Money.pl Manager MarkiMicrosoft
Microsoft

Microsoft

Jedna z największych na świecie firm komputerowych z siedzibą w Redmont w stanie Washington. Roczne obroty Microsoftu sięgają ponad 60 miliardów dolarów. Flagowe produkty koncernu to systemy operacyjne Windows, pakiet biurowy Microsoft Office czy konsola do gier Xbox. Microsoft wiele razy był oskarżany o praktyki monopolistyczne.

Część produktów Microsoftu jest rozprowadzana wraz z systemem operacyjnym. Są to m.in. przeglądarka internetowa Internet Explorer, klient poczty Windows Mail (wcześniej Microsoft Outlook), odtwarzacz multimediów Windows Media Player czy edytor grafiki Paint.

Firma została założona w 1975 roku przez Billa Gatesa i Paula Allena. Na początku produkowała i sprzedawała interpreter jężyka programowania BASIC. Pierwszym produktem Microsoftu, który odniósł sukces był na początku laty 80. system operacyjny DOS, który Microsoft przygotował na zamówienie IBM. W 1990 roku Microsoft zaprezentował system Windows 3.0 z uproszczonym interfejsem graficznym – był to pierwszy system operacyjny firmy, który był w stanie konkurować z Apple. W 1995 roku odbyła się premiera Windows 95, który w ciągu czterech dni sprzedał się w milionie egzemplarzy.

Po wycofaniu się Gatesa z kierowaniem firmą w 2000 roku, głównym szefem Microsoftu jest Steve Ballmer. Firma jest obecna na giełdzie od 1986 roku.

Microsoft na całym świecie zatrudnia 89 tysięcy pracowników. W Polsce oddział firmy istnieje od 1992 roku.