Money.pl Manager MarkiAsus
Asus

Asus

Asus to tajwański koncern elektroniczny, produkujący przede wszystkim notebooki, płyty główne, monitory LCD i kart graficzne. Wśród jego urządzeń znajdują się również telewizory, palmtopy, napędy optyczne i telefony komórkowe. Jednym z najpopularniejszych produktów firmy są netbooki z serii Eee PC. Od 2011 roku na rynku dostępny jest też pierwszy tablet firmy – Eee Pad Transformer – jedyny tablet, który po podłączeniu do specjalnej stacji dokującej można zamienić w netbooka.

Pełna nazwa koncernu to ASUStek Computer. Od 2008 roku Asus jest podzielony na trzy firmy: ASUStek, Pegatron i Unihan. W 2009 roku niemal 30 procent wszystkich sprzedanych na świecie komputerów było wyposażonych w płytę główną marki Asus.

Geneza firmy sięga roku 1989. Asus został założony przez czterech informatyków pracujących w koncernie Acer - H Tung, Ted Hsu, Wayne Hsieh i MT Liao. Ciekawa jest teoria pochodzenia nazwy przedsiębiorstwa. Ma ona pochodzić od słowa Pegasus, którego pierwsze litery zostały obcięte, po to by nazwa pojawiała się wyżej na alfabetycznych listach w internecie.

Roczne dochody koncernu siegają 18,5 miliardów dolarów (dane z roku 2009). W 2008 roku producent sprzedał na całym świecie 53,2 miliony urządzeń. Poza produkcją własnego sprzętu, tajwańska firma wytwarza również komponenty dla innych koncernów (m.in. Sony, Apple i HP).
Firma na całym świecie zatrudnia ponad 113 tysięcy pracowników. Ma również dwoje dwie siedziby w Polsce: w Warszawie i we Wrocławiu, gdzie razem pracuje około 60 osób. Asus notowany jest na giełdach w Londynie i na Tajwanie.