Money.pl Manager MarkiIkea
Ikea

Ikea

Ikea, czyli Ingvar Kamprad Elmtaryd Agunnaryd, została założona przez Ingvara Kamprada w 1943 roku.  Dziś firma zatrudnia 127 tysięcy osób w 41 krajach, a jej roczne obroty sięgają 23,5 miliardów euro. Wszystkie sieci firmy prowadzone są na zasadzie franczyzy.

Marka marketingowo bardzo utożsamia się z krajem swojego pochodzenia, Szwecją. Nieprzypadkowe są kolory loga Ikea – żółty i niebieski to barwy szwedzkiej flagi. Identyfikacja firmy odwołuje się do natury, funkcjonalności i szwedzkiego stylu życia.

Ikea to przede wszystkim producent mebli, gotowych do własnoręznego złożenia. Największym producentem tych mebli jest Polska, która od 1961 roku dostarcza mebli dla Ikei. Dziś szwedzka firma współpracuje z 60 polskimi fabrykami.

Największym rynkiem zbytu dla Ikei są Niemcy i Stany Zjednoczone, gdzie znajduje się odpowiednio 44 i 37 sklepów tej marki.

Oprócz elementów wyposażenia domu, pod marką Ikea produkowane są również produkty spożywcze oraz prowadzona jest restauracja – jedno i drugie dostępne tylko na terenie sklepów firmy.

Mimo szwedzkich korzeni, dziś firma jest korporacją międzynarodową. Ikea nie uniknęła fali krytyki. W 1997 roku w szwedzkiej telewizji pokazano film, z którego wynikało, że w fabrykach koncernu w Wietnamie i na Filipinach zatrudniane są dzieci. Ikea nie zerwała współpracy w dostawcami z tych krajów, argumentując, że w państwach tych prawo zezwala na pracę nieletnich.