Trzeci do do wielkości koncern petrochemiczny na świecie. Brytyjska firma BP notowana jest na giełdach w Londynie i w Nowym Jorku. BP zatrudnia ponad 100 tysięcy osób i posiada około 22 600 stacji paliwowych na całym świecie. Koncern działa w segmentach: wydobycia i produkcji ropy naftowej i gazu ziemnego i przetwórstwa paliw. Ma również dział energii alternatywnej – inwestuje w energię wiatrową i słoneczną.
Wśród marek należących do BP, oprócz samej BP, znajdują się: Castrol, Amoco, ARCO i Aral. Początki koncernu sięgają roku 1901. Wówczas jej założyciel, William Knox D’Arcy otrzymał od szacha Persji koncesję na wydobycie ropy na terenie tego kraju. W tamtych czasach nie wiedziano jeszcze, czy na pewno znajduje się tam ropa. Jej poszukiwania trwały siedem lat, ale już po roku firma stała się bardzo dochodowa.
Dziś zajmuje się wydobyciem i produkcją paliw w 25 krajach na świecie, głównie w USA, Ameryce Południowej, Rosji, w Azji i na Bliskim Wschodzie. Roczne obroty BP to ponad 300 miliardów dolarów.
Wizerunek marki został mocno nadwyrężony po wycieku na platformie wiertniczej w 2010 roku, który doprowadził do katastrofy ekologicznej w Zatoce Meksykańskiej. Plama ropy dotarła aż do brzegów Luizjany, a rząd Stanów Zjednoczonych obciążył koncern całą odpowiedzialnością za katastrofę. BP przeznaczyło 20 miliardów dolarów na odszkodowania.
UOKiK skierował do drugiego etapu postępowanie w sprawie przejęcia przez BP Europe części mienia spółek Arge Paliwa i Arge Nieruchomości.
Wiele się mówi o konsekwentnie realizowanej przez rząd PiS polityce repolonizacji. Państwo mocno wkroczyło do sektora finansowego. Trwa konsolidacja w sektorze energetycznym pod skrzydłami kontrolowanych przez państwo koncernów. Teraz mówi się także o wykupieniu Polskich Nagrań od amerykańskiego Warnera. A przemysł? Fundament polskiej gospodarki? Do kogo należą największe podmioty ze strategicznych branż? Kto kontroluje firmy energetyczne, górnicze, paliwowe?
PKN Orlen dostarczy paliwo lotnicze dla LOT - poinformował w poniedziałek płocki koncern. Szacowana wartość trzyletniej umowy to ok. 1,8 mld zł.
Brytyjski koncern paliwowy BP przejmie za ok.1,3 mld dol. amerykańskich sieć stacji paliw Woolworths w Australii - podała spółka w środowym komunikacie. To część strategii, która ma na celu odbudowę pozycji BP po katastrofie w Zatoce Meksykańskiej.