Notowania

szkolnictwo wyższe
06.07.2011 10:20

20 lat uczelni prywatnych w Polsce. Raport

Od 1991 roku uczelnie niepubliczne wykształciły ponad 1,5 mln absolwentów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(lisapics/iStockphoto)

W Polsce istnieje 320 uczelni niepublicznych, na których studiuje niemal jedna trzecia wszystkich studentów - 580 tys. osób. Jak twierdzą władze szkół prywatnych, wciąż nie udało się jednak doprowadzić do ich równego traktowania na edukacyjnym rynku.

Uczelnie niepubliczne w Polsce obchodzą 20-lecie działalności. Wczoraj w Krakowie zaprezentowano raport przygotowany przez Fundację Edukacyjną _ Perspektywy _ i Konferencję Rektorów Zawodowych Szkół Polskich.

Z raportu wynika, że od 1991 do 2011 roku uczelnie niepubliczne wykształciły ponad 1,5 mln absolwentów, z czego 370 tys. osób ukończyło studia na poziomie magisterskim. Obecnie w prywatnych szkołach wyższych studiuje 580 tys. studentów, z czego 98 tys. w trybie stacjonarnym. Niepubliczne uczelnie zatrudniają 16,5 tys. nauczycieli akademickich.

Spośród 320 uczelni niepublicznych 15 to uczelnie akademickie, a 305 - zawodowe. Najwięcej uczelni niepublicznych jest w Warszawie - 60, ale istnieją one w 172 z 379 powiatów. - _ To dowód, że wykształcenie wyższe przyszło bliżej studenta _ - mówił podczas prezentacji raportu prezes Fundacji Edukacyjnej _ Perspektywy _ Waldemar Siwiński.

Liderami pod względem liczby studentów są: Społeczna Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Zarządzania w Łodzi (21 429) Krakowska Akademia im. A. Frycza-Modrzewskiego (14 498), Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej w Warszawie (12 205) i Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu (11 935).

[ ( http://static1.money.pl/i/h/123/t113019.jpg ) ] (http://manager.money.pl/styl/ciekawostki/artykul/az;jedna;czwarta;maturzystow;oblala,67,0,863555.html) Aż jedna czwarta maturzystów oblała
Na uczelniach prywatnych studiuje 6,2 tys. obcokrajowców, czyli jedna trzecia wszystkich - 18,5 tys. - którzy uczą się w Polsce. Prywatne szkoły wyższe, jak zauważają autorzy raportu, dysponują nowoczesnymi obiektami - łącznie to ponad 2 mln m kw. powierzchni dydaktycznej, z czego 1,5 mln stanowi własność uczelni.

_ - Dotacje do studiów stacjonarnych to problem uczelni niepublicznych, którego nie udało się dotąd rozwiązać. Przez 20 lat stworzyliśmy doskonałą infrastrukturę, powstało dużo świetnie wyposażonych sal dydaktycznych, które wypełniają się w soboty i w niedzielę. A szkoda marnować taki potencjał _ - mówił przewodniczący Konferencji Rektorów Zawodowych Szkół Polskich i rektor Ateneum - Szkoły Wyższej w Gdańsku prof. Waldemar Tłokiński.

Na drugiej stronie przeczytasz, kto może być zainteresowany studiami na polskich uczelniach prywatnych

Zdaniem prof. Mirosława Zdanowskiego, rektora Akademii Finansów w Warszawie, szkoły niepubliczne poniosły porażkę w walce o równą konkurencję w szkolnictwie wyższym, ale mają prawo do ogromnej satysfakcji z powodu liczby studentów, których wykształciły, i z tego, że spowodowały wzrost aktywności także wśród uczelni publicznych.

_ - Wciąż brak równego traktowania uczelni publicznych i niepublicznych przez wszystkie rządy. To państwo polskie w gruncie rzeczy strzela sobie w stopę _ - mówił rektor Wyższej Szkoły Biznesu - NLU w Nowym Sączu dr Krzysztof Pawłowski.

Podczas spotkania mówiono, że obcokrajowcom zainteresowanym studiami w Polsce często trudno zdobyć wizy. - _ Prowadzimy europejską politykę wizową. Nie da się ukryć, że spory odsetek osób ubiegających się o wizę pod pretekstem studiów ma inne życiowe plany _ - mówił podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Zbigniew Marciniak. Dodał, że każda informacja o nadużyciu polskich wiz lub zbyt pochopnym ich wydaniu wstrzymuje wszelkie pozytywne rozwiązania.

Rektorzy przyznali też, że zbyt mało jest kierunków z wykładowym językiem angielskim i wciąż nie jesteśmy konkurencyjni dla zachodnich uczelni pod względem prestiżu, choć możemy się okazać bardzo konkurencyjni pod względem opłat za naukę, zwłaszcza po podniesieniu czesnego w Wielkiej Brytanii.

Raport _ Perspektyw _ powstał na podstawie badań ankietowych, danych GUS i Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego i Nauki. Zdaniem jego autorów państwo powinno uruchomić ustawową możliwość finansowania studiów stacjonarnych na uczelniach niepublicznych, potrzebne jest wsparcie dla rozwoju studiów dla osób powyżej 30. roku życia i rozwój programów międzynarodowych, w tym studiów w języku angielskim.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/223/t82143.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polacy;wierza;ze;na;studiach;dobrze;ucza,249,0,763129.html) Polacy wierzą, że na studiach dobrze uczą Ponad 70 proc. ankietowanych Polaków pozytywnie ocenia stan szkolnictwa wyższego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/219/t110811.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rzad;chce;reformowac;szkoly;wyzsze,130,0,675970.html) Rząd chce reformować szkoły wyższe Kudrycka: W ciągu pięciu lat nasze uczelnie znajdą się w europejskiej czołówce.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/124/t113020.jpg ) ] (http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/zwalniaja;nauczycieli;bo;jest;za;malo;dzieci,168,0,865960.html) Zwalniają nauczycieli, bo jest za mało dzieci Samorządy rozpoczęły masowe redukcje etatów w szkołach. W niektórych gminach pracę może stracić nawet 30 procent nauczycieli.
Tagi: szkolnictwo wyższe, szkoły, business news, kraj, wiadmomości, gospodarka, manager
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz