Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prezes JSW dla Money.pl: Największym zagrożeniem są związki zawodowe

0
Podziel się:

Jarosław Zagórowski mówi, co zrobić z akcjami węglowej spółki i czego inwestorzy powinni się obawiać.

Prezes JSW dla Money.pl: Największym zagrożeniem są związki zawodowe
(Andrzej Stawiński/Reporter)

Money.pl: Mówi się, że Jastrzębska Spółka Węglowa to taki KGHM do kwadratu. Dzieje się tak, gdyż nie ma takich płynnych instrumentów zabezpieczających ryzyko. W przypadku KGHM mamy kontrakty terminowe na miedź notowane w Londynie. W takim razie, w jaki sposób JSW się zabezpiecza?

Jarosław Zagórowski, prezes JSW: Rzeczywiście, na świecie nie ma instrumentów zabezpieczających ceny węgla. Nie ma czegoś takiego, więc jesteśmy niestety podatni na koniunkturę rynkową. Zazdrościmy sytuacji w jakiej jest KGHM, gdyż jest w stanie zabezpieczyć kurs miedzi.

To ryzyko jest, jednak potrafimy sobie z tym ryzykiem radzić. W tym celu stawiamy na elastyczność we wszystkich obszarach produkcyjnych i kosztowych, aby umieć się dostosować do sytuacji rynkowej. W momencie, kiedy nie ma instrumentów bankowych i finansowych do zabezpieczania kursu węgla, to jest jedyne rozwiązanie.

Rozumiem, że w JSW ma duże koszty stałe. Co zatem jest remedium na gwałtowny spadek cen węgla zapewniający przetrwanie spółki?

To jest to, co robimy teraz. Mamy do czynienia ze spadkami cen węgla, ale nie są to spadki gwałtowne. W ostatnich kwartałach ceny spadły o około 10 procent. Teraz te ceny się ustabilizowały ma poziomach dla nas bardzo satysfakcjonujących, czyli blisko 200 dolarów za tonę węgla koksowego.

Widać, że producenci światowi będą tej bariery 200 dolarów bronić i to jest taki nowy poziom równowagi, do którego musimy się dostosować. Choć w niektórych miejscach na świecie węgiel koksowy sprzedaje się w cenach 220-230 dolarów za tonę.

W tej chwili, to co robimy w firmie, to jest maksymalne podnoszenie produkcji. Wy korzystanie wszystkich tych instalacji, które mamy w górnictwie i koksownictwie. To nam pozwala, przy niższych cenach węgla, zachować odpowiednio wysoki poziom przychodów. Gwarantuje to pokrycie inwestycji, tych które realizujemy oraz zachować pieniądze w firmie. Mamy bardzo korzystną strukturę kapitału. Cały czas kumulujemy gotówkę w kasach firmy i trzymamy ją na czarną godzinę.

Trzymanie pieniędzy na kontach to nie jest pomysłowe korzystanie z funduszy.

Niektórzy mogą krytykować naszą strukturę kapitałową, jednak proszę zauważyć że jesteśmy spółką surowcową. Inwestujemy w okresach wieloletnich, a projekty raz rozpoczęte muszą zostać skończone. Musimy mieć pieniądze na te inwestycje, gdyż tych inwestycji się nie zatrzymuje. Gdyby je wstrzymano, to zmarnowalibyśmy pieniądze.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/136/m138888.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/jsw;zainwestuje;1;5;mld;zlotych,197,0,1096389.html) *Spółka z WIG20 wyda na inwestycje 1,5 mld zł * Jastrzębska Spółka Węglowa podtrzymuje, że na inwestycje w 2012 roku wyda ponad 1,5 mld zł i w 2015 roku chce wydobywać około 14 mln ton węgla. Banki nie są skłonne do udzielania kredytów w czasach kryzysowych nie są skłonne do finansowania górnictwa. Dzisiaj z przyjemnością nas kredytują, ale w roku 2009 nie byli tacy chętni. Nasza koncepcją jest maksymalizacja wolumenu produkcji. To jedyna gwarancja utrzymania przychodów na odpowiednio wysokim poziomie oraz jednocześnie minimalizacji kosztów stałych.

Skoro ta cena węgla utrzymuje się na poziomie 200 dolarów, to jakie są perspektywy na przyszłość? Większa jest szansa na spadek kursu czy wzrost?

Wydaje mi się, że te ceny przez kilka, kilkanaście miesięcy się utrzymają na poziomie dzisiejszym. Jednak na świecie nie będziemy do czynienia z odbiciem na rynkach surowcowych. To spowolnienie gospodarcze prawdopodobnie będzie jeszcze trwało, ale wszyscy się do tego przystosowali. Łańcuchy dostaw są na to gotowe, branża znalazła nowy poziom równowagi i z taką sytuacją będziemy mieć do czynienia przez kilkanaście miesięcy. W stosunku do rynku jesteśmy optymistami, ale umiarkowanymi. Te poziomy cenowe pozwalają naszej firmie generować przyzwoite zyski, i to pokazaliśmy w pierwszym kwartale.

Co jest większym zagrożeniem dla spółki? Czynniki wewnętrzne czy zewnętrzne?

Wewnątrz spółki największym zagrożeniem jest postawa roszczeniowa związków zawodowych. Próbujemy docierać do załogi i im tłumaczyć na czym polega dana sytuacja. Zagrożeniem z zewnątrz jest dalsze spowolnienie gospodarcze.

Jeśli chodzi o zagrożenia zewnętrzne? Czego się pan bardziej obawia? Spowolnienia w Chinach czy kryzysu strefy euro oraz regulacji Komisji Europejskiej?
Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/101/m90469.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/wyzsza;rekomendacja;dla;jastrzebskiej;spolki;weglowej,35,0,1093923.html) *Wyższa rekomendacja dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej * Analitycy Millennium Domu Maklerskiego podnieśli rekomendację do akumuluj z redukuj

Większego zagrożenia upatrywałbym w tym, co się dzieje w Europie - to jest rynek nam bliższy. Z kolei w Chinach mamy do czynienia z pewnym spowolnieniem, ale to jest rynek nadal bardzo rosnący. Tam nie ma takiego wzrostu, jaki był, ale nadal jest.

Myślę, że w Państwie Środka nie będzie spadku, ponieważ konsumpcja nadal pozostaje bardzo wysoka. Chiny rosły do tej pory około 10 procent rocznie, jeśli to będzie 6 procent to również będzie fantastycznie.

Co powinni zrobić akcjonariusze JSW, którzy kupili akcje w czasie oferty publicznej?

Jestem za tym, żeby trzymali i wykazali się olbrzymią cierpliwością w stosunku do nas. JSW ma potencjał wewnątrz firmy, z czasem zacznie to procentować.

Głównym nieszczęściem akcjonariuszy było to, że oferta zbiegła się w czasie z krachem w Stanach Zjednoczonych?

Głównym nieszczęściem jest to, że na rynkach rządzą emocje, a nie ocena fundamentalna firmy. Rynki od tego odeszły, więc jeśli rynki wrócą do zdrowej oceny, to ja wierzę w JSW i w akcje spółki.

Rozmowa przeprowadzona podczas Konferencji Wall Street,
zorganizowanej przez SII pod patronatem medialnym Money.pl.

Czytaj więcej o sytuacji w JSW w Money.pl
Prezes JSW o prognozach na drugi kwartał Jastrzębska Spółka Węglowa spodziewa się, że wydobycie w II kw. będzie nieznacznie mniejsze niż w I kw. 2012 roku.
JSW na dywidendę przeznaczy ponad 630 mln zł Czwartkowe walne zgromadzenie JSW zdecydowało o wypłacie 631,7 mln zł dywidendy z zysku za 2011 r, zgodnie z rekomendacją zarządu spółki.
Spółka z WIG20 wyda na inwestycje 1,5 mld zł Jastrzębska Spółka Węglowa podtrzymuje, że na inwestycje w 2012 roku wyda ponad 1,5 mld zł i w 2015 roku chce wydobywać około 14 mln ton węgla.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)