Money.pl Manager MarkiEasyJet
EasyJet

EasyJet

Brytyjskie EasyJet to jedne z największych tanich linii lotniczych w Europie. Firma została założona w 1995 roku przez pochodzącego z Cypru biznesmena Steliosa Haji-Ioannou. Główna siedziba przewoźnika znajduje się na lotnisku Luton w Londynie.

Obecnie flota linii EasyJet składa się ze 183 samolotów. Przewoźnik lata na 129 lotnisk w Europie i w Afryce Północnej.

Strategia Easyjet jest podobna do strategii irlandzkich tanich linii lotniczych Ryanair, i podobnie jak w przypadku przewoźnika z Dublina, wzorowana na anerykańskich liniach Southwest. Ceny biletów są niskie, jednak firma pobiera dodatkowe opłaty za bagaż rejerstrowany czy jedzenie na pokładzie. Jednak w przeciwieństwie do amerykańskich linii, flota EasyJet jest bardzo młoda – średni wiek samolotów to niewiele ponad 3,5 roku.

W EasyJest zatrudnionych jest około 8000 pracowników. Linie latają tylko na główne lotniska w miastach (w przeciwieństwie do Ryanair, który by obniżyć koszty lata często na mniejsze lotniska). Linie nie pozwalają jednak na kupowanie na jednym bilecie lotów łączonych (z przesiadkami).

Od początku EasyJet nie sprzedawał biletów lotniczych przez pośredników. Początkowo rezerwacji można było dokonywać tylko telefonicznie w biurach linii, a na samolotach był namalowany numer do centrali telefonicznej przewoźnika. Już w 1998 roku firma, jako pierwszy tani przewoźnik w Europie, wprowadziła możliwośc bezpośredniego zakupu biletów na stronie internetowej.

We Flocie Easy Jest latają samoloty Airbus A319-100, A320-200 oraz Boeing 737-700. Firma jest od 2000 roku notowana na giełdzie w Londynie.