Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Money.pl Manager MarkiToyota
Toyota

Toyota

Japoński koncern motoryzacyjny Toyota Motor Corporation istnieje od 1937 roku. Jej założycielem był Kiichiro Toyoda, syn Sakichiego Toyody, który pod koniec XIX wieku wynalazł pierwszy w Japonii mechaniczny warsztat tkacki. Firma Kiichiro do 1937 roku była częścią przedsiębiorstwa Sakichiego. Pierwszy model Toyoty, AA, powstał jeszcze w 1936 roku.

Po wojnie Toyota szybko osiągnęła pozycję największego producenta samochodów. W latach 50. rozpoczęła sprzedaż zagranicą. Na początku lat 60. w Europie pojawiła się pierwsza zaimportowana Toyota. Do 2006 roku Toyota sprzedała w Europie 15 milionów samochodów.

Dziś jest to firma międzynarodowa, a jej główna siedziba znajduje się w mieście Toyota w Japonii. Rocznie produkuje ponad 7, 3 miliony modeli. Obroty korporacji sięgają ponad 235 miliardów dolarów rocznie. Firma na całym świecie zatrudnia ponad 300 tysięcy pracowników. Fabryki koncernu znajdują się obecnie we Francji, w Wielkiej Brytanii, Czechach i w Turcji.  W Polsce znajdują się dwie fabryki Toyoty.

Toyota Motor Company, oprócz samochodów marki Toyota, produkuje m.in.: samochody Daihatsu i Subaru, luksusowe auta Lexus, samochody ciężarowe Hino oraz hybrydowe auta Prius.

Poza branżą motoryzacyjną, Toyota angażuje się również w rozwój robotyki. W 2004 roku zaprezentowała model robota, potrafiącego grać na trąbce. Toyota działa także na rynku usług finansowych.