Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
polscy przedsiębiorcy
07.04.2011 06:36

REK: Skonstruowali zegar większy od Big Bena

Ma osiem metrów średnicy, a jego wskazówka minutowa waży 140 kilogramów, mówi Jerzy Jurkiewicz, autor urządzenia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(REK)

**

fot: REK Dzwony - ZegaryPrawdopodobnie największy zegar w Europie wisi na elektrowni w Opolu. Ma osiem metrów średnicy, a jego wskazówka minutowa waży 140 kilogramów. Wart kilka tysięcy złotych mechanizm skonstruowała szczecińska firma REK. Jej właściciel, Jerzy Jurkiewicz, dla branży zegarów wieżowych poświęcił karierę marynarza.*
*
Money.pl: Zegar ścienny z Chin można kupić już za kilkanaście złotych. Czy wobec tego produkcja zegarów, nawet tych największych, jeszcze się opłaca?**

*Jerzy Jurkiewicz: *Branża zegarów wieżowych skutecznie broni się przed chińszczyzną. Jest bardzo nietypowa i masowa produkcja, która mogłaby zagrozić europejskim firmom, po prostu się nie opłaca. Inna sprawa, że żeby wejść w ten biznes, trzeba najpierw porządnie zainwestować. Sam przez kilka lat dokładałem do interesu.

Zegarami zainteresował mnie kolega, który poświęcił im pracę magisterską. Po studiach pracowałem jako asystent w Wyższej Szkole Morskiej i pływałem na statkach. Zarobki były niezłe, ale to ciężka praca: wieczny hałas, brud, wysokie temperatury, zmiany stref czasowych, a przede wszystkim samotność. Wolałem być na miejscu, przy żonie i dzieciach, dlatego pieniądze zarobione na morzu inwestowałem właśnie w biznes zegarowy.

Czym, poza produkcją zegarów wieżowych, zajmuje się Pana firma?

Produkujemy i montujemy zegary wieżowe oraz prowadzimy hurtową sprzedaż mechanizmów do zegarków reklamowych. Poza tym modernizujemy i naprawiamy stare zegary, ale tego typu zamówień mamy coraz mniej. To się nie opłaca, a dodatkowo zabytkowymi zegarami trzeba się opiekować. Ktoś codziennie musiałby nakręcić mechanizm, przesmarować go, ustawić, dopieścić. Kiedyś w miastach zegarmistrzowie dbali o takie zegary, teraz nikt już tego nie robi. Dlatego dla nas to jest zajęcie dodatkowe.

fot: REK Dzwony - Zegaryfot: REK Dzwony - Zegary [ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/zegary;firmy;rek,galeria,5225,0.html)A na czym można najwięcej zarobić?

Najwięcej zamówień mamy na sprzedaż hurtową, ale te mechanizmy kosztują kilka złotych. Tymczasem mechanizm zegara wieżowego jest wart nawet kilka tysięcy. Koła zębate w takim zegarze są robione na zamówienie przez polskich ślusarzy, a średnica tarczy waha się od 40 centymetrów do paru metrów.

Ile metrów średnicy ma Wasz największy zegar?

Jest o pół metra większy od Big Bena. Ma osiem metrów średnicy, a jego wskazówka minutowa waży około 140 kilogramów. Wisi na elektrowni Opole. Działkę zegarów wieżowych mamy dobrze opanowaną. Naszymi klientami są urzędy miejskie, kościoły, prywatne firmy, zakłady przemysłowe i różne instytucje.

Produkujecie tylko zegary wskazówkowe?

Nie, cyfrowe także, ale one są adresowane przede wszystkim do przemysłu. Taki zegar ma funkcję czysto informacyjną, na przykład odmierza godziny pracy w zakładzie. Zegar cyfrowy powieszony na urzędzie czy ratuszu wygląda nieestetycznie, a przecież ma podnosić prestiż miasta, uatrakcyjniać budynek władz, albo miejski rynek.

Mój znajomy zauważył kiedyś, że jeśli zegar dobrze chodzi, bije i wygrywa hejnały, to miastem rządzi dobry gospodarz. I coś w tym jest. Jeśli zegar rdzewieje i ciągle się spieszy albo spóźnia, to znaczy, że miasto kuleje.

fot: REKKoszt zegara jest naprawdę niewielki w stosunku do funduszy, jakie miasto przeznacza na remonty, chodniki, czy elewacje. Miasto nie powinno mieć żadnego usprawiedliwienia na to, że jego zegar nie chodzi. Można powiedzieć, że burmistrz powinien zajmować się ważniejszymi sprawami. Ale przecież ojciec, czyli głowa rodziny, też powinien pomóc wywiesić pranie lub coś naprawić.

A czy wśród miast panują jakieś zegarowe trendy?

Zegarowych nie zauważyłem, ale w przeciwieństwie do miast europejskich, w Polsce istnieją silne tradycje związane hejnałami. Kiedyś hejnały wyznaczały bieg życia mieszkańców. Miasto budziło się wraz z hejnałem oznajmiającym otwarcie bram, trębacz obwieszczał też południe, a pod koniec dnia zamykał wrota. Hejnał informował o ważnych uroczystościach albo ostrzegał przed niebezpieczeństwem. Do dziś niektóre zegary wieżowe mają tak zwany mechanizm alarmowy. Kiedy dzieje się coś złego, zegar zaczyna bić w specyficzny sposób i ostrzega ludność wsi albo miasteczka.

Tradycja hejnałowa narodziła się w Krakowie i rozprzestrzeniła na całą Polskę. **Dziś każde miasto chce mieć nie tylko herb i flagę, ale też własny hejnał. We współpracy z muzykami nagraliśmy już około dwudziestu hejnałów, na zamówienie różnych miast. Niektóre zostały skomponowane od podstaw, bo nie każda miejscowość ma swoją historyczną melodię.

I są, zgodnie z tradycją, grane na żywo?

Nie, melodie hejnałów są dość skomplikowane i w rzeczywistości wymagałyby skoordynowania ze sobą kilku dzwonów. A wynajęcie trębacza kosztuje. Dlatego teraz zarówno dzwony, jak i trębacza, zastępuje się elektroniką. W firmie produkujemy młotki elektromagnetyczne, które biją godziny na dzwonach, silniki linowe do napędu dzwonów i elektroniczne kuranty, które imitują bicie dzwonów albo wygrywają melodie. Dźwięki dzwonów zgrywaliśmy z kościoła św. Katarzyny w Gdańsku. Po elektronicznej obróbce brzmią tak dobrze, że ludzie na ogół nie wiedzą, że dzwon jest sztuczny.

A jaki było najdziwniejsze zamówienie na hejnał, jakie otrzymaliście?

Hejnał Złotowa jest dość specyficzny – poprzedza go ryk jelenia. Podobny hejnał mają w Gołdapi na Mazurach. To rejon rysia, więc jego ryk rozlega się przed każdą melodią. Z tym że ten ryk brzmi jak śmieszne popiskiwanie i można pomyśleć, że to nie ryś, tylko dziecko.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/235/t133611.jpg ) ] (http://manager.money.pl/ludzie/wywiady/artykul/polscy;poslowie;poluja;ale;sie;nie;przyznaja,155,0,784283.html) Polscy posłowie polują, ale się nie przyznają Myślistwo niesłusznie kojarzy się z zabijaniem, mówi Janusz Czajka, producent noży.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/57/t135993.jpg ) ] (http://manager.money.pl/ludzie/wywiady/artykul/w;paleniu;fajki;najlepsze;sa;kobiety,17,0,799761.html) W paleniu fajki najlepsze są kobiety Na turniejach fajczarskich panie potrafią kurzyć przez ponad trzy godziny, mówi Zbigniew Bednarczyk, właściciel firmy Mr Bróg.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/204/t134860.jpg ) ] (http://manager.money.pl/ludzie/wywiady/artykul/kowboj;w;kurtce;z;nasa;czyli;polak;na;motocyklu,178,0,791474.html) Kowboj w kurtce z NASA czyli Polak na motocyklu Moda motocyklowa mocno czerpie z amerykańskich tradycji, mówi Leszek Tarańczuk, właściciel firmy Tarbor.
Tagi: polscy przedsiębiorcy, zegary, ludzie, kraj, wiadmomości, gospodarka, manager, czołówki, wywiady, marketing i zarządzanie
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz