Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ceny paliw
14.10.2011 06:50

Mobi-net ma sposób na tanie tankowanie

Żeby dodawać i sprawdzać ceny paliw na stacjach w całej Polsce wystarczy telefon z systemem Android.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Elżbieta Lewińska)

*Firma Mobi-net z Pabianic tworzy aplikacje na telefony z systemem Android i iOS. Jej najnowszym projektem jest program TaniBak, który umożliwia dodawanie i sprawdzanie cen paliw na stacjach w całej Polsce. O tym, jak zachęcić kierowców do publikowania informacji i o udoskonalaniu systemu Manager.Money.pl rozmawia z Pawłem Lewińskim, jednym z twórców aplikacji. *

*Money.pl: TaniBak ma być formą wzajemnej pomocy. Jeden kierowca wprowadza do systemu ceny paliw na stacji, na której akurat tankuje, drugi korzysta z jego informacji. Skąd jednak pewność, że Polakom będzie się chciało poświęcać na to czas i energię? Jak zamierzacie przekonać kierowców do aktualizowania bazy? *

*Paweł Lewiński: *Niestety, nie istnieje jeszcze automatyczna baza danych cen na stacjach benzynowych. Koncerny nie są zainteresowane współpracą z nami, choć byłaby to dla nich idealna droga dotarcia z atrakcyjną ofertą bezpośrednio do kierowców. Mamy więc nadzieję, że kierowcy sami docenią korzyści płynące z poświęcenia kilku sekund na wpisanie ceny do aplikacji i będą korzystać z TaniegoBaku. Wierzymy, że użytkowników aplikacji będzie coraz więcej i wspólnie będziemy mogli dokonywać lepszego i świadomego wyboru, na jakiej stacji tankować.

Baza użytkowników dopiero powstaje. Skąd mamy mieć więc pewność, że zamieszczone obecnie ceny są aktualne?

Przy cenach paliw na konkretnej stacji zawsze znajduje się informacja, kiedy ostatni raz były aktualizowane. Jeżeli kilka godzin temu, można przyjąć, że podana cena jest jak najbardziej wiarygodna.

A w jaki sposób weryfikują Państwo prawdziwość tych informacji? Nie obawia się Pan, że właściciele stacji benzynowych będą oszukiwać i na przykład zawyżą ceny paliw u konkurencji?


Aplikacja opiera się na solidarności kierowców i zakładamy, że każdy wpisuje prawdziwe dane. Może się zdarzyć, że ktoś poda za wysoką lub za niską cenę, ale liczymy, że takich osób będzie raczej niewiele. Zresztą źle wpisana cena może być szybko zaktualizowana przez następnego kierowcę.

**Czytaj w Money.pl [

Irytuje cię "Granie na czekanie"? Wind Mobile wprowadza reklamy ]( http://manager.money.pl/ludzie/wywiady/artykul/irytuje;cie;granie;na;czekanie;wind;mobile;wprowadza;reklamy,30,0,903454.html ) **

*Żeby tak się stało, system musi być tani i prosty w obsłudze. Ile kosztuje dostęp do aplikacji i jak można dodać informację do bazy? Trzeba wysłać sms-a, mieć dostęp do internetu? *

Dodanie informacji o cenie paliwa zajmuje dosłownie kilka sekund, podobnie jak sprawdzenie i porównanie cen. Dane są od razu widoczne dla wszystkich pozostałych użytkowników TaniegoBaku, wystarczy nacisnąć przycisk _ odśwież _.

Nie trzeba wysyłać żadnych płatnych sms-ów, nie trzeba nawet być na stałe podłączonym do mobilnego internetu. Aplikacja działa również bez tego, a dostęp do sieci jest potrzebny tylko na krótką chwilę, żeby wysłać lub odświeżyć ceny paliw.

Systemu nie stworzyliście jednak wyłącznie _ pro publico bono _. Jak TaniBak będzie na siebie zarabiał?

Funkcjonowanie aplikacji będzie oparte na zamieszczanych w niej reklamach. Umożliwimy też firmom przesyłanie komunikatów reklamowych bezpośrednio do precyzyjnej grupy docelowej.

*Jakie to będą reklamy? I jak duże jest zainteresowanie taką formą promocji? *

Reklamami w aplikacjach tego typu zazwyczaj są zainteresowane sieci, takie jak AdMob czy Mobilivi. Aplikacja jest też idealną platformą dla sieciowych stacji benzynowych. Umożliwia bezpośrednią, ukierunkowaną promocję usług i towarów. Na razie jednak rozmowy z tymi gigantami rynku są bardzo trudne. **

A skąd pomysł na TaniBak?

Zrodził się na stacji benzynowej. Każdemu kierowcy zdarzyło się kiedyś zatankować i odkryć, że kilka ulic dalej paliwo jest o kilkanaście groszy tańsze. Ponieważ ceny ciągle rosną, a różnice na poszczególnych stacjach bywają dość znaczne, wpadliśmy na pomysł stworzenia platformy pomagającej zaoszczędzić. Aplikacja na telefon to idealne rozwiązanie. Komórka zawsze jest pod ręką i kilka sekund wystarczy, żeby wybrać najtańszą stację.

Jak długo powstawał projekt, zanim zaistniał w sieci?

Mniej więcej półtora miesiąca, ale teraz, już po publikacji, otrzymujemy interesujące komentarze i podpowiedzi, jak ulepszyć aplikację. Prowadzimy więc prace nad udoskonaleniem TaniegoBaku.

I jakie zajdą zmiany?

Wprowadzimy dodatkowe paliwa premium, tak, aby każdy użytkownik miał dostęp do informacji o benzynie, jakiej używa. Poprawimy też bazę danych stacji oraz wyeliminujemy nakładanie się oznaczeń stacji na siebie. W pewnym zakresie zostanie też zautomatyzowane odświeżanie informacji na telefonie.

*Będziecie dodawać kolejne stacje do systemu? *

Staraliśmy się stworzyć jak najpełniejszą bazę, zarówno dużych sieciówek, jak i małych stacji LPG, ale zdajemy sobie sprawę, że jakaś liczba mniejszych obiektów nie została w niej ujęta. Nową stację zawsze można do nas zgłosić i chętnie ją dodamy.

Czytaj wywiady z przedsiębiorcami w Money.pl
Miałeś ich kasety, zobacz, co robią dziś Jestem przekonany, że szybko osiągniecie poziom państw Europy Zachodniej - mówi prezes firmy Michael Hepp.
Oni już wiedzą, jak zyskają na Euro 2012 _ - Mistrzostwa Europy to świetna okazja do wypromowania naszych marek ekonomicznych - _mówi Laurent Picheral, prezes przedsiębiorstwa.
Lubimy przepłacać. Kuszą nas opakowania Produkty sieci handlowych nie odbiegają jakością od oferty znanych firm - przekonuje Robert Koszuta.
Tagi: ceny paliw, ludzie, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, manager, e-biznes, wywiady, czołówki, marketing i zarządzanie
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz