jedno, ale trzeba też trafić w dobry moment. 1 stycznia 1999 roku wchodziła w życie reforma opieki zdrowotnej rządu Jerzego Buzka. Wtedy właśnie małe, gminne ośrodki medyczne zaczęły myśleć o prywatyzacji. I my przejęliśmy kilka z nich.

Skąd mieliście kapitał?

Nie było kapitału. Pierwsza przychodnia Polmedu w Starogardzie Gdańskim, która do dziś jest główną siedzibą firmy, powstała na koszt prywatnego inwestora. Spłacaliśmy go w czynszu.

Poprzednia strona
  • 1
  • 2
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
s0s
95.160.92.* 2010-12-29 15:52
Ale gdyby nie reforma? Wykorzystali głupoty ustawodawcze. I bardzo dobrze, w końcu chyba te "ustawy dla kogoś przygotowują". Jeśli, komuś jeszcze, udało się skorzystać.... I tak powstawali "bizmesmeny", potem (już tylko niektórzy z nich) "oligarchowie"... - wykorzystując beznadzieję (albo perfidię lobbingu) sejmowych wypocin. Niestety poty są często oznaką choroby.... Na zdrowe poty będące skutkiem wysiłków ustawodawczych organów państwowych nie ma co liczyć. Spaprana (a od tego się zaczyna) przecież już ordynacja wyborcza....A każdego miesiąca mogą zmienić się warunki do budowy, tworzenia ( i egzystencji też) "biznesu" - tak, że realia są i będą pewnie długo, długo niestabilne. O historii kogoś (ten przykład) można poczytać, o poradzie jak zacząć mowy nie ma. Wykorzystać (póki można) dotację unijne - to rada na dziś? Ale też pewnie dla tych, którzy są cwani i coś już mają (nie tylko plany). Podsumowując, śmiem twierdzić, że "bogatym" dzisiaj trudniej stać się z niczego. Rynek nasycony, a od 3 lat kryzys....i końca nie widać. A może to właśnie perspektywa?
Zupa Kuronia
178.37.135.* 2010-12-24 20:14
No to jedyni zadowoleni z reform Buzka? Kto jeszcze?