Money.pl Manager MarkiFord
Ford

Ford

Firma Ford Motor Company powstała w Detroit w 1903 roku. Jego założyciel, Henry Ford, był jej wiceprezesem i głównym inżynierem, posiadał też 25,5 procent akcji. W 1919 roku Ford i jego syn wykupili wszystkie akcje przedsiębiorstwa i zostali jego jedynymi właścicielami.

Ford był pierwszym producentem samochodów oferującym auta dla masowego odbiorcy. Dzięki zastosowaniu taśmy produkcyjnej, Ford Model T (1908-1928) stawał się tańszy z roku na rok i mogli sobie na niego pozwolić nawet średnio zamożni Amerykanie. W czasie dwudziestu lat produkcji powstało ponad 15 milionów egzemplarzy modelu T. Pierwszą zagraniczną fabrykę Ford uruchomił już w 1904 roku w Kanadzie. W 1911 roku powstała pierwsza fabryka Forda w Europie.

Linie montażowe Forda znajdują się obecnie m.in. w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Rosji, Wielkiej Brytanii, Belgii, Niemczech, Hiszpanii, Chinach, Indiach, Rumunii, Turcji, Tajlandii, Filipinach, Indiach, RPA i w Australii. 

Oprócz samochodów osobowych, Ford produkuje ciężarówki, autobusy, maszyny rolnicze, a także sprzęt informatyczny.

Dziś główna siedziba koncernu Ford Motor Company mieści się w Dearborn w stanie Michigan. Firma zatrudnia na całym świecie około 264 tysiące pracowników. Obroty koncernu sięgają prawie 130 miliardów dolarów. Dziś do koncernu należą marki samochodów Ford i Lincoln. Koncern jest notowany na giełdzie w Nowym Jorku.

Do końca 2011 roku w fabrykach Forda produkowano również pojazdy marki Mercury, przeznaczone na rynek amerykański. W ostatnich latach koncern sprzedał również marki Volvo, Aston Martin, Jaguar i Land Rover.