Notowania

polsat
19.11.2010 06:33

Libicki: Na kupnie Polsatu zyskają i inwestorzy i widzowie

Konsolidacja firm nie jest krokiem do sprzedaży spółki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Cyfrowy Polsat<br/>Materiały Prasowe)

*Cyfrowy Polsat podpisał umowę kupna 100 procent akcji Telewizji Polsat za 3,75 miliarda złotych. Połączenie spółek nie jest krokiem do sprzedaży konsorcjum zagranicznemu inwestorowi, tylko ma służyć umocnieniu pozycji grupy na rynku, zapewnia w rozmowie z Money.pl Dominik Libicki, prezes Cyfrowego Polsatu. *

Money.pl: Czy pozostanie Pan prezesem Spółki?

Dominik Libicki, prezes Cyfrowego Polsatu: W lipcu tego roku zostałem powołany na kolejną, trzyletnią kadencję i to wszystko, co mogę na ten temat powiedzieć.

Jakie są dalsze plany spółki? Czy kupno telewizji Polsat nie jest pierwszym krokiem do sprzedaży firmy zagranicznemu inwestorowi?

Cyfrowy Polsat nie przygotowuje się do sprzedaży niczego nikomu, tylko buduje przyszłościowy biznes. Działamy na rynku płatnej telewizji, który ma przed sobą jeszcze kilka lat wzrostu. Wraz z usługą internetu szerokopasmowego weszliśmy też na bardzo szybko rosnący rynek usług broadbandowych (broadband to sieć szerokopasmowa - red.) i dodatkowo dołożyliśmy do naszego portfolio telefonię komórkową, tworząc ofertę zintegrowaną. Aktywniejsza działalność w obszarze kontentu, treści programowych jest niezbędna do tego, by nasza firma mogła się rozwijać.

Dodatkowy kontekst daje także nawiązana niedawno współpraca pomiędzy TVN i TP SA. Kontent, czyli treści programowe, są bardzo ważne i uznaliśmy, że na zmieniającym się rynku musimy je zabezpieczyć. Dróg było kilka. Mogliśmy je kupić, mogliśmy kontynuować partnerstwo, mogliśmy je budować sami. Finalnie zdecydowaliśmy się na zakup Telewizji Polsat. Telewizja ogólnopolska to dobro rzadkie i taka okazja mogłaby się nie powtórzyć.

Udziałowcy Telewizji Polsat rozważali wiele różnych opcji. Wszyscy słyszeliśmy o planowanej transakcji z Axel Springer, która w końcu nie doszła do skutku, wielokrotnie powtarzano o możliwości wprowadzenia Polsatu na giełdę. My zaproponowaliśmy alternatywne rozwiązanie i jak widać po reakcji inwestorów, uznali oni, że nasze argumenty są przekonywujące.

*Jakie jeszcze korzyści ma Pana firma z tego przedsięwzięcia? *

Korzyści natychmiastowe, które zakładamy, to wzrost marży EBITDA (zysk operacyjny powiększony o amortyzację - red.) o dwa punkty procentowe w przeciągu najbliższych dwóch lat. Zdefiniowaliśmy je w kilku obszarach: zabezpieczanie kontentu telewizyjnego, technologie satelitarne, w tym transpondery, marketing, cross-promocja, a także backoffice. Jeśli chodzi o długoterminowe benefity, to są one zbieżne z dzisiejszą strategią Cyfrowego Polsatu, czyli budowanie jak największej bazy abonentów, budowanie satysfakcji i lojalności klientów i w konsekwencji budowanie wyższych przychodów.

Otoczenie rynkowe, w którym działamy, szybko się zmienia. Razem będzie nam dużo łatwiej inwestować w nowe technologie, stawiać czoła konkurencji i jednocześnie tworzyć nowe produkty, szczególnie, że mamy teraz w portfolio bardzo wiele marek, które Polacy znają i rozpoznają, a inwestycje w zbudowanie nowej marki są bardzo koszto i czasochłonne. Jako wartość dodatkową w tej transakcji dostajemy efektywny kanał komunikacji, jakim jest pakiet kanałów Telewizji Polsatu.

Czyli akcjonariusze Cyfrowego Polsatu dobrze robią kupując teraz papiery spółki?

Zarząd nie decyduje o notowaniach spółki, tylko właśnie inwestorzy. Pierwsze dni po ogłoszeniu transakcji, kiedy Cyfrowy Polsat zyskał ponad 7,5% - i to w porównaniu ze spadającym rynkiem - pokazały, że nasz plan biznesowy jest dla inwestorów atrakcyjny i że wykonaliśmy właściwy krok.

Czy widzowie Polsatu odczują zmiany, które zaszły?

Cyfrowy Polsat i Telewizja Polsat, działając razem, a nie jako oddzielne spółki, będą w stanie przygotowywać atrakcyjniejsze, ciekawsze, również bardziej przystępne cenowo produkty.

*Czy orientuje się Pan, w co Zygmunt Solorz zamierza zainwestować zarobione pieniądze? I czy Cyfrowy Polsat zamierza w tych planach partycypować? *

To jest pytanie do pana Zygmunta Solorza- Żaka.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/166/t116390.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/solorz;kontratakuje;cyfrowy;polsat;zatrzesie;rynkiem,207,0,711375.html) Solorz kontratakuje. Cyfrowy Polsat zatrzęsie rynkiem? Powstaje największe w Polsce konsorcjum medialne. Zygmunt Solorz-Żak, nazywany także Zygmuntem Wielkim kolejny raz pokazuje, że na polskim rynku niewielu jest w stanie mu dorównać.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/2/t75266.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/cyfrowy;polsat;kupuje;telewizje;polsat;za;niemal;4;mld;zl,251,0,710395.html) Cyfrowy Polsat kupuje Telewizję Polsat za niemal 4 mld zł Sprzedającymi są m. in. Zygmunt Solorz-Żak i Heronim Ruta.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/175/t8623.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/grupa;solorza-zaka;bedzie;konsolidowac;rynek;telekomunikacyjny,106,0,673130.html) Grupa Solorza-Żaka będzie konsolidować rynek telekomunikacyjny Grupa kapitałowa związana z Zygmuntem Solorzem-Żakiem zamierza prowadzić konsolidację sektora telekomunikacyjnego w segmencie szybkiego dostępu do internetu.
Tagi: polsat, ludzie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, najważniejsze, wywiady, marketing i zarządzanie
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz