Notowania

Przejdź na
intel
14.03.2010 13:40

Szef Intela: Z Nokią będziemy jeszcze lepsi

Jak Paul Otellini zamierza podbić rynek komórek i dlaczego wierzy w przyszłość PC.

Podziel się
Dodaj komentarz
(intel.com)

Jak szef Intela Paul Otellini zamierza podbić rynek telefonów komórkowych i dlaczego bardziej niż kiedykolwiek wierzy w przyszłość komputerów osobistych.


WirtschaftsWoche: Panie Otellini, niedawno koncerny Intel i Nokia ogłosiły porozumienie dotyczące współpracy w sektorze telefonów komórkowych - obejmuje ono tylko oprogramowanie. Czy nie udało się wam przekonać Nokii, co do jakości waszych procesorów przeznaczonych dla telefonów komórkowych?


*Paul Otellini: *O to należy zapytać Nokie. Zapowiadamy zasadniczo tylko produkty, które są gotowe do wypuszczenia ich na rynek, jak teraz oprogramowanie dla telefonów komórkowych. Kiedy przed ośmioma miesiącami informowaliśmy o zawarciu sojuszu z Nokią, podkreślaliśmy, że chodzi tu o szeroko zakrojone partnerstwo, dotyczące przyszłych modeli telefonów komórkowych.

Czy to znaczy, że w przyszłości możemy spodziewać się czegoś więcej?


To, co powiedziałem, można wziąć spokojnie za dobra monetę.

Sojusz Intela i Nokii dotyczy przede wszystkim nowego systemu operacyjnego dla telefonów komórkowych. Dlaczego nie zawarliście porozumienia ze swoim starym sprzymierzeńcem Microsoft, który ma także duże plany co do smartfonów?


Kto mówi, że tego nie robimy? System operacyjny Microsoftu, przeznaczony dla telefonów komórkowych, nie działa jeszcze na naszych procesorach. To nie oznacza, że nie będziemy w przyszłości współpracować z Microsoft.

Czy to aluzja, że przyszłe telefony komórkowe Windows będą wyposażone w procesor Intela?


Powiedzmy tak: Chętnie widzielibyśmy mobilny system operacyjny Microsoftu działający na naszych procesorach. Strategia Intela wyglądała od zawsze następująco: Nasze chipsety powinny zawsze optymalnie współpracować z istniejącymi systemami operacyjnymi.

Dotychczasowa strategia Intela w segmencie telefonów komórkowym wygląda przede wszystkim niesystematycznie. W połowie 2006 roku sprzedaliście swój segment procesorów dla małych komputerów, by w kwietniu 2008 powrócić z nowymi procesorami Atom. Dlaczego?


Nigdy nie wycofaliśmy się z tego rynku. Podczas sprzedaży w 2006 roku pracowaliśmy od dawna nad nowymi procesorami. Tylko nigdzie tego nie rozgłaszaliśmy.

Dlaczego więc takie postępowanie?


Stara linia procesorów była wprawdzie dobra dla telefonów komórkowych, ale nie dla smartfonów, dla których coraz większe znaczenie ma moc obliczeniowa. O wiele prościej jest dodać do małego komputera funkcje telefonu, niż wybudować telefon komórkowy do komputera. Stąd nasze założenia do opracowania nowej linii procesorów, które, w przeciwieństwie do starej serii, bazują na naszej technologii komputerowej.

W przeciwieństwie do waszej dominującej roli w sektorze komputerów osobistych, w sektorze telefonów komórkowych Intel musi się zmierzyć z poważnymi przeciwnikami, jak Texas Instruments czy Qualcomm. Dlaczego mimo to wierzycie w sukces?


Jesteśmy najlepszym na świecie producentem procesorów, temu nikt nie zaprzeczy. Produkujemy najmniejsze mikroprocesory oraz najmniejsze, najtańsze i najoszczędniejsze chipsety. Jedyna różnica polega na tym, że jak dotąd nie oferowaliśmy naszej technologii bezpośrednio dla rynku smartfonów.

Kiedy zobaczymy pierwsze telefony komórkowe z "Intel inside"?


W styczniu koreański producent LG przedstawił pierwszego smartfona z procesorem Intela. Telefon pojawi się na rynku jeszcze w tym roku. I proszę być pewnym: Za nim pojawią się kolejne.

Czy nie jest porażką, że w przedstawionym niedawno iPadzie Apple montuje swój własny procesor, a nie Intela jak w komputerach serii Mac?


Nie. Nie dostarczamy także procesorów dla iPhona, a iPad jest ostatecznie tym samym urządzeniem, tylko większym. Oczywiście chętnie wyposażylibyśmy oba produkty w nasze procesory. Będziemy dążyli do tego tak długo, aż nam się to uda.

Wraz z nowymi wynikami kwartalnymi Intel powrócił do zysków sprzed załamania światowej gospodarki. Czy kryzys w branży IT się skończył?


Przed nami wciąż trudne czasy. Nasze dobre wyniki w drugiej połowie 2009 roku bazują na dobrych wynikach sprzedaży detalicznej notebooków i netbooków. Sprzedaż komputerów PC klientom biznesowym oczekuje wciąż na poprawę.

Sprzedaż komputerów PC wprawdzie wzrosła, jednak z powodu spadku cen zmalał obrót.


Zgadza się. Ponieważ spadły także dochody konsumentów, producenci obniżyli ceny. Jednak jeżeli udaje nam się wyjść bez szwanku w tak trudnym okresie, w lepszych czasach poradzimy sobie jeszcze lepiej.

*Szef Google Eric Schmidt obwieścił właśnie koniec ery komputerów. Przyszłość jest mobilna. Ma rację? *


Śmierć komputera osobistego prorokowano już przed ponad dziesięciu laty. Jednak w chwili obecnej sprzedawanych jest ponad 300 milionów komputerów rocznie, a trend zmierza w kierunku 500 milionów. Komputer stał się dla wielu ludzi głównym elementem dnia powszedniego. Jeżeli pański komputer zepsułby się dziś wieczór - czy używałby pan tylko telefonu komórkowego? Na pewno nie! Moim zdaniem nie chodzi o żadne albo ... albo .... Ludzie mają coraz inteligentniejsze telefony komórkowe, jednocześnie korzystają nadal z komputerów osobistych, ponieważ mają one lepszy interfejs oraz większy ekran i większe możliwości multimedialne.

Obroty Intela zależą w 75 procentach od sprzedaży komputerów PC. Czy nie chcieliście już dawno zaistnieć na nowych rynkach?


Idzie nam całkiem dobrze. Zapowiedzieliśmy już, że w przyszłości będziemy wyposażać luksusowe modele BMW i Daimlera w Samochodowy System Rozrywki. Ponadto opracowujemy wspólny standard dla takich systemów dla całego przemysłu. Nasza działalność w sektorze tzw. Embedded Systems - systemy komputerowe specjalnego przeznaczenia, który stają się integralną częścią obsługiwanego przez nie sprzętu - przynosi nam co roku ponad miliard dolarów.

*Przemysł samochodowy i budowa maszyn poważnie odczuły skutki kryzysu. Jak opłacalny będzie nagły zwrot w stronę tych rynków? *

W ciągu roku produkowanych jest nadal 70 milionów aut. Kiedyś każde z nich będzie miało połączenie z internetem. Dlatego ważne jest dla nas, by brać w tym udział. A komputery w samochodach będą montowane nie tylko w samochodowych systemach rozrywki. Komputery sprawią, że auta będą bezpieczniejsze. Już dzisiaj w samochodach montowane są przeróżne czujniki i systemy GPS. Należy je tylko inteligentnie połączyć - nad czym pracujemy.

*Każdego roku Intel inwestuje pięć miliardów dolarów w wyposażenie swoich fabryk. Czy nie byłoby sensowniej zrezygnować ze swoich zakładów, podobnie jak zrobili to konkurenci? *


W żadnym wypadku. Po pierwsze, żaden poddostawca nie byłby odpowiednio duży, by sprostać naszym zdolnościom produkcyjnym. Po drugie, nasi akcjonariusze straciliby marżę, którą musielibyśmy płacić naszemu kooperantowi. Dobrzy dostawcy, jak np. wiodący na rynku tajwański TSMC, otrzymują marżę brutto w wysokości 50 procent - czyli o tyle mniej zarobilibyśmy na sprzedaży naszych chipsetów. Powstałyby także inne koszty, ponieważ nasz dział wzornictwa nie byłby powiązany z produkcją. Dla producenta mikroprocesorów naszej wielkości korzystniej jest być zintegrowanym producentem z własnym działem rozwojowym i własną produkcją.

Paul Otellini

ZOBACZ TAKŻE:

* [ My budujemy auta, a koncerny hodują konie ]( http://manager.money.pl/ludzie/wywiady/artykul/skype;my;budujemy;auta;a;koncerny;hoduja;konie,228,0,586468.html )
* [ "Atomic Anne" uchodzi za najpotężniejsza kobietę Francji ]( http://manager.money.pl/ludzie/wywiady/artykul/%22Atomic%20Ann )
* [ Współtwórca Twittera: Liczba przyjaciół może być myląca ]( http://manager.money.pl/ludzie/wywiady/artykul/wspoltworca;twittera;liczba;przyjaciol;moze;byc;mylaca,33,0,572705.html )
* [ Demokracja receptą na chiński kryzys ]( http://manager.money.pl/ludzie/wywiady/artykul/demokracja;recepta;na;chinski;kryzys,120,0,558456.html )
* [ Szef włoskiego Santandera naczelnym bankierem Watykanu ]( http://manager.money.pl/ludzie/portrety/artykul/szef;wloskiego;santandera;naczelnym;bankierem;watykanu,218,0,542170.html )
* [ Gudzowaty: Można kupić wszystko, nawet ustawę! ]( http://manager.money.pl/ludzie/wywiady/artykul/gudzowaty;mozna;kupic;wszystko;nawet;ustawe,255,0,544255.html )
* [ Siergiej Kogogin - nowy car branży motoryzacyjnej ]( http://manager.money.pl/ludzie/portrety/artykul/siergiej;kogogin;-;nowy;car;branzy;motoryzacyjnej,140,0,530572.html )
Tagi: intel, smartphone, komputery osobiste, microsoft, konkurencja, sprzedaż, kryzys, ludzie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, wywiady, marketing i zarządzanie
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz