Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Na zakupy i film do aquaparku? Już wkrótce

Wrocławski Park Wodny to nie tylko baseny. Po pierwszej na świecie scenie teatralnej w aquaparku czas na kino 5D i centrum nurkowe, zapowiada Bartłomiej Andrusiewicz, prezes przedsiębiorstwa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wrocławski Park Wodny)

Polskie aquaparki są stosunkowo młode, na Zachodzie wodny biznes ma za sobą kilkadziesiąt lat tradycji. Same baseny jednak już nie wystarczą i w walce o klienta firmy poszerzają ofertę o sklepy, restauracje a nawet kina. Wrocławski Park Wodny może się pochwalić pierwszą na świecie sceną teatralną na wodzie, w planach jest też profesjonalne centrum nurkowe, mówi Bartłomiej Andrusiewicz, prezes przedsiębiorstwa. Money.pl: Zanim został Pan prezesem Wrocławskiego Parku Wodnego, pracował Pan w branży telekomunikacyjnej, był managerem w Nokia Siemens Network. Czy zarządzanie prywatnym przedsiębiorstwem różni się od pracy w spółce miejskiej?

Bartłomiej Andrusiewicz: Różni się i to znacząco. W firmach prywatnych decyzje podejmowane są szybko, najczęściej przez prezesa przedsiębiorstwa i natychmiast wcielane w życie. W przypadku spółki miejskiej od podjętej decyzji do jej realizacji mija sporo czasu.

Dzieje się tak dlatego, że ogranicza nas szereg ustaw, przede wszystkim prawo zamówień publicznych, które powodują, że sterowalność biznesu jest na poziomie promu. Znacznie skuteczniej steruje się nowoczesnym jachtem. Biznes nie znosi przeciągania się inwestycji, żeby być konkurencyjnym, trzeba działać szybko.

Stanął Pan na czele spółki, kiedy miała problemy prawne i kadrowe. Niespłaceni podwykonawcy, niedotrzymane terminy, wypowiedzenie umowy niemieckiemu wykonawcy InterSpa, dymisja poprzedniego prezesa. Pan sam nie miał doświadczenia w zarządzaniu aquaparkami. Nie miał Pan żadnych obaw, wątpliwości?

Rzeczywiście, do Aquaparku wkroczyłem w krytycznym dla inwestycji momencie, ale managerem jest się cały czas, nie tylko w okresie prosperity. Kiedy zdecydowałem się podjąć wyzwanie, moja poprzednia firma, którą budowałem przez lata, zmieniła się w potężną korporację, a ja sam miałem wrażenie, że straciłem wpływ na bieg wydarzeń. Moja kariera stanęła w miejscu, przestałem się rozwijać i potrzebowałem zmiany.

Zarządzanie systemami wodnymi nie różni się wiele od zarządzania systemami telekomunikacyjnymi, wiedzy związanej z wodą można się nauczyć. Tymczasem nie każdy wie, czym jest efektywność biznesowa, jak wygląda marketing i co znaczą wyniki. Aquapark trzeba traktować jak nowoczesne przedsiębiorstwo.

fot: Wrocławski Park Wodny_ fot: Wrocławski Park Wodny _[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/wroclawski;park;wodny,galeria,5161,0.html)Może więc aquaparki powinny mieć formę prywatnych przedsiębiorstw, nie spółek miejskich?

Kiedy 6 lat temu powstawał Aquapark we Wrocławiu, żaden z prywatnych przedsiębiorców nie był gotów podjąć się takiej inwestycji. Dlatego uważam, że miasto wykonało dobry ruch i że koniec końców dobrze się stało, że umowa z InterSpa została rozwiązana. Inaczej nie wiadomo, czy Wrocławski Park Wodny by powstał.

*Większość polskich aquaparków wybudowano na przestrzeni ostatnich 10 lat. Skąd popularność tego typu inwestycji? *Od kiedy Polska weszła do Unii Europejskiej i zyskała dostęp do tanich linii lotniczych, Polacy coraz więcej podróżują i mają coraz wyższe wymagania. Porównujemy naszą ofertę kulturalno-rozrywkową z Zachodem i oczekujemy takich samych standardów.

Rozwojowi aquaparków paradoksalnie sprzyja także kryzys finansowy. Polacy ograniczyli wyjazdy i szukają rozrywki na miejscu. W okresie wakacyjnym sporo klientów przychodzi do naszego aquaparku na cały dzień. Pływa, czyta książki, korzysta z terenów zielonych, w międzyczasie ma umówiony zabieg na wellness... Wiele osób robi to samo lecąc do Egiptu; tutaj mamy wszystko na miejscu i w dużo niższej cenie.

Co, poza rozrywką, Aquapark ma do zaoferowania mieszkańcom Wrocławia? Jako spółka miejska powinien realizować kulturalno-edukacyjną misję miasta.

Realizujemy szereg programów sportowych, na przykład rok temu sprowadziliśmy rowery do hydrocyclingu. Ćwiczy się na nich pod wodą, przy 20 razy większej wyporności, co odciąża kręgosłup. We Wrocławiu powstał też pierwszy na świecie teatr w aquaparku. Sztuka _ Rekiny w basenie _, napisana i grana przez Wrocławski Teatr Lalek, niesie ze sobą przesłanie edukacyjne, w przystępny sposób uczy najmłodszych, jaki jest numer na pogotowie ratunkowe i jak przeprowadzić sztuczne oddychanie. Tych przykładów jest znacznie więcej.

Ale wszystkie te rozrywki są płatne i to słono.

Ceny w parku wodnym w Krakowie czy Sopocie są dużo wyższe. W dni powszednie płaci się u nas 17 złotych za godzinę, w Krakowie 20. Bilet rodzinny to u nas koszt 60 złotych za godzinę, 80 złotych za cały dzień; dzień w aquaparku sopockim to wydatek rzędu 184 złotych. W cenie naszych 17 złotych jest 7 zjeżdżalni, są baseny zewnętrzne, jacuzzi i sztuczna fala. A jeśli ktoś chce tylko poćwiczyć, mamy basen sportowy kosztujący 12 złotych za godzinę. Uważam, że nie jest to wygórowana cena.

Firmę traktuję dwutorowo. Z jednej strony powinna spełniać misję społeczną, z drugiej to spółka akcyjna i musi przynosić zysk. Dzięki takiej strategii jesteśmy obecnie aquaparkiem numer 1 w obrębie 800 km w Europie, a podatnicy nie dopłacają do naszej działalności.

Miasto zarabia na aquaparku?

Tak, w minionym roku wykazaliśmy zysk. Wszystkie zarobione środki inwestujemy w dalszy rozwój, szukamy nowych atrakcji, inwestycji, które mogą przyciągnąć klientów. Wrocławianie już się do Aquaparku przyzwyczaili, ja muszę zadbać o to, żeby im się nie znudził.

Aquapark w Krakowie ma 400 tysięcy klientów rocznie, łódzki około 250-300 tysięcy. _ Tropical Island _ pod Berlinem odwiedza rocznie 880 tysięcy osób, a nas milion sto. To pokazuje, jaka jest skala tego przedsięwzięcia i jaki ogrom pracy musimy w nie włożyć.

fot: Wrocławski Park Wodny_ fot: Wrocławski Park Wodny _[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/wroclawski;park;wodny,galeria,5161,0.html)A jak to wygląda na świecie? Zachodnie aquaparki też mają formę spółek miejskich?

Niektóre są publiczne, inne znajdują się w rękach prywatnych. Coraz więcej firm decyduje się na budowę sieci kilku, kilkunastu basenów, które są zarządzane centralnie i przez to tańsze. Tylko kwestią czasu jest, kiedy takie kompleksy zawitają do Polski.

Doczekamy się niedługo kina, basenu, galerii handlowej i restauracji w jednym?

Myślę, że tak. My sami współpracujemy już z kinem, ZOO, Torem Wyścigów Konnych na Partynicach. Chcemy przekształcić Aquapark w alternatywne, tętniące życiem miejsce spotkań Wrocławian.

W lutym zeszłego roku wymieniłem operatora gastronomii. Poprzedni oferował posiłki kiepskiej jakości, po wygórowanych cenach. Uważam, że klient, który płaci u nas za bilet, powinien móc zjeść podstawowy obiad w cenie około 10 złotych. Planujemy też zagospodarować tereny zielone, wybudować alejki spacerowe, może postawić kino 5D? Marzy mi się ponadto budowa centrum nurkowego we Wrocławiu. To byłaby pierwsza taka inwestycja w tej części Europy. Basen o głębokości 7 metrów, półki skalne, wrak statku, wieża do nurkowania głębokiego pozwoliłyby szkolić zarówno pasjonatów nurkowania, jak i służby ratownicze.

Naszą najważniejszą obecnie inwestycją jest jednak saunarium. Znajdą się w nim min. baseny z gorącą i zimną wodą, tapidarium, grota schładzająca, komnata śnieżna, sauna ziemna i strefa relaksu, z barem i kominkiem. Kolejne sauny po prostu trzeba wybudować, bo wieczorami klienci ustawiają się do nich w długiej kolejce.

A czy po bójce z czerwca 2009 roku wymienił Pan firmę ochroniarską?

Tak, ale moja decyzja nie miała bezpośredniego związku z tamtym incydentem. Aquapark to miejsce relaksu, zabawy, odpoczynku i nasi goście powinni czuć się tu swobodnie, jak na wakacjach. Poprzednia agencja ochrony nie była w stanie dostosować się do naszych - i klientów - oczekiwań w tej kwestii. Pewnie znakomicie spisywali się, chroniąc jakiś strategiczny obiekt, dużą fabrykę, dla nas byli zbyt _ surowi _. Wynika to także z faktu, że aquaparkowy biznes, to wciąż biznes bardzo młody. Firmy ochroniarskie też muszą się wiele nauczyć. Z obsługującej nas obecnie agencji jestem zadowolony, ale cały czas pracujemy nad tym, by było jeszcze lepiej.

Budowa Wrocławskiego Parku Wodnego rozpoczęła się w maju 2005 roku i trwała do lutego 2008 roku. Przetarg na budowę wygrała warszawska Hydrobudowa 6, która wykonanie części prac zleciła niewielkiej wrocławskiej firmie rodzinnej Wrosilbet Eco. Ta wynajęła kilkunastu innych podwykonawców, którzy nie mogli wyegzekwować zapłaty, bo Wrosilbet zbankrutował. Inwestorem zastępczym została niemiecka grupa InterSpa, która w zamian za część dochodów miała wyłożyć fundusze, zaprojektować obiekt, zająć się budową oraz zarządzaniem aquaparkiem przez najbliższe 28 lat. W czerwcu 2007 roku Miasto Wrocław zerwało umowę o współpracy z powodu opóźnień w oddaniu aquaparku do użytku. Efektem są dwa sądowe procesy. Park Wodny domaga się 14 mln złotych odszkodowania za opóźnienie budowy, a InterSpa 120 mln złotych za bezprawne zerwanie kontraktu.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/140/t135564.jpg ) ] (http://manager.money.pl/ludzie/wywiady/artykul/chcesz;pobiegac;kup;samochod,50,0,796466.html) Chcesz pobiegać? Kup samochód! Każdy, kto kupi Volvo może trenować w naszym klubie biegacza. Sam biegam z klientami - mówi Arkadiusz Nowiński, prezes Volvo Auto Polska.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/32/t134944.jpg ) ] (http://manager.money.pl/ludzie/wywiady/artykul/przyszlosc;opakowan;to;folia;z;kukurydzy,192,0,793280.html) Przyszłość opakowań to folia z kukurydzy Na rynku jest już ponad 30 rodzajów folii, także ekologicznych, które wkrótce zastąpią papier, uważa Michał Kolmasiak, prezes firmy Pragma Trade.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/31/t131103.jpg ) ] (http://manager.money.pl/ludzie/wywiady/artykul/polskie;wino;lepsze;od;francuskiego;i;tak;wolimy;wodke,101,0,766821.html) Polskie wino lepsze od francuskiego? I tak wolimy wódkę W Polsce można uprawiać winorośl i produkować wysokiej klasy wino. Na przeszkodzie stoją tylko przepisy.
Tagi: polscy przedsiębiorcy, aquapark, ludzie, wiadmomości, kraj, gospodarka, manager, wywiady, czołówki, marketing i zarządzanie
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz