Firma Ford Motor Company powstała w Detroit w 1903 roku. Jego założyciel, Henry Ford, był jej wiceprezesem i głównym inżynierem, posiadał też 25,5 procent akcji. W 1919 roku Ford i jego syn wykupili wszystkie akcje przedsiębiorstwa i zostali jego jedynymi właścicielami.
Ford był pierwszym producentem samochodów oferującym auta dla masowego odbiorcy. Dzięki zastosowaniu taśmy produkcyjnej, Ford Model T (1908-1928) stawał się tańszy z roku na rok i mogli sobie na niego pozwolić nawet średnio zamożni Amerykanie. W czasie dwudziestu lat produkcji powstało ponad 15 milionów egzemplarzy modelu T. Pierwszą zagraniczną fabrykę Ford uruchomił już w 1904 roku w Kanadzie. W 1911 roku powstała pierwsza fabryka Forda w Europie.
Linie montażowe Forda znajdują się obecnie m.in. w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Rosji, Wielkiej Brytanii, Belgii, Niemczech, Hiszpanii, Chinach, Indiach, Rumunii, Turcji, Tajlandii, Filipinach, Indiach, RPA i w Australii.
Oprócz samochodów osobowych, Ford produkuje ciężarówki, autobusy, maszyny rolnicze, a także sprzęt informatyczny.
Dziś główna siedziba koncernu Ford Motor Company mieści się w Dearborn w stanie Michigan. Firma zatrudnia na całym świecie około 264 tysiące pracowników. Obroty koncernu sięgają prawie 130 miliardów dolarów. Dziś do koncernu należą marki samochodów Ford i Lincoln. Koncern jest notowany na giełdzie w Nowym Jorku.
Do końca 2011 roku w fabrykach Forda produkowano również pojazdy marki Mercury, przeznaczone na rynek amerykański. W ostatnich latach koncern sprzedał również marki Volvo, Aston Martin, Jaguar i Land Rover.
Ford testuje nową formę sprzedaży bezpośredniej.
- Amerykański koncern motoryzacyjny Ford i indyjski Mahindra Group podejmą współpracę m.in. w zakresie rozwijania zaawansowanych technologii, w tym inteligentnych samochodów - podała w poniedziałek agencja AP. Firmy podpisały umowę ws. współpracy strategicznej.
Negatywnie zaskoczyły marcowe wyniki sprzedaży samochodów przez Forda i General Motors, za to oczekiwania przebił producent aut elektrycznych Tesla.
Do 2021 roku 1160 pracowników fabryki silników Forda w walijskim Bridgend straci pracę - podaje BBC powołując się na dokument, który wyciekł z firmy. Ford nie komentuje, ale z wypowiedzi członków brytyjskiego rządu wynika, że widmo zwolnień jest bardzo realne.