Notowania

Matka Boska wybałusza oczy. Już od 40 zł

Rzeźby artystki ludowej Anny Padoł można zobaczyć we wszystkich muzeach w kraju.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kadr z filmu <br/> Letnia Szkoła Rzeźby Ludowej)

Paszyn, niewielka wieś w województwie małopolskim, uchodzi za jeden z największych ośrodków rzeźby ludowej i malarstwa na szkle w Polsce. To fenomen na skalę europejską, twierdzą etnografowie. - _ Z tego nie da się wyżyć _ - mówią artyści. Chociaż ich prace są wystawiane we wszystkich muzeach kraju, sztuka ludowa nadal pozostaje dla nich sposobem na spędzanie wolnego czasu, a nie źródłem utrzymania.

*Money.pl: Jest Pani po gastronomii, pracowała jako kucharka. Kiedy zaczęła Pani rzeźbić? *

Anna Padoł, rzeźbiarka: Byłam już po ślubie i miałam dwójkę dzieci, kiedy przeniosłam się do Paszyna. Cała moja rodzina wywodzi się ze stolarki, dziadek był bednarzem, wujek rzeźbił. Podpatrywałam go, a potem, kiedy dzieci już podrosły, sama zaczęłam tworzyć. Bardzo mnie to cieszyło, a teraz, po 33 latach, cieszy jeszcze bardziej.

Dlaczego?

Kiedyś się wstydziłam, krępowałam, ludzie się ze mnie śmiali. Zresztą nie tylko ze mnie, bo w samym Paszynie było nas około 50 twórców. Panie malowały na szkle, robiły kwiaty z bibuły, gwiazdy noszone po kolędzie; cały nasz region jest związany ze sztuką ludową.

fot: szlakrzemiosla.pl_ fot: szlakrzemiosla.pl _[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/rzezby;anny;padol,galeria,4893,0.html)Dlaczego się z Was śmiano?

Ludzie uważali, że to niepoważne zajęcie. W czasach, kiedy jeszcze przyjeżdżali tutaj Niemcy, nazywano nas _ paprotkami paszyńskimi _. To była taka nasza ksywa. A potem, dzięki nieżyjącemu już księdzu Edwardowi Nitce, twórcy ludowi z Paszyna stali się ogólnopolskim fenomenem.

Co się od tego czasu zmieniło?

Dzisiaj dyrektorzy muzeów i kustosze zapraszają nas na wystawy. Kiedyś dostawało się dyplom, teraz dają chociaż minimalny upominek, książkę, atlas, a to zawsze cieszy.

Moje rzeźby można znaleźć w całej Polsce: w Krakowie, Warszawie, Łodzi, Kielcach, Wałbrzychu, w zasadzie nie ma miasta, w którym nie miałabym wystawy. Dwa razy do roku jeżdżę też na kiermasz do Muzeum Etnograficznego w Warszawie, gdzie po latach spotykam się z twórcami ludowymi z całej Polski.

*Sztuka Panią cieszy, ale Pani figurki wydają się smutne. *

Różnie na to ludzie mówią. Krytykują mnie, szczególnie za wybałuszone oczy. Wiadomo, nie jest miło coś takiego usłyszeć, ale ja się nie przejmuję. Ludzie mają prawo do odmiennych poglądów, a ja taki mam styl i już go nie zmienię.

Żyje Pani ze swojej sztuki?

Nie, z tego nie da się utrzymać. Za małego aniołka biorę 40 złotych.

To dlaczego nie podniesie Pani cen?

Nie zyskam na tym. Nie jestem aż tak chciwa, żeby z jedną rzeźbą jeździć przez dziesięć kiermaszów. A ludzie nie chcą kupować drożej, wokół jest pełno taniej chińszczyzny. Chociaż to się powoli zmienia i klienci coraz częściej przychodzą do nas, twórców.

Robi Pani też większe figurki?

Robiłam, ale już mi ręce nie pozwalają. Poza tym duże rzeźby na dzień dzisiejszy mi nie schodzą, wiec szkoda mojej pracy i zdrowia.

A dlaczego tworzy Pani tylko rzeźby o tematyce religijnej?

Nie wiem, sama zadaję sobie to pytanie. Robiłam kiedyś kapele ludowe, figurki Żydów, ale tak dla siebie to tylko świętych.

ZOBACZ RELACJĘ Z WARSZTATÓW PROWADZONYCH PRZEZ ANNĘ PADOŁ

Czyli tworzy Pani też na zamówienie.

Tak, niedawno robiłam Ostatnią Wieczerzę, poszła poczteksem. To niestety duża rzeźba, wiec trzeba było dopłacić.

A jakie było najdziwniejsze zamówienie, które Pani zrealizowała?

Niektórzy klienci proszą o sceny i postacie ze Starego Testamentu, sprzed potopu. Wtedy muszę sięgać do książek. Niby zna się tę religię, wie, kto i jak wyglądał, ale w czasach sprzed potopu człowiek nie jest zbyt zorientowany.

fot: Archiwum rodzinnefot: Archiwum rodzinne[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/rzezby;anny;padol,galeria,4893,0.html)Czyli rzeźbi Pani proroków, Arkę Noego, Adama i Ewę?

Dokładnie. Arkę Noego mam nawet na stanie, scenę burzy na morzu. Wymagała bardzo dużo pracy, bo tam jest aż 70 postaci. Trzeba zrobić te wszystkie zwierzaki, a ja i tak mam już jeden pokój cały załadowany rzeźbami. Ludzie się ze mnie śmieją, że mogłabym otworzyć galerię.

To rzeźby, które nie schodzą, czy po prostu nie chce Pani ich sprzedać?

Jeszcze mi się nie zdarzyło, żebym czegoś nie sprzedała.

To dlaczego ma Pani pokój pełen rzeźb?

Latem swój wolny czas spędzam na działce. A zimą nie ma co robić, więc jestem związana z moim garażem, moim warsztatem i rzeźbami. Rzeźbię na cały rok, a latem sprzedaję. Jeżdżę na jarmarki i wystawy, prowadzę warsztaty z dziećmi, nie tylko w Paszynie, ale i w sąsiedniej wsi. Tylko nie mamy samochodu i muszę wszędzie na nogach chodzić.

Bardzo lubię pracować z dziećmi i młodzieżą. Prowadziłam kiedyś warsztaty ze studentami, przyszły same panie. Takie śliczne rzeczy robiły, aż mnie ciągnęło, żeby się jeszcze z nimi spotkać. Bardzo mnie to zaskoczyło i ucieszyło, bo młodzież dzisiaj tylko internet, auta i piwko. A to są ginące zawody.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/97/t128609.jpg ) ] (http://manager.money.pl/ludzie/wywiady/artykul/banka;mydlana;nie;peknie;nawet;przez;rok,246,0,750838.html) Bańka mydlana nie pęknie nawet przez rok A w jej wnętrzu zmieszczą się 94 osoby, mówi Jakub Bochenek, właściciel firmy Tuban.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/60/t129084.jpg ) ] (http://manager.money.pl/ludzie/wywiady/artykul/setpoint;u;nich;schudla;anna;mucha,119,0,753783.html) SetPoint: U nich schudła Anna Mucha Przez poradnię żywieniową Artura i Alicji Kalińskich przeszło już kilkadziesiąt gwiazd.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/7/t129287.jpg ) ] (http://manager.money.pl/ludzie/wywiady/artykul/wierza;w;elfy;i;sprzedaja;kosci;drogo,228,0,754916.html) Wierzą w elfy i sprzedają kości. Drogo Firma Q-workshop produkuje ozdobne kości do gier RPG. Kosztują do kilkudziesięciu złotych.
Tagi: polscy artyści, sztuka ludowa, ludzie, wiadmomości, kraj, gospodarka, manager, wywiady, czołówki, marketing i zarządzanie
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz