Największy fiński producent telefonów komórkowych dziś jest koncernem międzynarodowym. Nokia zatrudnia dziś ponad 132 tysiące osób, a jej roczne obroty sięgają ponad 42 miliardów euro.
Telekomunikacyjny gigant swoją działalność zaczynał swoją działalność jako firma zajmująca się przetwórstwem drewna. Założył ją w 1865 roku Fredrik Idestam. Nazwa Nokia wywodzi się od miasta Nokia, w którym Idestam otworzył w 1868 roku swoją drugą fabrykę masy papierowej.
Firma Nokia Corporation powstała sto lat później w wyniku połączenia dawnej fabryki papieru Nokia z Fińskimi Zakładami Gumowymi i Fińską Fabryką Kabli. Początki telekomunikacyjnej działalności Nokii sięgają końca lat 70. Na początku lat 80. Nokia wyprodukowała pierwsze modele telefonów samochodowych dla dopiero co uruchomionej w Skandynawii pierwszej na świecie sieci telefonii komórkowej NMT.
Fiński koncern odegrał jedną z głównych ról w rozwoju telefonii komórkowej drugiej generacji, czyli GSM. W 1998 roku Nokia stała się światowym liderem w produkcji telefonów komórkowych, a rok później wprowadziła do swoich telefonów Internet, wykorzystując technologię WAP. W 2005 roku firma sprzedała swój miliardowy telefon.
Dziś Nokia jest liderem na rynku smartfonów. Jej urządzenia oparte są na systemie Symbian. Na początku 2011 roku firma podpisała umowę z Microsoftem, w wyniku czego Symbian ma zostać zastąpiony przez mobilną wersję systemu Windows 7.
Za każdym sukcesem stoją niezliczone błędy i pomyłki, których nie ustrzegli się nawet najwięksi. Colgate, Apple, Coca-Cola, Kodak, Nokia... to tylko niektóre z koncernów, które mają na swoim koncie wstydliwe wpadki produktowe. To, co te firmy chciałyby skrzętnie ukryć, na światło dzienne ponownie wyciąga dr Samuel West. Szwedzki psycholog w swoim "Museum of Failure" kolekcjonuje przykłady największych porażek biznesowych. Czasem aż trudno uwierzyć, że tacy giganci zdecydowali się kiedykolwiek na tak osobliwe decyzje. Zobaczcie sami.
Polska jest europejskim sercem i mózgiem przemysłu przyszłości Made in Nokia - powiedział w środę wicepremier Mateusz Morawiecki. Zapewnił, że Polsce zależy na współpracy z inwestorami zagranicznymi, którzy rozwijają nowe technologie w perspektywicznych branżach.
Blackberry domaga się od Nokii opłat za korzystanie z patentów, ale nie ujawnia, jakich kwot żąda.
Znana marka wraca na rynek telekomunikacyjny. Nokia wypuściła nowy model smartfona na rynek. Już nie spod znaku Microsoftu, a właśnie znanej fińskiej firmy. Na razie jednak można go będzie kupić tylko w Chinach za 1699 juanów, czyli równowartość ok. 1000 zł.