Notowania

Jazzy Chips. Ziemniak na patyku 50 razy droższy niż zwykły

Pomysł krojenia warzyw w spiralne wzory narodził się 100 lat temu w Anglii. Dziś zarabiają na nim Polacy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jazzy Chips)

Kilogram ziemniaków kosztuje w hurtowni od 40 do 80 groszy i mieści się w nim od 6 do 8 sztuk. Za ziemniaka nadzianego na patyk, pokrojonego w spiralę i usmażonego w oleju, zapłacimy przynajmniej 50 razy więcej, bo od 4 do 6 złotych za sztukę. - _ Produkt jest smaczny i ma atrakcyjną formę, ludzie to kupują _ - mówi Mateusz Tomczak, który wraz z bratem sprzedaje maszyny do produkcji nietypowych ziemniaków. Jego klienci to głównie drobni przedsiębiorcy, właściciele barów i stoisk gastronomicznych.

Money.pl: Pojawiliście się na rynku mniej więcej rok temu. Ile osób otworzyło od tego czasu stoisko z Jazzy Chips?

Mateusz Tomczak, właściciel firmy Jazzy Chips: Mamy sporo klientów, ale dokładne liczby nie zdradzę, to tajemnica handlowa. Mogę natomiast powiedzieć, że firma funkcjonuje bardzo dobrze.

Pomysł na biznes podpatrzyliście na Zachodzie? Na rynku istnieje już kilka podobnych firm.

Nigdy nie twierdziliśmy, że ziemniaki na patyku to nasz autorski pomysł. Wręcz przeciwnie – to patent sprzed około 100 lat. W Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych funkcjonowały ręczne maszynki do krojenia warzyw w spiralne wzory, które służyły potem do dekorowania stołów czy potraw.

Ziemniaki na patyku odkryliśmy z bratem będąc na wakacjach za granicą. Jako że wykształcenia jesteśmy inżynierami, z pomocą kolegów skonstruowaliśmy maszynę do cięcia warzyw, a teraz ją produkujemy.

**

fot:Jazzy ChipsSkąd przekonanie, że to, co sprawdza się za granicą, zadziała i u nas? W Polsce nie ma takiej kultury jedzenia fast-foodów, jak choćby w Anglii czy USA.**

Fast-foody pojawiają się i z powodzeniem funkcjonują w bogatych społeczeństwach, a my mamy coraz więcej pieniędzy i możemy pozwolić sobie na różne zbytki. Polacy chętnie kupują chrupki, chipsy i inne słone i słodkie przekąski, dlaczego więc nie mieliby sięgnąć po nasze ziemniaki? Rynek ciągle się rozwija.

Myślał Pan o tym konstruując swoją pierwszą maszynę?

Oczywiście. Od jakiegoś czasu szukaliśmy pomysłu na biznes, zbieraliśmy kapitał, a przy okazji prowadziliśmy inną firmę. TK Energia zajmowała i nadal zajmuje się dystrybucją kolektorów słonecznych, piecy i kotłów grzewczych. Poza tym jesteśmy rolnikami.

Ziemniaki na patyku wydały nam się ciekawym pomysłem, w dodatku nieobecnym jeszcze na naszym rynku. Ponieważ Polska jest dużym producentem ziemniaków, a popyt na chipsy jest spory uznaliśmy, że produkt będzie się sprzedawać.

ZOBACZ, JAK POWSTAJĄ ZIEMNIAKI NA PATYKU:

Ile chipsów można zrobić z jednego ziemniaka?

Jednego, który rozciąga się na patyku o długości 40 cm.

I ile kosztuje taki ziemniak?

Kilogram kosztuje od 40 do 80 groszy, a w kilogramie mieści się od 6 do 8 ziemniaków, w zależności od ich wielkości. Sugerowana cena Jazzy Chips wynosi od 4 do 6 złotych za sztukę, w zależności od rozmiarów imprezy, na której sprzedawca rozkłada stoisko, cen w sąsiednich punktach gastronomicznych i obecności konkurencji.

Nie uważa Pan, że 6 złotych to dużo jak za jednego ziemniaka?

Jeśli spojrzeć na to w ten sposób, to oczywiście. Jednak nie oferujemy surowych ziemniaków, tylko produkt przetworzony. Koś może twierdzić, że 4 czy 6 złotych to dużo, ale to się sprzedaje, klienci to kupują. Produkt jest smaczny i ma atrakcyjną formę, więc nie wydaje mi się, żeby to była wygórowana cena.

Co jest potrzebne do otwarcia punktu sprzedaży Jazzy Chips? Czytaj na drugiej stronie.

Gdzie można znaleźć ziemniaki na patyku?

Na festynach, targach, wszelkich imprezach zorganizowanych. Nasi klienci to głównie osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, firmy cateringowe, właściciele barów i stoisk gastronomicznych.

Sami też sprzedajecie, czy zajmujecie się tylko produkcją sprzętu?

Po wyprodukowaniu trzech pierwszych maszyn chcieliśmy sprawdzić, jak to wygląda od strony praktycznej, jak ludzie reagują na naszą ofertę i jak chipsy się sprzedają. Klienci często pytają nas o kwestie organizacyjne, więc sami stanęliśmy na jakiś czas za ladą.

Co jest potrzebne do otwarcia punktu sprzedaży Jazzy Chips?

Dwie maszyny: do cięcia i smażenia ziemniaków, poza tym namiot, stoły, solniczki, przyprawy, patyczki... Oferujemy pełen zestaw, brakuje tylko ziemniaków i butli gazowej, ale to powszechnie dostępne produkty. Cały zestaw kosztuje 8 tysięcy 300 złotych netto, oczywiście nie ma obowiązku kupowania wszystkiego. **

[ ( http://static1.money.pl/i/h/121/t116601.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/jak;sprzedac;kamien;czyli;najdziwniejsze;pomysly;na;biznes,169,0,711337.html) Jak sprzedać kamień, czyli najdziwniejsze pomysły na biznes Ziemniaki są powszechnie dostępne, ale podobno tutaj potrzebny jest specjalny gatunek.

Rzeczywiście, typowa, jadalna odmiana ziemniaków nie nadaje się na Jazzy Chips. Naszych nie trzeba obierać, a po usmażeniu są twarde z zewnątrz i miękkie w środku. Doradzamy klientom, gdzie można je kupić – chociażby w firmach, które zajmują się dostarczaniem towaru dla gastronomii, hoteli itp.

Weszliście na rynek z dużym impetem: wywiad w telewizji, artykuł w ogólnopolskiej gazecie. Skąd znajomości w świecie mediów?

Nie mamy znajomości w mediach, kolegów w telewizji ani wujka czy cioci w gazecie. Po prostu potrafiliśmy dotrzeć do odpowiednich osób. Jak, pozostanie naszą małą tajemnicą, bo będziemy chcieli tę formułę jeszcze wykorzystać.

Planujecie kolejny nietypowy biznes?

W przeciągu miesiąca zaprezentujemy nowy produkt, też związany z gastronomią i skierowany do osób, które chcą otworzyć własny biznes. Nasza firma cały czas się rozwija, branża spożywcza wydaje nam się interesująca i na ziemniakach na pewno nie poprzestaniemy.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/97/t128609.jpg ) ] (http://manager.money.pl/ludzie/wywiady/artykul/banka;mydlana;nie;peknie;nawet;przez;rok,246,0,750838.html) Bańka mydlana nie pęknie nawet przez rok A w jej wnętrzu zmieszczą się 94 osoby, mówi Jakub Bochenek, właściciel firmy Tuban.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/145/t14481.jpg ) ] (http://manager.money.pl/strategie/case_study/artykul/brutal;byc;moze;pani;walewska;druga;mlodosc;kultowych;marek;prl-u,129,0,747137.html) Brutal, Być może, Pani Walewska. Druga młodość kultowych marek PRL-u Grupa Kolastyna zmieniła nazwę na Miraculum. Wraz z nią przypominają o sobie kosmetyki sprzed 40 lat.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/7/t129287.jpg ) ] (http://manager.money.pl/ludzie/wywiady/artykul/wierza;w;elfy;i;sprzedaja;kosci;drogo,228,0,754916.html) Wierzą w elfy i sprzedają kości. Drogo Firma Q-workshop produkuje ozdobne kości do gier RPG. Kosztują do kilkudziesięciu złotych.
Tagi: polscy przedsiębiorcy, ludzie, kraj, wiadmomości, gospodarka, manager, czołówki, wywiady, marketing i zarządzanie
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz