Money.pl Manager MarkiHonda
Honda

Honda

Japoński koncern motoryzacyjny, produkujący samochody, motocykle, skutery i silniki. W gamie produktów Honda Motor Company znajdują się również roboty, samoloty i motorowery. Twórcą firmy był Soichiro Honda, który w 1948 roku założył firmę produkującą motocykle. Pierwszy motor (nazwany „Dream”) opuścił fabrykę Hondy w 1949 roku, a w 1953 Soichiro wyprodukował swój pierwszy samochód, który odniósł wielki sukces na rynku motoryzacyjnym.

Dziś Honda jest korporacją międzynarodową i zatrudnia ponad 180 tysięcy pracowników na całym świecie, a jej roczne obroty sięgają ponad 120 miliardów dolarów. Główna siedziba koncernu znajduje się w Tokio. Honda od 1959 roku jest największym na świecie producentem motocykli. Honda jest szóstym pod względem wielkości koncernem motoryzacyjnym świata. Jest też największym producentem silników (ponad 25 milionów rocznie). Fabryki Hondy znajdują się w ponad 30 państwach.

Oprócz branży motoryzacyjnej, Honda od 1986 roku inwestuje również w rozwój robotyki i sztucznej inteligencji. W 2000 roku firma po raz pierwszy pokazała swojego dwunożnego robota, ASIMO, uważanego za jeden z najbardziej zaawansowanych technicznie chodzących robotów.

Poza marką Honda, koncern produkuje również luksusowe samochody pod marką Acura oraz małe samoloty HondaJet pod marką Honda Aircraft Company.