Money.pl Manager MarkiSaab
Saab

Saab

Szwedzka firma motoryzacyjna istniejąca od 1947 roku. Korzenie Saaba sięgają roku 1937 – firma była założona jako koncern lotniczy Svenska Aeroplan Aktie Bolaget. Po drugiej wojnie światowej, kiedy zapotrzebowanie na samoloty spadło, przedsiębiorstwo zajęło się produkcją samochodów. Główna siedziba znajduje się w szwedzkim mieście Trollhättan.

Pierwszym modelem Saaba był Saab 92, którego produkcja rozpoczęła się w 1949 roku. W latach 50. sprzedano ponad 20 tysięcy egzemplarzy tego modelu.

W 1969 roku Saab połączył się ze szwedzką firmą Scania i aż do 1995 roku nosił nazwę Saab-Scania. Samochody obu marek miały wtedy identyczne znaczki. W latach 80. firma ściśle współpracowała z włoskim Fiatem. Efektem tej współpracy było m.in. powstanie pierwszego luksusowego modelu marki, Saaba 9000.

W latach 1989-2010 marka Saab należała do koncernu General Motors. Na początku 2010 roku Saab został sprzedany przez GM holenderskiemu Spyker Cars (producent luksusowych samochodów sportowych) za 74 miliony dolarów.

Dziś koncern produkuje rocznie ponad 32 tysiące samochodów i zatrudnia 3355 tysięcy osób. Roczne obroty firmy sięgają 6 miliardów koron szwedzkich. Samochody Saab są obecnie produkowane w fabrykach w Szwecji i w Meksyku.

Saab produkuje dziś sześć modeli samochodów, w planach na najbliższe dwa lata ma uruchomienie trzech nowych modeli.