Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
decyzje uokik
15.03.2011 18:00

130 mln zł kary dla operatora sieci Plus

Polkomtel miał uniemożliwiać UOKiK przeprowadzenie kontroli.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Nokia)

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na Polkomtel ponad 130 mln zł kary, poinformował w komunikacie UOKiK.

_ - Operator sieci Plus uniemożliwił skuteczne przeprowadzenie kontroli przez UOKiK. Spółka nie wydała twardego dysku, opóźniała rozpoczęcie działań kontrolerów, a także przekazała tylko wybrane przez siebie fragmenty dokumentów. Za brak współdziałania podczas kontroli na przedsiębiorcę nałożono karę finansową w wysokości ponad 130 mln zł _otych - podał UOKiK.

Decyzja odnosi się do kontroli przeprowadzonej przez UOKiK w grudniu 2009 roku, która odbyła się jednocześnie w siedzibach pięciu spółek: PTC, Polkomtel, P4, Info TV FM oraz NFI Magna Polonia. Działania UOKiK odbywały się za zgodą sądu, w ramach postępowania wyjaśniającego, które miało ustalić, czy mogło dojść do zawarcia ograniczającego konkurencję porozumienia dotyczącego usługi telewizji mobilnej.

Zdaniem Urzędu, Polkomtel uniemożliwiał niezwłoczne rozpoczęcie czynności kontrolnych - pracownicy UOKiK nie mogli rozpocząć ich równocześnie z działaniami w siedzibach innych firm. Kontrolującym opóźniano kontakt z członkami zarządu spółki lub osobami przez nich upoważnionymi, pomimo ich obecności w siedzibie spółki.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/228/t91620.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/ngospodarka/telekomunikacja/artykul/ptc;i;polkomtelowi;grozi;50;mln;euro;kary,238,0,637678.html) PTC i Polkomtelowi grozi 50 mln euro kary
Wskutek takich działań spółki, niemożliwe było wykorzystanie elementu zaskoczenia, bardzo często warunkującego sukces przeszukania. Opóźnienie rozpoczęcia czynności kontrolnych może bowiem umożliwić firmie zniszczenie dowodów lub ich ukrycie.

Kolejny zarzut dotyczy nieprzekazania kontrolującym określonych dokumentów dotyczących udziału Polkomtela w projekcie telewizji mobilnej - spółka przedstawiła jedynie wybrane fragmenty tych dokumentów.

W listopadzie 2010 roku za utrudnianie kontroli UOKiK ukarała także Polską Telefonię Cyfrową, operatora sieci Era. W tym przypadku kara wyniosła 123 mln złotych. PTC odwołała się od decyzji do SOKiK. Nadal natomiast trwa postępowanie UOKiK, które ma ustalić, czy doszło do zawarcia porozumienia ograniczającego konkurencję dotyczącego usługi telewizji mobilnej.

Rzeczniczka Polkomtela Katarzyna Meller poinformowała w komunikacie, że decyzja UOKiK została podjęta bezpodstawnie, a spółka odwoła się od niej do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów._ - Polkomtel SA w pełni i przez cały czas współpracował z UOKiK w trakcie prowadzonej kontroli w zakresie przewidzianym prawem. Polkomtel SA nie był i nie jest stroną jakiegokolwiek niedozwolonego porozumienia z innymi podmiotami _ - napisała rzeczniczka.

Meller napisała też, że współpraca Polkomtela, PTC, PTK Centertel i P4 w projekcie dotyczącym telewizji mobilnej odbywała się zgodnie z prawem, w oparciu o wspólną spółkę czterech operatorów, na powołanie której UOKiK wydał zgodę. Polkomtel _ nie był stroną żadnego niedozwolonego porozumienia _ - zaznaczyła Meller.

W 2009 roku Urząd Komunikacji Elektronicznej ogłosił konkurs na rezerwację częstotliwości przeznaczonych dla telewizji mobilnej (dostępnej m.in. w telefonach komórkowych). Wzięły w nim udział: spółka Info-TV-FM oraz konsorcjum Mobile TV (spółka stworzona przez Polkomtel, Polską Telefonię Cyfrową, PTK Centertel i P4). Przetarg wygrała spółka Info-TV-FM i została operatorem telewizji mobilnej. Aby móc świadczyć usługę, firma musi podpisać umowy z operatorami telefonii komórkowej.

Prezes UOKiK Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel wszczęła postępowanie antymonopolowe, w którym sprawdzi, czy operatorzy tworzący konsorcjum (które nie wygrało przetargu) uzgadniali między sobą sposób postępowania wobec Info-TV-FM.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/152/t124568.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/ngospodarka/telekomunikacja/artykul/ponad;11;7;mln;zl;kary;dla;polkomtela,158,0,741790.html) Ponad 11,7 mln zł kary dla Polkomtela Za utrudnianie wypowiedzenia umowy i wprowadzające w błąd reklamy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/96/t75104.jpg ) ] (http://www.money.pl/ubezpieczenia/wiadomosci/artykul/generali;naciagal;klientow;jest;kara,151,0,756887.html) Generali naciągał klientów. Jest kara Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów chce od firmy 600 tysięcy złotych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/228/t46820.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/prawie;pol;miliona;zlotych;kary;dla;enea;operator,63,0,687935.html) Prawie pół miliona złotych kary dla Enea Operator Spółka narzucała swoim kontrahentom uciążliwe warunki umów i za to ukarał ją UOKiK.
Tagi: decyzje uokik, polkomtel, business news, kraj, wiadmomości, gospodarka, manager
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz