Money.pl Manager MarkiNokia
Nokia

Nokia

Największy fiński producent telefonów komórkowych dziś jest koncernem międzynarodowym. Nokia zatrudnia dziś ponad 132 tysiące osób, a jej roczne obroty sięgają ponad 42 miliardów euro.

Telekomunikacyjny gigant swoją działalność zaczynał swoją działalność jako firma zajmująca się przetwórstwem drewna. Założył ją w 1865 roku Fredrik Idestam.  Nazwa Nokia wywodzi się od miasta Nokia, w którym Idestam otworzył w 1868 roku swoją drugą fabrykę masy papierowej.

Firma Nokia Corporation powstała sto lat później w wyniku połączenia dawnej fabryki papieru Nokia z Fińskimi Zakładami Gumowymi i Fińską Fabryką Kabli. Początki telekomunikacyjnej działalności Nokii sięgają końca lat 70. Na początku lat 80. Nokia wyprodukowała pierwsze modele telefonów samochodowych dla dopiero co uruchomionej w Skandynawii pierwszej na świecie sieci telefonii komórkowej NMT.

Fiński koncern odegrał jedną z głównych ról w rozwoju telefonii komórkowej drugiej generacji, czyli GSM. W 1998 roku Nokia stała się światowym liderem w produkcji telefonów komórkowych, a rok później wprowadziła do swoich telefonów Internet, wykorzystując technologię WAP. W 2005 roku firma sprzedała swój miliardowy telefon.

Dziś Nokia jest liderem na rynku smartfonów. Jej urządzenia oparte są na systemie Symbian. Na początku 2011 roku firma podpisała umowę z Microsoftem, w wyniku czego Symbian ma zostać zastąpiony przez mobilną wersję systemu Windows 7.