Jeden z największych producentów elektroniki na świecie największą część swojej sławy zawdzięcza urządzeniu, które zrewolucjonizowało sposób słuchania muzyki. Chodzi oczywiście o wprowadzonego na rynek w 1979 roku, przenośnego odtwarzacza kaset – walkmana. Słowo „walkman” zostało przez Sony opatentowane.
Wśród flagowych produktów Sony znajdują się też: seria konsoli do gier PlayStation, pamięci Memory Stick, seria komputerów Vaio. Sony była też jednym ze współtwórców formatu płyty CD. Dziś koncern zajmuje się produkcją bardzo szerokiej gamy elektroniki, w tym komputerów, odtwarzaczy muzycznych i video, telewizorów, konsoli, aparatów fotograficznych, telefonów komórkowych, a także wielu podzespołów wykorzystywanych również w sprzęcie innych marek.
Historia japońskiej marki sięga 1946 roku. Założona przez Masaru Ibukę i Akio Moritę firma, początkowo nazywała się Tokyo Telecommunications Engineering Company i zajmowała naprawą sprzętu radiowego oraz produkcją woltomierzy.
Pierwszym, bardziej innowacyjnym produktem Japończyków był elektryczny garnek do gotowania ryżu. Przełom przyszedł w latach 50., kiedy firma wypuściła na rynek magnetofon taśmowy i radio tranzystorowe. Na początku 1958 roku przedsiębiorstwo zmieniło nazwę na Sony (nazwa pochodzi od łacińskiego słowa „sonus”, oznaczającego dźwięk, oraz amerykańskiego „sonny-boy”, czyli określenia małego chłopca), a kilka miesięcy później debiutowało na tokijskiej giełdzie. Dziś jej roczne dochody sięgają ponad 88,2 miliardów dolarów (dane za 2010 rok).
Po 28 latach przerwy wytwórnia Sony Music Entertainment zapowiedziała, że wraca do wydawania nowych albumów na płytach winylowych. Chce się bowiem bić o rynek, którego wartość szacowana jest na 900 mln dol. rocznie, a prognozy mówią o dalszym wzroście. Optymiści liczą, że popularność sięgnie tej rekordowej - z przełomu lat 70. i 80.
Paul McCartney złożył pozew do amerykańskiego sądu przeciwko Sony/ATV Music Publishing. Muzyk chce odzyskać prawa piosenek zespołu The Beatles – podaje The Guardian. W 1985 roku prawa do wielu utworów nabył Michael Jackson. Po jego śmieci odkupiło je Sony/ATV za kwotę 750 milionów dolarów.
Analitycy Bloomberg Intelligence, którzy śledzą poczynania blisko 4 tys. największych spółek na świecie, wytypowali 50, dla których 2017 rok może być przełomowym okresem. Niektóre muszą sprostać wielkim oczekiwaniom związanym z tym, że doskonale sobie radzą w tym momencie. Inne będą musiały zmierzyć się z poważnymi problemami.