Money.pl Manager MarkiCoca Cola
Coca Cola

Coca Cola

Marka napoju gazowanego, wynalezionego w 1886 roku przez amerykańskiego farmaceutę J.S. Pembertona, to dziś jedna z największych marek w przemyśle spożywczym. Pierwotnie napój zawierał alkohol, jednak kiedy w stanie Georgia wprowadzono prohibicję, Pemberton wyprodukował bezalkoholową wersję swojego wynalazku.

Początkowo napój był zarejestrowany jako patent medyczny. W jej skład wchodziła aż do końca XIX wieku kokaina (która nie została objęta prohibicją przez władze stanu Georgia).  Od 1903 roku do produkcji napoju zaczęto wykorzystywać liście koki pozbawione kokainy.

Dokładna receptura i proporcje składu napoju przez wiele lat była owiana tajemnicą, a wartość pilnie strzeżonego przepisu szacowana była na 100 milionów dolarów. Wiadomo, że w jej składzie znajduje cukier, dwutlenek węgla, karmel, kofeina i różne aromaty. Najważniejszymi składnikami, które odróżniają napój od mu podobnych, są liście koki i orzechy koli.

Do Polski napój pojawił się po raz pierwszy w latach 50. na Targach Poznańskich. Jednak przez wiele lat Coca Cola w komunistycznej propagandzie uznawana była za symbol amerykańskiego imperializmu. Profukcję w naszym kraju rozpoczęto dopiero w 1972 roku.

Dziś na całym świecie w fabrykach Coca Coli produkuje się piętnaście odmian napoju Coca-Cola (m.in. marki Cola Zero, Cola Ligth, Cherry Coke). Poza tym do koncernu należą także takie marki jak Fanta, Sprite, Nestea, Burn czy Powerade.