Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
polscy przedsiębiorcy
14.02.2011 06:45

Zaparzy kawę i przypilnuje dziecka. Już od 5 tysięcy złotych

Systemy automatyki budynków będą wkrótce w zasięgu portfela przeciętnego Kowalskiego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Monkey Business Images</br>/Dreamstime.com)

**

fot: Art-TecO wybranej przez nas godzinie zapali się światło, podniesie roleta i włączy się ekspres do kawy. Kamery przypilnują dzieci, a specjalnie zaprogramowany robot posprząta wszystkie pomieszczenia, w których nas akurat nie ma. To nie science-fiction, mówi Leszek Wyszyński, właściciel firmy Art-Tec. Zabawę z inteligentnym domem można rozpocząć już od 5 tysięcy złotych. **

Money.pl: Czym właściwie jest _ inteligentny _ _ dom _?

Leszek Wyszyński, właściciel firmy Art – Tec: Inteligentny dom to budynek, który możemy dowolnie personalizować, bez ingerencji w jego instalacje elektryczne. To na przykład indywidualne sterowanie oświetleniem albo ogrzewaniem, w zależności od potrzeb mieszkańców.

Co jeszcze można kontrolować?

Na temat tych systemów można napisać pracę magisterską, ich możliwości są ogromne. Sterują oświetleniem, ogrzewaniem, roletami, solarami, kinem domowym i bramą garażową, pozwalają połączyć się z budynkiem za pomocą iPhona. Będąc w pracy czy na urlopie możemy w ten sposób sprawdzić temperaturę w mieszkaniu, a dzięki systemowi kamer rzucimy okiem na dzieciaki, czy za bardzo nie broją.

Możemy też ustawić różne scenariusze, na przykład _ pobudkę _. O wybranej godzinie włączy się nasz ulubiony utwór, zapali się światło, podniesie roleta i włączy się ekspres do kawy. Jeśli ktoś ma fotel, na którym często słucha muzyki, może go wyposażyć w czujnik _ zajęcia sofy. _Gdy tylko w nim zasiądzie, włączy się jego ulubiony kawałek, albo zjedzie ekran, odpali się projektor i system przełączy się w tryb odtwarzania filmów Blu–ray.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/31/t131103.jpg ) ] (http://manager.money.pl/ludzie/wywiady/artykul/polskie;wino;lepsze;od;francuskiego;i;tak;wolimy;wodke,101,0,766821.html) Polskie wino lepsze od francuskiego? I tak wolimy wódkę Ile kosztuje instalacja takiego systemu?

Ciężko powiedzieć, wszystko zależy od zamówienia. Zabawę z inteligentnym domem można zacząć już od 5 tysięcy złotych. Sam serwer to koszt około tysiąca euro. Łączy się on z naszym iPodem, iPhonem albo wizualizuje na ekranie telewizora w rozdzielczości Full HD. Później można dokupić do niego nowe funkcje, w zależności od potrzeb. To duże udogodnienie w porównaniu z dawnymi systemami.

To znaczy?

Tradycyjne instalacje były oparte na kablach. Dom musiał zostać od razu, przy budowie, porządnie okablowany. A rozbudowa systemu i wszystkie zmiany wiązały się z kuciem ścian. Trzeba było też mieć wielką szafę rozdzielczą, jak z fabryki.

Teraz komunikacja odbywa się drogą radiową, a obsługa stała się prostsza. Na przykład w salonie możemy mieć różne scenariusze świetlne, powiedzmy _ obiad _, _ goście _ i _ telewizja _. Żeby je ustawić, nie musimy już kombinować kilkunastoma przyciskami w wielkiej wieży wiszącej na ścianie. Wystarczy użyć pilota.

Kto mieszka w takich _ inteligentnych domach _?

Przekrój naszych klientów jest dość szeroki. Niedawno instalowaliśmy sterowanie oświetleniem w hotelu Hilton w Krakowie, ale przychodzimy też do mieszkań, domów jednorodzinnych, rezydencji i apartamentów. Ich właściciele to niekoniecznie bogacze. Są wśród nich dentyści, lekarze, ale także szary Kowalski, który ma te dwa, trzy tysiące w kieszeni i chce je wydać na coś dla domu.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/95/t127071.jpg ) ] (http://manager.money.pl/ludzie/wywiady/artykul/polacy;nosza;rekawiczki;z;psow,200,0,741064.html) Polacy noszą rękawiczki z psów Czyli w niedalekiej przyszłości takie systemy staną się standardem?

Myślę, że tak. Obroty producentów rosną z roku na rok. Ciągle jeszcze problemem jest cena, ale za parę lat to się zmieni. Samochody też były kiedyś luksusem dla zamożnych, a teraz ma je prawie każdy.

Poza tym nie wyobrażam sobie domu wielkości tysiąca, 2 tysięcy metrów kwadratowych bez automatyki. Jeśli są w nim sauna, basen, systemy ogrzewania i wentylacji, to przecież nikt nie będzie ich obsługiwał ręcznie. Pilotem można regulować temperaturę wody w basenie, albo ustawić temperaturę w siłowni na niższą, jeśli lubimy ćwiczyć w chłodzie. Dzięki automatyce nie trzeba już biegać po domu i ustawiać wszystkiego na oddzielnych termostatach.

**

fot: Art-TecNie każdy ma w domu basen i siłownię. Do czego mógłby się przydać taki system w mniejszych domach i mieszkaniach?**

Te systemy pomagają oszczędzać. W mieszkaniach i domach powyżej 70 metrów kwadratowych można oszczędzić nawet 60 procent kosztów ogrzewania. Kiedy nie ma nas w domu, system będzie trzymał temperaturę minimalną, a kiedy wrócimy, temperatura może być inna w każdym z pomieszczeń. Zdarza się przecież, że tata lubi ciepło, mama zimno i w domu jest wieczna wojna, bo jedno zakręca ogrzewanie, a drugie odkręca. System wyreguluje to i przypilnuje, żeby było oszczędnie.

Czy automatyczne ogrzewanie jest bezpieczne? Co będzie, jeśli system zwariuje i podniesie temperaturę do 40 stopni?

Sterowniki ogrzewania mają margines bezpieczeństwa, pozwalają ograniczyć zakres regulacji temperatury do kilku stopni. Są też tryby – maksymalny i minimalny. Jeśli jest bardzo gorące lato, nas nie ma w domu, a słońce nagrzewa mieszkanie powyżej maksymalnej temperatury (na przykład 27 stopni), to system automatycznie opuści rolety. Jeśli mieszkanie dalej będzie się nagrzewać, system włączy klimatyzację, żeby nie przekroczyć granicy tych 27 stopni. _ _

A czy taki dom może uchronić nas przed napadem?

Tutaj akurat mamy do czynienia z przepisami i pewnych ograniczeń prawnych nie da się przeskoczyć. Na przykład żeby obraz z kamery mógł być materiałem dowodowym, twarz człowieka musi zajmować dwie trzecie ekranu. Takie kamery montuje się w bankach a nie w prywatnych mieszkaniach; tam są raczej systemami poglądowymi. Chodzi po prostu o świadomość, że ktoś się kręci w pobliżu domu, albo wszedł nam do ogrodu.

Istnieją też oddzielne systemy włamania i napadu, które muszą mieć odpowiednie certyfikaty. Można w nich skonfigurować tzw. _ funkcję paniki _. Czyli jeśli klientka jest sama w domu, a wokół kręcą się typy spod ciemnej gwiazdy, to odpowiednia kombinacja klawiszy sprawi, że pozamykają się okna, a we wszystkich pomieszczeniach poza tym, w którym siedzi właściciel, nagle zapali się światło i włączy się alarm.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/159/t124575.jpg ) ] (http://manager.money.pl/ludzie/wywiady/artykul/viking;wykrywacz;metalu;nie;znajdzie;skarbu;ale;pozwoli;zarobic,252,0,734204.html) Viking: wykrywacz metalu nie znajdzie skarbu, ale pozwoli zarobić
Możemy też ustawić kombinację klawiszy, która nazywa się _ przycisk wyjścia _. Gdy ją wybierzemy, zamkną się wszystkie rolety, zgasi się światło, a temperatura obniży się do trybu oszczędnego. Potem możemy pilotem _ rozbroić _dom, ale jest to kłopotliwe, bo pilota łatwo przecież zgubić.

A co ze sprzątaniem?

W naszej firmie dorzucamy czasami robota sprzątającego gratis. To praktyczne urządzenie, które samo się ładuje i jest na tyle inteligentne, że nie spada ze schodów. Poza tym sprząta te miejsca, w których akurat nie przebywamy, czyli wjeżdża do pokoju wtedy, kiedy domownicy z niego wyjdą. W zależności od nawierzchni sam zmienia sobie szczotki. Koszt takiego robota to około 3 tysięcy złotych, więc jest on już w zasięgu portfela trochę bogatszego Kowalskiego.

_ _

A Pan ma w swoim domu inteligentne systemy?

Tak, mam system Control4, który steruje zestawem kina domowego i oświetleniem. Nie mogę pozwolić sobie na większe rewolucje, bo mieszkam w bloku. Zresztą wiadomo, szewc bez butów chodzi _ (śmiech) _. Za to w firmie ogrzewanie mamy w systemie Honeywell, sterowanie audio w systemie Control4, a sterowanie światłem w Mellerze, więc klient może zobaczyć na żywo, jak to wszystko działa.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/146/t130450.jpg ) ] (http://manager.money.pl/ludzie/wywiady/artykul/smierc;tradycyjnej;ksiazki;nie;zabije;czytelnictwa,111,0,762991.html) Śmierć tradycyjnej książki nie zabije czytelnictwa Miejsce papieru zajmą wkrótce czytniki elektroniczne, które zmienią polski i światowy rynek wydawniczy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/97/t128609.jpg ) ] (http://manager.money.pl/ludzie/wywiady/artykul/banka;mydlana;nie;peknie;nawet;przez;rok,246,0,750838.html) Bańka mydlana nie pęknie nawet przez rok A w jej wnętrzu zmieszczą się 94 osoby, mówi Jakub Bochenek, właściciel firmy Tuban.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/7/t129287.jpg ) ] (http://manager.money.pl/ludzie/wywiady/artykul/wierza;w;elfy;i;sprzedaja;kosci;drogo,228,0,754916.html) Wierzą w elfy i sprzedają kości. Drogo Firma Q-workshop produkuje ozdobne kości do gier RPG. Kosztują do kilkudziesięciu złotych.
Tagi: polscy przedsiębiorcy, ludzie, kraj, wiadmomości, gospodarka, manager, czołówki, wywiady, marketing i zarządzanie
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz