Money.pl Manager MarkiLG
LG

LG

Południowo koreańska firma działająca w branży elektronicznej, chemicznej i telekomunikacyjnej. LG to drugi największy konglomerat w Korei. Jego siedziba mieści się w LG Twin tower w Seulu. Firma zatrudnia obecnie ponad 180 tysiecy pracowników na całym świecie, a jej roczne obroty sięgają prawie 70 miliardów dolarów. Jest też jednym z czołowych dostawców telewizorów, telefonów komórkowych i systemów klimatyzacyjnych na świecie.

Jako marka LG istnieje od 1995 roku. Wcześniej, istniejąca od 1958 roku firma, funkcjonowała pod nazwą Lucky GoldStar Group (w wyniku połączenia dwóch firm – Lucky Chemical Company i GoldStar).

Koncern w latach 60. zaczął produkować pierwsze koreańskie odbiorniki radiowe, telewizory, pralki, lodówki i klimatyzatory (pod marką GoldStar). Jednocześnie w należących do niego fabryk, produkowano m.in. mydła, detergenty i pasty do zębów (pod markąLucky). Dziś firma LG kojarzona jest przede wszystkim z telewizorami plazmowymi, sprzętem AGD i telefonami komórkowymi.

W 1999 roku LG wszedł w spółkę joint venture z koncernem Phillips, tworząc LG Philips Display. W ramach tej współpracy produkowano matryce do telewizorów. Phillips sprzedał swoje udziały w 2008 roku. Od 2005 roku LG  współpracował wcześniej również z IBM. Obecnie firma posiada spółki joint venture z firmami Nortel i Hitachi.