Money.pl Manager MarkiToyota
Toyota

Toyota

Japoński koncern motoryzacyjny Toyota Motor Corporation istnieje od 1937 roku. Jej założycielem był Kiichiro Toyoda, syn Sakichiego Toyody, który pod koniec XIX wieku wynalazł pierwszy w Japonii mechaniczny warsztat tkacki. Firma Kiichiro do 1937 roku była częścią przedsiębiorstwa Sakichiego. Pierwszy model Toyoty, AA, powstał jeszcze w 1936 roku.

Po wojnie Toyota szybko osiągnęła pozycję największego producenta samochodów. W latach 50. rozpoczęła sprzedaż zagranicą. Na początku lat 60. w Europie pojawiła się pierwsza zaimportowana Toyota. Do 2006 roku Toyota sprzedała w Europie 15 milionów samochodów.

Dziś jest to firma międzynarodowa, a jej główna siedziba znajduje się w mieście Toyota w Japonii. Rocznie produkuje ponad 7, 3 miliony modeli. Obroty korporacji sięgają ponad 235 miliardów dolarów rocznie. Firma na całym świecie zatrudnia ponad 300 tysięcy pracowników. Fabryki koncernu znajdują się obecnie we Francji, w Wielkiej Brytanii, Czechach i w Turcji.  W Polsce znajdują się dwie fabryki Toyoty.

Toyota Motor Company, oprócz samochodów marki Toyota, produkuje m.in.: samochody Daihatsu i Subaru, luksusowe auta Lexus, samochody ciężarowe Hino oraz hybrydowe auta Prius.

Poza branżą motoryzacyjną, Toyota angażuje się również w rozwój robotyki. W 2004 roku zaprezentowała model robota, potrafiącego grać na trąbce. Toyota działa także na rynku usług finansowych.