Money.pl Manager MarkiHP
HP

HP

HP to firma informatyczna, której siedziba mieści się w kalifornijskim Palo Alto. Główne obszary produkcji to komputery osobiste, drukarki i serwery. HP produkuje również sprzęt medyczny i dostarcza usługi IT. Roczne obroty HP sięgnęły w 2010 roku 126 miliardów dolarów, a zysk operacyjny ponad 11 miliardów. Koncern na całym świecie zatrudnia ponad 320 tysięcy osób. Obecny kształt firmy to wynik fuzji z 2002 roku, kiedy Hewlett-Packard połączył się z firmą Compaq.

Według zestawienia Bloomber Business Week, HP znajduje się na 11 miejscu wśród najbardziej wartościowych marek na świecie.

Historia amerykańskiej marki sięga roku 1939. Firmę, której pełna nazwa brzmi Hewlett-Packard Company, założyło w garażu dwóch absolwentów  uniwersytetu Stanford, William Hewlett i Dave Packard. Pierwszym produktem HP był oscylator dźwiękowy model 200A – urządzenie służące do testowania aparatury dźwiękowej. Jednym z ich pierwszych klientów był Walt Disney.

Hewlett Packard jest uznawany przez magazyn „Wired” za twórcę pierwszego na świecie, masowo produkowanego komputera osobistego. Hewlett-Packard 9100A powstał w 1968 roku i nosił nazwę „kalkulatora biurowego”. HP odpowiada również za wprowadzenie na rynek pierwszej, masowo produkowanej drukarki laserowej.