Notowania

polscy przedsiębiorcy
18.02.2011 05:50

Wanna ze szkła za 30 tysięcy? Może być i Han Solo

-Ze szkła można nawet zbudować dom - mówi Aleksandra Rafalska z firmy Art Glass.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ArtGlassGdańsk)

Szklana umywalka jest tak samo wytrzymała, jak ceramiczna, a stół z hartowanego szkła będzie rysował się mniej niż ten, w którym jest zwykła szyba. Ze szkła robi się też podłogi, ściany, a nawet schody, mówi Aleksandra Muchla-Rafalska, która razem z mężem prowadzi pracownię szkła artystycznego Art Glass.

*Money.pl: Produkujecie szklane meble, drzwi, podłogi, lampy. Czy ze szkła da się zrobić wszystko? *

*Aleksandra Muchla-Rafalska, właścicielka firmy ArtGlass z Gdańska: *Tak, ze szkła można nawet zbudować od podstaw cały dom. To bardzo plastyczne tworzywo, a przedmioty zrobione ze szkła wyglądają ciekawie i oryginalnie. Ponieważ to zimny materiał, porównywalny do stali czy kamienia, na przykład do krzeseł potrzebne są jakieś poduszeczki. Ale efekt jest niesamowity. My produkujemy właściwie wszystko, co klient sobie wymarzy. Bez ograniczeń.

*fot: ArtGlassGdańsk fot: ArtGlassGdańsk [ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/szklane;meble;firmy;artglass,galeria,4999,0.html)Jakie były najciekawsze, zrealizowane przez Państwa zlecenia? *

Kiedyś klient zamówił u nas ścianę ze szkła z podobizną Hana Solo z _ Gwiezdnych Wojen _. Teraz będziemy robić szklane schody ze szklaną balustradą. To będzie szkło topione, przypominające wodospad, z kamieniami. Niedawno dostaliśmy też zamówienie na wannę ze szkła.

Ile kosztują takie zachcianki?

Wszystko zależy od klienta. Szklane drzwi kosztują od 2 do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Standardowo za metr kwadratowy szkła trzeba zapłacić 1500 złotych, ale wycena jest robiona na bieżąco, bo to są rzeczy unikatowe, produkowane pod klienta. Wannę wycenimy prawdopodobnie na trzydzieści tysięcy złotych.

Czy przy takich cenach nie mają Państwo problemów z pozyskaniem klientów?

Nie narzekamy na brak zamówień. Polacy mają coraz więcej pieniędzy i coraz częściej chcą mieszkać luksusowo, ekskluzywnie i oryginalnie.

Ale po co im szkło w mieszkaniach? Wspominała Pani, że to zimny materiał.

Szkło przepuszcza światło, ściana ze szkła może działać prawie jak lampa. Poza tym szklane ściany powiększają wnętrza. Kiedy podzielimy małe pomieszczenia ścianami ze szkła, pokoje staną się wizualnie bardziej przestronne. I nie mówię tu bynajmniej o szkle przezroczystym, bo nawet barwione jest odrobinę przejrzyste. Dodatkowo odpowiednio dobrane elementy ze szkła bardzo uatrakcyjniają wnętrze. To taka biżuteria dla domu.

A co z trwałością takich przedmiotów? Jaką mamy gwarancję, że szklana umywalka nie porysuje się, albo nie potłucze?

Generalnie umywalki szklane są tak samo wytrzymałe, jak ceramiczne. Jeśli spadnie na nie coś ciężkiego, obie się potłuką. Szkło topione ma to do siebie, że rysuje się mniej, niż zwykła szyba, poza tym my nasze szkło hartujemy lub żywicujemy. Dzięki temu jest bezpieczne i bardzo wytrzymałe.

Proszę zauważyć, że ostatnio szkła jest coraz więcej. Zarówno w małej, jak i dużej architekturze. W galeriach kładzie się podłogi ze szkła, montuje szklane schody, fontanny. Szkło jest coraz bardziej modne, bo jest estetyczne. Dlatego myślę, że mamy szansę na duży rozwój.

fot: ArtGlassGdańsk fot: ArtGlassGdańsk [ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/szklane;meble;firmy;artglass,galeria,4999,0.html)A jak wyglądały Państwa początki na rynku?

Mój ojciec jest architektem, a teść miał w latach 90. hutę szkła, która niestety upadła. Nasz pomysł na biznes to w pewnym sensie kontynuacja rodzinnych tradycji.

Początki były marne, bo brakowało pieniędzy. Mąż sam, z różnych kawałków, składał nasz pierwszy piec. Teraz mamy już cztery i myślimy nad piątym. **Od sześciu lat mamy też własną pracownię, a nasze szkło można zobaczyć w dwóch autorskich galeriach: w _ Szklarni _ w Poznaniu i w galerii _ Przymorze (Artiqa) _ w Gdańsku, którą prowadzimy wspólnie ze znajomymi.

Obecnie jesteśmy w trakcie przeprowadzki, sprzedaliśmy mieszkanie i budujemy dom z dużą pracownią, dzięki której rozszerzymy produkcję. Na razie działamy we dwójkę i zatrudniamy zewnętrznych podwykonawców. Gdy już się przeniesiemy, na pewno zatrudnimy kilka osób. Zastanawiamy się też nad poszerzeniem działalności o zagraniczne rynki.

Jakie?

Obecnie współpracujemy z galeriami we Francji i Niemczech, mamy też trochę klientów indywidualnych, głownie ze Szwecji i Norwegii. Zawsze, gdy przyjeżdżają do Trójmiasta, coś u nas kupują. Szwedzi specjalizują się w szkle, ale mają kosmiczne ceny. U nas jest taniej, więc znajomi ciągle nas namawiają, żebyśmy nawiązali tam jakieś kontakty. Ale na razie, z braku czasu, odkładamy te plany. Będziemy musieli się zmobilizować_ . _

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/113/t22129.jpg ) ] (http://manager.money.pl/ludzie/wywiady/artykul/zaparzy;kawe;i;przypilnuje;dziecka;juz;od;5;tysiecy;zlotych,106,0,770922.html) Zaparzy kawę i przypilnuje dziecka. Już od 5 tysięcy złotych Systemy automatyki budynków będą wkrótce w zasięgu portfela przeciętnego Kowalskiego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/30/t129822.jpg ) ] (http://manager.money.pl/ludzie/wywiady/artykul/zolty;cesarz;nie;stosuja;lekow;zarabiaja;na;zdrowiu,76,0,758860.html) Żółty Cesarz: Nie stosują leków, zarabiają na zdrowiu Agnieszka Olędzka prowadzi sieć sklepów ze zdrową żywnością.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/19/t130835.jpg ) ] (http://manager.money.pl/ludzie/wywiady/artykul/krowki;jak;mercedesy;drogie;i;na;zamowienie,106,0,765290.html) Krówki jak mercedesy: drogie i na zamówienie Firma Gniewko-Kluczewo produkuje krówki o smaku sezamu, mięty z czekoladą a nawet jarzębiny.
Tagi: polscy przedsiębiorcy, ludzie, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, manager, najważniejsze, wywiady, czołówki, marketing i zarządzanie
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz