Money.pl Manager MarkiDell
Dell

Dell

Firma założona w 1984 roku przez Michaela Della., wówczas studenta medycyny na uniwersytecie w Austin. Pierwsza siedziba Della mieściła się w pokoju a akademiku, a sama firma nosiła wtedy nazwę Pcs Limited. Początkowo Michael Dell sprzedawał komputery zbudowane z komponentów IBM, w 1985 roku firma wyprodukowała swój pierwszy, własny komputer. Sam Michael rzucił studia, gdy otrzymał od rodziny 300 tysięcy dolarów na rozwój firmy.

Główna siedziba Della znajduje się dziś w teksańskiej miejscowości Round Rock. Koncern posiada siedem fabryk na całym świecie, w tym jedną w Polsce. Łódzka fabryka, co prawda, od 2009 roku należy do firmy Foxconn, ale w dalszym ciągu produkuje urządzenia Della.

Koncern zajmuje się produkcją komputerów oraz powiązanych z nimi urządzeń (m.in. monitorów, dysków twardych, serwerów, drukarek i innych urządzeń peryferyjnych) a także telewizorów, odtwarzaczy MP3 czy kamer. Roczny dochód Della sięgnął w ostatnim roku prawie 61,5 miliarda dolarów.

Dell jest jedną z największych korporacji technologicznych świata – na całym globie zatrudnia ponad 103,3 tysiące osób.

Firma angażuje się w ochronę środowiska. Wprowadziła m.in. plan redukcji emisji gazów cieplarnianych o 40 procent do 2015 roku. Od 2008 roku Dell wprowadził bardziej ekologiczne źródła zasilania do swojej głównej kwatery – 60 procent energii pochodzi tam z elektrowni wiatrowych. Poza tym w 2006 roku rozpoczęła program recyklingu swoich produktów.