Money.pl Manager MarkiCitroen
Citroen

Citroen

Francuska marka razem z Peugeot wchodzi w skład koncernu samochodowego PSA. Firma założona w 1919 roku przez Andre Gustava Citroena, była pierwszą masową marką samochodową, produkującą poza Stanami Zjednoczonymi.

Logo Citroena nawiązuje do podwójnych kół zębatych o daszkowym uzębieniu, które Andre Citroen po raz pierwszy zobaczył w Polsce. Na podstawie tego patentu zaczął produkować, już na początku XX wieku, stalowe koła zębate w założonej przez siebie firmie Engrenages Citroën.

Biznes się rozwijał i już pod koniec pierwszej dekady XX wieku firma Citroena produkowała przekładnie do większości obecnych na rynku francuskich samochodów. Użyto ich również w sterze słynnego Titanica.  W 1908 roku Citroen zaczął zarządzać fabryką samochodów Mors. W 1919 zaczął produkować pod własną marką, a pierwszym samochodem Citroena był Type A.

W latach 30. koncern stanął przed widmem bankructwa. Markę i 250 tysięcy miejsc pracy w fabrykach Citroena uratowało przejęcie firmy przez Michelina w 1934 roku.

Dziś Citroen zatrudnia na całym świecie prawie 14 tysięcy pracowników. Koncern produkuje samochody osobowe, dostawcze i ciężarowe. Roczna produkcja Citroena sięga ponad 1,3 miliona egzemplarzy samochodów. Obecnie w rodzinie samochodów Citroena produkowanych jest około 20 modeli, w tym jeden samochód o napędzie hybrydowym – C-Cactus.