Money.pl Manager MarkiBoeing
Boeing

Boeing

Amerykański Boeing jest największym na świecie producentem odrzutowych samolotów pasażerskich. Jest również  koncernem zbrojeniowym i kosmicznym. Za cywilne lotnictwo odpowiada dział Boeing Commercial Airplanes, a za produkcję zbrojeniową i kosmiczną - Boeing Integrated Defense Systems. Boeing zaopatruje w samoloty linie lotnicze w ponad 90 krajach. To największy amerykański eksporter.

Koncern zatrudnia ponad 164 tysiące pracowników, a jej roczne obroty przekraczają 6o miliardów dolarów.  Boeing ma bardzo długą tradycję. Firma  powstała w 1916 roku w Seattle jako Aero Products Co. Nazwę Boeing Airplane Company nadano rok później, a pochodzi ona od nazwiska jednego z jej założycieli, Williama E. Boeinga.

Podczas II wojny światowej fabryki Boeinga produkowały głównie bombowce B-17 i B-29. W drugiej połowie lat 40. firma zaczęła produkować samoloty odrzutowe. Pierwszym dalekodystansowym samolotem Boeinga był wyprodukowany w latach 50. XX wieku Boeing 707. Miał cztery silniki i mógł przewieźć 156 pasażerów. Wkrótce powstali jego następcy: B720 i B727 a stany Zjednoczone stały się liderem w przewozach pasażerskich. W latach 60. firma zaangażowała się w amerykański program kosmiczny.

Przez wiele lat Boeing miał pozycję monopolisty. Ostatnie lata to jednak silna konkurencja ze strony Airbusa. Obecnie na niebie lata prawie 12 tysięcy samolotów Boeinga. To niemal 75 procent całej światowej floty cywilnej. Głównymi, pasażerskimi modelami koncernu są samoloty 737, 747, 767 i 777 oraz Boeinng 787 Dreamliner.