Money.pl Manager MarkiGeneral Motors
General Motors

General Motors

Jeden z największych na świecie koncernów przemysłowych. Jego korzenie sięgają roku 1908, a stolica mieści się w amerykańskim Detroit. General Motors zatrudnia 209 tysięcy pracowników na całym świecie. Jego roczne obroty sięgają ponad 135 miliardów dolarów. Największe rynki General Motors to Chiny, Stany zjednoczone, Brazylia, Wielka Brytania, Niemcy, Kanada I Rosja.

Główną gałęzią działalności General Motors jest przemysł samochodowy. Koncern produkuje samochody osobowe I ciężarówki w 31 krajach świata. Wśród jego najbardziej znanych marek znajdują się: Buick, Cadillac, Chevrolet, Daewoo, GMC i Opel. Do GM należały również, nieistniejące już słynne amerykańskie marki Hummer i Pontiac.

Kompania holdingowa GM powstała w 1908 dla marki Buick, jednak szybko zaczęła skupować inne firmy produkujące samochody. Już rok po powstaniu przejęła firmę Cadillac. Od początku lat 30. aż do 2007 roku GM był liderem w światowej sprzedaży samochodów. Pod koniec pierwszej dekady XXI wieku, firma została poważnie dotknięta przez światowy kryzys gospodarczy.

General Motors, jako jedna z kilku wielkich amerykańskich firm, została objęta pomocą rządu. W 2009 roku GM ogłosiła bankructwo i przeszła w stan upadłości. Firmę wykupił Departament stanu USA. Od tego czasu koncern prowadzi działalność jako General Motors Company. Firma zaprzestała wtedy produkcji mniej rentowanych marek, a inne, np. Saab, osprzedała innym koncernom.