Money.pl Manager MarkiHSBC
HSBC

HSBC

Obecnie druga na świecie pod względem wielkości firma dostarczająca usługi bankowe i finansowe. HSBC powstała w 1865 roku jako Hongkong and Shanghaj Banking Corporation – brytyjski bank w Chinach. W 1991 roku bank ten utworzył międzynarodowy holding HSBC Holding, z siedzibą w Londynie. Do dziś HSBC jest największym bankiem w Hongkongu.

HSBC to obecnie międzynarodowa instytucja finansowa, posiadająca sieć ponad 7,5 tysiąca oddzaiałów w ponad 85 krajach Europy, Azji, obu Ameryk i Afryki.  Firma dostarcza usługi z dziedziny finansów osobistych, bankowości komercyjnej i bankowości inwestycyjnej i korporacyjnej.

Marka i logo HSBC zostały ujednolicone na wszystkich rynkach, na których działa korporacja w 1999, aby grupa była bardziej rozpoznawalna wśród klientów.

Roczne obroty HSBC to ponad 98 miliardów dolarów. Firma zatrudnia 307 tysięcy osób na całym świecie. W skałd holdingu HSBC wchodzą m.in.: HSBC Bank plc, The Hongkong and Shanghai Banking Corporation, HSBC Bank USA czy HSBC Finanse. Akcje grupy są notowane na giełdach w Londynie, Hongkongu, Nowym Jorku i Paryżu.

W Polsce holding działa od 1990 roku jako HSBC Investment Services. W 2003 roku kupił Polski Kredyt Bank S.A. i rozpoczał działalność na rynku bankowości detalicznej, jako Beneficial Kredyt. Od 2004 roku oficjalnie działa na polskim rynku jako HSBC Bank Polska S.A.