Money.pl Manager MarkiToshiba
Toshiba

Toshiba

Japońska firma jest producentem bardzo szerokiego spektrum urządzeń. Najbardziej znana jest jednak ze swoich telewizorów, laptopów i napędów DVD, ale produkuje również rzeczy, których nie kupimy w sklepie z elektroniką. W Japonii Toshiba jest dostawcą  pomad 70 proc. części do superszybkiego pociągu Tsubame, a w Centrum Finansowym Taipei zainstalowane są superszybkie windy Toshiba. Poza tym Toshiba bierze również udział w badaniach nad energią nuklearną i jest projektantem baterii jądrowej 4S.

Toshiba jest również jednym z największych producentów półprzewodników oraz twórcą formatu pamięci flash NAND (wykorzystywane w kartach pamięci typu SD czy CompactFlash). Jest też wynalazcą formatu płyty HD DVD, który walczył o dominację z Blu-ray. Ostatecznie Toshiba zaprzestała wspierania tego formatu, gdy studia filmowe, najbardziej zainteresowane w wykorzystaniu tych formatów, ostatecznie poparły Blu-ray w 2008 roku.

Firma zatrudnia na całym świecie ponad 200 tysięcy pracowników. Jej roczny dochód przekracza 70 miliardów dolarów. Jest notowana na giełdach w Tokio i w Londynie.

Toshiba  powstała z połączenia dwóch  w 1939 roku w wyniku połączenia dwóch firm. Historia Toshiby sięga tak naprawdę aż 1875 roku. Nowa kompania została nazwanaTokyo Shibaura Denki. Szybko przylgnęła do niej nazwa Toshiba, jednak dopiero od 1978 roku funkcjonuje jako oficjalna nazwa spółki.