Money.pl Manager MarkiLenovo
Lenovo

Lenovo

Chińska marka sprzętu komputerowego. Lenovo produkuje m.in. laptopy, komputery stacjonarne, serwery, monitory i tablety. Roczne obroty firmy to ponad 16 miliardów dolarów. Lenovo zatrudnia obecnie ponad 22 tysiące pracowników na całym świecie.

W 2005 roku chiński koncern kupił dział komputerów PC firmy IBM. Dzięki temu Lenovo stało się trzecim na świecie producentem PC. Najlepiej rozpoznawalnym produktem Lenovo jest seria laptopów ThinkPad. Na chińskim rynku firma sprzedaje również telefony komórkowe – smart fony LePhone, będące tańszym konkurentem dla iPhone Apple.

W Chinach firma jest największym sprzedawcą sprzętu komputerowego, z ponad 28-procentowym udziałem w tamtejszym rynku. 27 procent akcji koncernu Lenovo należy do chińskiego rządu. Główne siedziby koncernu znajdują się w Pekinie, Singapurze i w amerykańskiej Karolinie Północnej.

Początki firmy Lenovo sięgają roku 1984. Jej założycielami było jedenaście osób z Chińskiej Akademii Nauk, a kapitał zakładowy wynosił równowartość 25 tysięcy dolarów. Anglojęzyczna nazwa firmy brzmiała wówczas: New Technology Developer Inc., szybko zmieniono ją jednak na Legend Group.

Marka Lenovo po raz pierwszy pojawia się w 1989 roku. Od 1990 roku produkowane są komputery marki Lenovo. Legend została zmieniona na Lenovo, ponieważ firmy o takiej samej nazwie istniały już na Zachodzie. Od 1994 roku firma jest obecna na giełdzie w Hong Kongu.