Notowania

Przejdź na

Mubarak nie ustąpi, ale to nic nie zmienia

Przewrót już się dokonał i era Mubaraka minęła, mówi Samih Sawiris, egipski przedsiębiorca.

Podziel się
Dodaj komentarz
(orascomdh.com)

*Samih Sawiris, jeden z najbogatszych egipskich przywódców gospodarczych, nie liczy na szybkie oddanie władzy przez Mubaraka. Jego zdaniem znienawidzony prezydent pozostanie na stanowisku do września, ale w obliczu trwałych zmian w konstytucji tych kilka dodatkowych miesięcy będzie dla kraju bez znaczenia. *

Handelsblatt: Jak odbiera Pan aktualny kryzys w Egipcie?

Samih Sawiris, szef Orascom Developement: Jestem jeszcze w El Gouna nad Morzem Czerwonym. W poniedziałek wracamy do Kairu, żeby dzieci mogły iść ponownie do szkoły. Jestem na bieżąco z wydarzeniami w stolicy, ponieważ wielu naszych przyjaciół demonstrowało na placu Tahrir.

Jak długo demonstranci w Kairze będą jeszcze protestować?

Demonstracje w Kairze na placu Tahrir powoli zamierają. Uczestniczy w nich coraz mniej osób, a życie w kraju się normalizuje. Byłoby świetnym pomysłem, gdybyśmy w przyszłości raz w miesiącu nawoływali do demonstracji na placu Tahrir. Protesty mogłyby stać się naprawdę duże, gdyby rząd nie zaczął wdrażać reform. Odpowiednio mniej protestujących może brać w nich udział, kiedy postępy zaczną być widoczne. Także Chile stało się w ten sposób krajem demokratycznym.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/31/t131103.jpg ) ] (http://manager.money.pl/ludzie/wywiady/artykul/polskie;wino;lepsze;od;francuskiego;i;tak;wolimy;wodke,101,0,766821.html) Polskie wino lepsze od francuskiego? I tak wolimy wódkę W czym ma to pomóc?

Da to rządowi czas potrzebny do opracowania nowej konstytucji oraz planu reform. Stara gnuśna klika potrzebuje więcej czasu niż młodzi ludzie. Dostrzegam także po sobie: dzisiaj potrzebuję więcej czasu na podejmowanie decyzji niż na początku mojej kariery przedsiębiorcy.

Czy Mubarak odda wkrótce władzę?

Teraz nie. Będzie panował do końca września, jednak będzie miał znacznie mniej władzy niż wcześniej. Nie sądzę, by oddał całą dobrowolnie. Ale kiedy uda nam się przeforsować żądane zmiany w konstytucji, tych kilka dodatkowych miesięcy nie będzie miało znaczenia. Najważniejsze, że era Mubaraka minęła. Nie będzie miał teraz odwagi, by we wrześniu wystartować ponownie w wyborach. Jego syn Gamal także.

Pojawiają się opinie, że rodzina Sawiris ma powiązania z reżimem Mubaraka. Żona prezydenta ma być prezesem fundacji Sawiris.

Nie jest. Podczas organizowanych przez nas konkursów jedynie wręczała nagrody i zachęcała inne rodziny do podobnych akcji.

Jednak klan Mubaraka ma posiadać udziały w pańskich firmach.

Nie wiem, czy Mubarakowie mają akcje przedsiębiorstw Orascom. Gdyby faktycznie mieli tyle pieniędzy, nie byliby tak głupi, żeby kupować nasze akcje pod własnym nazwiskiem. Zrobiliby to raczej poprzez fundusze lub fundacje z Lichtensteinu.

Jedno jest całkiem pewne: Każdy Egipcjanin, który chciałby zainwestować choćby 50 tysięcy dolarów, musiałby być bezbożnikiem lub kompletnym głupcem, by nie kupić akcji Orascom. Gdzie indziej miałby inwestować w Egipcie?

*Udziałowcem Orascom Development ma być także były minister ds. turystyki Grana, któremu zarzuca się korupcję. *

Tak. Kiedy został ministrem, został wezwany do sprzedania własnych firm, aby nie popaść w konflikt interesów. I ja byłem osobą, która miała odpowiednio dużo pieniędzy, aby przejąć od niego co najmniej 51 procent. Do czego miałbym go potrzebować?

Aby łatwiej robić interesy.

Mam wystarczająco dużo ziemi. I nigdy o nic nas nie pomówiono. W międzyczasie wybudowaliśmy siedem hoteli oraz Haram City, osiedle pod Kairem dla uboższych Egipcjan. Nie robimy tego dla bogaczy.

Czy to właśnie to proponuje Pan także innym egipskim przedsiębiorcom?

Tak, potrzebujemy więcej socjalnego zaangażowania, egipskie przedsiębiorstwa muszą bardziej angażować się w tworzenie nowych miejsc pracy. Domagam się tego od miesięcy. Rząd powinien przestać inwestować miliardy w budowę portu lotniczego, a pieniądze przeznaczyć na szkoły i szpitale.

Powinniśmy realizować więcej projektów takich jak El Gouna, gdzie finansujemy także filię berlińskiego Uniwersytetu Technicznego. Może to być model dla przyszłości Egiptu. Nasza rodzina ma szczęście, że może podejmować takie ryzyko finansowania. Jednak musimy dać naszej młodzieży więcej takich szans. Wtedy będziemy mieli dziesiątki tysięcy takich Sawiris.

Taka nauka płynie z rewolucji generacji facebooka?

My, przedsiębiorcy oraz politycy, musimy wsłuchać się w potrzeby młodzieży. Musimy nauczyć się tej lekcji i inwestować celowo w sektory, gdzie młodzież będzie mogła znaleźć pracę. I to przesłanie dotarło.

Naprawdę? Wciąż demonstrują tysiące.

Ludzie chcą żyć bez strachu przed prześladowaniem przez reżim i wypowiadać swobodnie swoje zdanie. I jest to całkowicie uzasadnione. Kiedy oba te żądania zostaną spełnione, w Egipcie zapanuje demokracja. Do tego potrzeba nam jeszcze trochę cierpliwości. Jednak zera cierpliwości, jeśli chodzi o prześladowania. Także właśnie dlatego nasza rodzina zabrała głos.

54-letni Samih Sawiris to szef i główny akcjonariusz koncernu Orascom Development, działającego w sektorze nieruchomości i turystyki. Orascom Development jest jednym z największych egipskich koncernów notowanych na giełdzie. W latach 1976 - 1980 Sawiris studiował na berlińskim Uniwersytecie Technicznym, teraz finansuje filię uniwersytetu w Egipcie. Sawirisowie są najbogatszą rodziną w Egipcie, ich majątek szacowany jest na wiele miliardów dolarów. Najstarszy brat Samih Sawirisa, Naguib Sawiris, jest przewodniczącym rady nadzorczej Orascom Telecom, wiodącego w regionie operatora telefonii komórkowej. Najmłodszy brat, Nassef Sawiris, kieruje koncernem budowlanym Orascom Construction.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/135/t129927.jpg ) ] (http://manager.money.pl/ludzie/wywiady/artykul/egipt;to;ulubione;miejsce;wypoczynku;polakow;od;16;lat,188,0,759740.html) Egipt to ulubione miejsce wypoczynku Polaków. Od 16 lat W 1995 roku powstało biuro Alfa Star, specjalizujące się w wycieczkach do krajów arabskich.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/3/t115971.jpg ) ] (http://manager.money.pl/strategie/zarzadzanie/artykul/podroze;sluzbowe;wino;z;weza;i;prezent;bez;opakowania,130,0,708226.html) Podróże służbowe: wino z węża i prezent bez opakowania Chińczycy są ugrzecznieni, Niemcy mało elastyczni, a Włosi i Hiszpanie od razu przechodzą na _ ty _. Czym jeszcze mogą zaskoczyć swoich kontrahentów?
[ ( http://static1.money.pl/i/h/7/t129287.jpg ) ] (http://manager.money.pl/ludzie/wywiady/artykul/wierza;w;elfy;i;sprzedaja;kosci;drogo,228,0,754916.html) Wierzą w elfy i sprzedają kości. Drogo Firma Q-workshop produkuje ozdobne kości do gier RPG. Kosztują do kilkudziesięciu złotych.
Tagi: mubarak, ludzie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, wywiady, czołówki, marketing i zarządzanie
Źródło:
Handelsblatt
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz