Money.pl Manager MarkiSony
Sony

Sony

Jeden z największych producentów elektroniki na świecie największą część swojej sławy zawdzięcza urządzeniu, które zrewolucjonizowało sposób słuchania muzyki. Chodzi oczywiście o wprowadzonego na rynek w 1979 roku, przenośnego odtwarzacza kaset – walkmana. Słowo „walkman” zostało przez Sony opatentowane.

Wśród flagowych produktów Sony znajdują się też: seria konsoli do gier PlayStation, pamięci Memory Stick, seria komputerów Vaio. Sony była też jednym ze współtwórców formatu płyty CD. Dziś koncern zajmuje się produkcją bardzo szerokiej gamy elektroniki, w tym komputerów, odtwarzaczy muzycznych i video, telewizorów, konsoli, aparatów fotograficznych, telefonów komórkowych, a także wielu podzespołów wykorzystywanych również w sprzęcie innych marek.

Historia japońskiej marki sięga 1946 roku. Założona przez Masaru Ibukę i Akio Moritę firma, początkowo nazywała się Tokyo Telecommunications Engineering Company i zajmowała naprawą sprzętu radiowego oraz produkcją woltomierzy.

Pierwszym, bardziej innowacyjnym produktem Japończyków był elektryczny garnek do gotowania ryżu. Przełom przyszedł w latach 50., kiedy firma wypuściła na rynek magnetofon taśmowy i radio tranzystorowe. Na początku 1958 roku przedsiębiorstwo zmieniło nazwę na Sony (nazwa pochodzi od łacińskiego słowa „sonus”, oznaczającego dźwięk, oraz amerykańskiego „sonny-boy”, czyli określenia małego chłopca), a kilka miesięcy później debiutowało na tokijskiej giełdzie. Dziś jej roczne dochody sięgają ponad 88,2 miliardów dolarów (dane za 2010 rok).