To jedna z największych firm informatycznych na świecie. IBM obecnie zajmuje się produkcją pamięci masowych, oprogramowania i systemów komputerowych. Działa też w branży usług doradczych i informatycznych.
Marka IBM istnieje od ponad 80 lat. Rozwinięcie skrótu to International Machines Corporation. Tę nazwę nadano w 1924 roku istniejącej już od 1911 roku firmie CTR (Computing Tabulating Recording). Przedsiębiorstwo powstało wiele lat przed wynalezieniem komputera i na początku zajmowało się m.in. produkcją wag, krajalnic do mięsa a także tabulatorów (maszyn służących do drukowania obliczeń) i kart perforowanych (stosowanych do zapisu danych w maszynach z automatycznym przetwarzaniem informacji).
Z czasem firma skupiła się przede wszystkim na produkcji kart, a dzięki strategii pełniącego funkcję jej prezesa od 1914 roku, Thomasa J. Watsona, bardzo szybko wkroczyła na rynki Europy, Azji, Australii i Ameryki Południowej.
Pierwszą „inteligentną” maszyna wyprodukowaną przez IBM był program do gry w szachy z 1952 roku, który potrafił uczyć się na podstawie doświadczenia. W latach 60. firma wspierała program kosmiczny NASA. W tych czasach stworzyła również swój pierwszy komputer IBM System/360, który sprzedawano w latach ’64 -’78. Na początku lat 70. IBM stworzył powszechnie dziś używany system kodów paskowych.
Pierwszy komputer osobisty IBM powstał w 1981 roku, pięć lat po wypuszczeniu na rynek pierwszego takiego komputera Apple I.
Dziś IBM zatrudnia prawie 400 tysięcy osób na całym świecie. Jego roczne obroty sięgają ponad 99 miliardów dolarów. Według rankingu „Fortune” koncern jest na 18 miejscu wśród największych firm w USA i na 7 wśród najbardziej dochodowych. Z kolei według zestawienia „Forbesa” w 2011 IBM zajmuje 31 miejsce wśród największych firm na świecie.
Okazało się, że ponad 6-letnia inwestycja nie przyniosła oczekiwanych efektów.
Największa z firm transportujących kontenery po morzach i oceanach świata, czyli A.P. Moller-Maersk podpisała umowę z IBM, która może zrewolucjonizować branżę. Wykorzystując technologię blockchain, czyli tę, która jest podstawą działania kryptowalut, mają zamiar stworzyć globalną platformę handlową i zaoszczędzić miliardy dolarów.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) nie podpisze umowy z IBM Polska na modernizację platformy Mainframe. Decyzją zarządu ZUS przetarg w tej sprawie został unieważniony. Powodem jest brak konkurencyjności w postępowaniu, podał ZUS.
International Business Machines Corp (IBM), jeden z najstarszych koncernów informatycznych, zanotował najsłabszy kwartał od 14 lat.