Misters Audytor: Męska branża, kobiecy biznes

Misters Audytor: Męska branża, kobiecy biznes

Fot. Misters Audytor

Dobry menedżer nie może stale szukać konkurentów wśród swoich pracowników, powinien starać się ich zrozumieć i dopingować. Kobiety są w tym bardziej naturalne i nieschematyczne - uważa Barbara Misterska - Dragan, była podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa, a obecnie prezes Misters Audytor. W zarządzie jej firmy zasiadają same panie, im też powierza kluczowe stanowiska.

Money.pl: Audyt to niełatwa branża - sezonowość, nielimitowane godziny pracy. Kobietom chyba ciężko odnaleźć się w tym zawodzie?

Barbara Misterska-Dragan: Absolutnie nie. Kobiety świetnie sobie radzą. Także te, które są młode i mają dzieci, znakomicie łączą obowiązki zawodowe z czasem poświęconym rodzinie.

Z drugiej strony, zawód audytora rzeczywiście wymaga wiele, przede wszystkim umiejętności komunikowania się, samodyscypliny i koncentracji. Do tego dochodzi odporność na ogromny stres - przez krótki czas pobytu u klienta trzeba zebrać dowody aby wydać opinię, która ocenia wyniki całorocznej pracy kierownictwa.

W Misters Audytor zarząd jest w 100 procentach kobiecy. A co z zespołem, ilu mężczyzn u Was pracuje?

To prawda, na przestrzeni 20 lat istnienia firmy zarząd był zawsze kobiecy. I to nie dlatego, że nie lubię pracować z mężczyznami. Po prostu dobrze i efektywnie nam się funkcjonowało w takim gronie.

Mężczyźni oczywiście pracują u nas, ale głównie jako menedżerowie w obszarach pozaaudytowych, takich jak wycena majątków przedsiębiorstw, kontrole wewnętrzne, doradztwo podatkowe.

Czyli kobiece i męskie style zarządzania to nie mit?

Coś w tym jest. Mężczyzna kojarzy się z bardziej autorytarnym stylem zarządzania. Ale przecież jest mnóstwo kobiet, które równie konsekwentnie i szybko podejmują decyzje. Czy można stwierdzić, że przyjęły męski styl zarządzania? Chyba nie, kobieta jest po prostu dobrym przywódcą. A do tego przeważnie cechuje ją większe zrozumienie dla ludzkich potrzeb, jest bardziej skłonna pochylić się nad problemami pracowników i zwyczajnie ich zrozumieć.

Być może nie są to sprawy bezpośrednio związane z zarządzaniem organizacją, ale mają na nią ogromny wpływ. Bardziej emocjonalne podejście poprawia atmosferę w firmie. Bo przecież nie możemy oceniać pracownika wyłącznie poprzez pryzmat podejmowania decyzji, umiejętności zarządzania czy budowania strategii. Oczywiście, dobry menedżer musi mieć to opanowane, bez względu na to czy jest kobietą czy mężczyzną. Jednak jeśli chodzi o płaszczyznę międzyludzką, budowanie dobrej energii w firmie, atmosfery wzajemnego zrozumienia czy wyzwalanie dodatkowych zainteresowań, myślę, że tu sprawdza się lepiej kobieta. Jest bardziej naturalna i mniej schematyczna.

Przeczytaj wywiad Money.plKarolina Witek: Od kurzej fermy do fotela prezesa

Przy takim emocjonalnym podejściu trudniej jest zachować obiektywizm.

Menedżer musi kochać ludzi. To ogromnie ważna cecha. Nie może ograniczać się do ciągłego szukania konkurenta wśród swoich pracowników. I bez znaczenia jest tu płeć. To tkwi w człowieku.

Obok prezesury w Misters Audytor jest Pani biegłym rewidentem. Ma Pani także doświadczenie związane z członkostwem w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa, w tym Rady Nadzorczej TVP. Była Pani też Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa. Jak godzi Pani tak intensywne życie zawodowe z prywatnym?

To odwieczny problem. Każda z tych funkcji pochłaniała mi mnóstwo czasu, także tego osobistego. Bez względu na to, czy godziłam się na to, czy też nie, musiałam uczestniczyć w niezliczonych spotkaniach, posiedzeniach i rozmowach. I angażowałam się w to, bo nie wyobrażam sobie, by było inaczej. Ale znalazłam ujście dla swoich emocji - ćwiczę jogę. To pozwala mi skoncentrować się, wyciszyć i uciec od wszystkich problemów. Coraz częściej spędzam też czas z rodziną. Mam trójkę wnuków i im poświęcam wszystkie wolne chwile.

To jednak z pewnością wymaga przewartościowania swoich celów. I nie twierdzę, że to nie jest trudne, szczególnie dla kobiety. Bo każda z nas ma zakodowane, że trzeba wychować dziecko, zrobić zakupy, do tego posprzątać dom. A tak naprawdę to nie są tylko nasze obowiązki, ale też naszego partnera i powinniśmy się nimi dzielić. A do tego znajdować czas na bycie razem.

Na drugiej stronie przeczytasz, ile kosztują usługi audytorskie

Poprzednia strona
  • 1
  • 2
audytor, audyt, misters audytor
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie