Notowania

Przejdź na
wybory samorządowe 2010
18.11.2010 06:02

240 tys. zł zarobił prezydent Gdańska. Trwa wyścig po władzę

Najbardziej intratną samorządową posadą w Polsce jest stanowisko prezydenta Gdańska. Najmniej w dużych miastach - 140 tysięcy rocznie - zarabia prezydent Zielonej Góry. Urzędnicze pensje to jednak nie wszystko. Prezydenci mogą też dorobić. I to niemało.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Stefan Kraszewski)

Najbardziej intratną samorządową posadą w Polsce jest stanowisko prezydenta Gdańska. Najmniej w dużych miastach - 140 tysięcy rocznie - zarabia prezydent Zielonej Góry. Urzędnicze pensje to jednak nie wszystko. Prezydenci mogą też dorobić. I to niemało.

Na zdjęciu Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska * *

Stanowisko prezydenta miasta to nie tylko prestiż, ale i niemałe pieniądze. Money.pl przejrzał oświadczenia majątkowe prezydentów osiemnastu największych miast w Polsce, by przekonać się jakie dochody przynosi im fotel najważniejszej osoby w mieście.

W zestawieniu uwzględniliśmy roczne zarobki prezydentów wszystkich miast wojewódzkich. W przypadku województwa lubuskiego uwzględniliśmy Zieloną Górę i Gorzów Wielkopolski, a w przypadku kujawsko-pomorskiego Bydgoszcz i Toruń.
Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych określa, że maksymalna pensja prezydenta miasta nie może przekraczać 12,8 tysiąca złotych brutto. Miejscy radni, ustalając wysokość pensji prezydenta nie mogą tej kwoty przekroczyć, choć mogą mu przyznać tak zwaną trzynastą pensję, jeśli uznają że dobrze pracuje. I w większości przypadków - rzecz jasna - _ trzynastkę _ przyznają.

Przepisy, choć wydają się być restrykcyjne, dają jednak prezydentowi furtkę, dzięki której zarobić może znacznie więcej. Chodzi o zasiadanie w radach i zarządach spółek, w których udziały ma miasto.

* **[ **Wybory samorządowe 2010: Zobacz kto startuje w Twoim okręgu** ]( http://www.money.pl/wybory-samorzadowe/ )**

Według deklaracji majątkowych, jakie prezydenci największych miast przekazali do publicznej wiadomości wiosną tego roku, z możliwości _ dorobienia _ w zarządach spółek korzysta pięciu z nich. Dzięki temu właśnie to fotel prezydenta Gdańska, Poznania, Szczecina, Katowic i Kielc to najlepiej płatne samorządowe posady w kraju. Dają przeszło po 200 tysięcy złotych rocznego dochodu.

Roczne zarobki prezydentów największych miast w Polsce
prezydent miasto roczny dochód z urzędu ze spółek
źródło: Money.pl na podstawie oświadczeń majątkowych * - szacunki Money pl, Piotr Grzymowicz jest prezydentem Olsztyna od marca 2009 ** - szacunki Money.pl, Tomasz Sadzyński pełni obowiązki prezydenta Łodzi od lutego 2010
Paweł Adamowicz Gdańsk 239,5 tys. zł 161 tys. zł 78,5 tys. zł
Ryszard Grobelny Poznań 236,5 tys. zł 159,5 tys. zł 77 tys. zł
Piotr Krzystek Szczecin 226,5 tys. zł 152,5 tys. zł 74 tys. zł
Piotr Uszok Katowice 225 tys. zł 159 tys. zł 66 tys. zł
Wojciech Lubawski Kielce 207 tys. zł 175 tys. zł 32 tys. zł
Konstanty Dombrowicz Bydgoszcz 190,5 tys. zł 190,5 tys. zł -
Piotr Grzymowicz* Olsztyn 165 tys. zł 165 tys. zł -
Tadeusz Ferenc Rzeszów 164 tys. zł 164 tys. zł -
Ryszard Zembaczyński Opole 163,5 tys. zł 163,5 tys. zł -
Adam Wasilewski Lublin 161 tys. zł 161 tys. zł -
Jacek Majchrowski Kraków 161 tys. zł 161 tys. zł -
Michał Zaleski Toruń 161 tys. zł 161 tys. zł -
Hanna Gronkiewicz-Waltz Warszawa 160,5 tys. zł 160,5 tys. zł -
Rafał Dutkiewicz Wrocław 160 tys. zł 160 tys. zł -
Tadeusz Jędrzejczak Gorzów 159,5 tys. zł 159,5 tys. zł -
Tadeusz Truskolaski Białystok 159 tys. zł 159 tys. zł -
**Tomasz Sadzyński Łódź 156,5 tys. zł 156,5 tys. zł -
Janusz Kubicki Zielona Góra 140 tys. zł 140 tys. zł -

Na samym tylko zasiadaniu na prezydenckim fotelu najlepiej wychodzi prezydent Bydgoszczy. W ciągu minionego roku z urzędowej kasy Konstanty Dombrowicz zainkasował 190 tysięcy złotych. Najskromniej wypada Janusz Kubicki z Zielonej Góry, z dochodem na poziomie 140 tysięcy złotych rocznie.

Wykładają, wynajmują, piszą

Włodarz miasta nie może też dorabiać gdzie popadnie, co nie znaczy, że skazany jest tylko na pensję z magistratu. Niemałe pieniądze daje też wykładanie na wyższych uczelniach, choć nie wynika to bezpośrednio z zajmowanego stanowiska. Prezydentów - wykładowców mamy w największych miastach czworo.

Prezydent Bydgoszczy dostał z miejskiej kasy 10 złotych za czasowe udostępnienie domeny internetowej.
Najlepiej na akademickim zacięciu wychodzi Jacek Majchrowski z Krakowa - dodatkowe 299 tysięcy rocznie. Hanna Gronkiewicz-Waltz zarobiła około 100 tysięcy złotych na Uniwersytecie Warszawskim, a Tadeusz Truskolaski z kasy Uniwersytetu w Białymstoku oraz Wyższej Szkoły Zarządzania i Finansów otrzymał łącznie ponad 77 tysięcy złotych.

Najskromniej prezentuje się Adam Wasilewski z Lublina, który na tamtejszej politechnice zarobił dodatkowo niecałe 17 tysięcy złotych.

Prezydenci Gdańska i Rzeszowa co prawda nie wykładają na uczelniach, ale dodatkowym źródłem dochodu są dla nich wynajmowane mieszkania. Paweł Adamowicz deklaruje z tego tytułu kolejne 63,5 tysiąca złotych, Tadeusz Ferenc - 10,5 tysiąca złotych.

Na konta prezydentów wpływają też honoraria za prawa autorskie. Przyznaje się do nich Rafał Dutkiewicz (prawie 6,5 tysiąca złotych) i Hanna Gronkiewicz-Waltz (prawie 7,5 tysiąca).

Trzeba dobrze żyć z radnymi

W zależności od tego jak prezydent żyje z Radą Miasta, może to mieć wpływ na jego pensję. _ - Znam przypadki, że dodatek za wysługę lat stanowił 40 procent podstawowej pensji burmistrza, który miał duże poparcie w radzie - _tłumaczy dr Bartosz Skwara z Fundacji Batorego, ekspert w dziedzinie samorządów terytorialnych.

Ale działa to również w drugą stronę. Ze skrajnymi wypadkami włącznie. _ - Rada Miasta ustalając pensję prezydenta lub burmistrza musi poruszać się w pewnych widełkach. Wcześniej określony był tylko górny pułap, więc były przypadki, że włodarz miasta skłócony z radą płacił za to wysoką cenę _- tłumaczy Andrzej Porawski, dyrektor biura Związku Miast Polskich. _ - Na przykład burmistrz Świdwina otrzymał kiedyś pensję w wysokości 1 złoty. By uniknąć tego typu sytuacji, ustalono kilka lat temu także minimalny pułap pensji zasadniczej dla burmistrza i prezydenta miasta. _

Samorządowe absurdy

Co ciekawe, prezydent miasta nie musi wcale zarabiać najwięcej w magistracie. Może się zdarzyć, że jego zastępcy dostaną więcej w danym miesiącu, gdy ich szef przyzna im premie lub nagrody specjalne.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/27/t97563.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/biurokracja;kosztuje;nas;rocznie;77;6;mld;zlotych,205,0,682445.html) Biurokracja kosztuje nas rocznie 77,6 mld złotych
_ - Sam prezydent nie może sobie takiego dodatku podpisać. Dlatego zdarza się, że jego zastępcy zarobią więcej. Jednak to rzadkie sytuacje - _przyznaje dr Bartosz Skwara, z Fundacji Batorego.

Kuriozów jest jednak więcej. Na przykład wiceprezydent musi mieć wyższe wykształcenie, a jego szef już nie. _ - Znam burmistrza, którzy nie ma matury, jednak jego zastępca musi legitymować się magisterium - _ mówi dr Skwara.

Prezydenci zarabiają dużo? A może powinni więcej?

Związek Miast Polskich postuluje, by odchodzący prezydenci mogli liczyć na odprawy. Andrzej Porawski ze Związku Miast Polskich tłumaczy, że po zakończonej kadencji włodarze miast mają spore ograniczenia._ - Przez rok po zakończeniu kadencji znacznie zmniejsza się liczba potencjalnych miejsc pracy. Byli prezydenci nie mogą przykładowo podejmować pracy w spółkach wobec których podejmowali decyzje administracyjne - _argumentuje Porawski.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/120/t96120.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/samorzadowa;armia;to;prawie;cwierc;miliona;urzednikow,153,0,675993.html) Samorządowa armia to prawie ćwierć miliona urzędników
Nie brak też postulatów, by włodarze zarabiać mogli więcej, niż pozwalają na to dzisiejsze przepisy.

_ - Zarobki prezydentów największych miast to nie jest kwota porażająca choćby dla kogoś kto pracuje w w banku _- ocenia dr Bartosz Skwara z Fundacji Batorego. Podkreśla, że prezydenci miast zarządzają często miliardowymi budżetami. Mają dużą odpowiedzialność. Za błędy lub niedopatrzenia - nawet za zbyt późne wezwanie do zapłacenia zaległego podatku od nieruchomości - mogą zostać ukarani na podstawie kodeksu karnego, co przemawiać może za większymi zarobkami.

* **[ **Wybory samorządowe 2010: Zobacz kto startuje w Twoim okręgu** ]( http://www.money.pl/wybory-samorzadowe/ )**

_ - Z drugiej strony możliwości korupcyjnych w samorządzie jest wciąż bardzo dużo. Być może wyższa pensja byłaby przed tym zabezpieczeniem - _ zastanawia się dr Skwara. _ - Z drugiej strony osoby, których dochody nie wykraczają poza średnią krajową niechętnie zgodzą się na to by podwyższyć zarobki wójtom, burmistrzom czy prezydentom miast. Wciąż źle postrzegamy polityków, dlatego, ktoś kto opowiadał się by za podwyższeniem ich zarobków, narazi się na duży opór. _

[ ( http://static1.money.pl/i/h/15/t115983.jpg ) ] (http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/badanie;plac;zobacz;ile;zarabia;sie;w;twoim;regionie,201,0,708297.html) Badanie płac: Zobacz ile zarabia się w Twoim regionie
I dodaje: _ Wyborcy, rozliczając swojego prezydenta, powinni przede wszystkim brać pod uwagę takie rzeczy jak: liczbę pozyskanych funduszy europejskich, stan dróg lokalnych i co zrobiono by to poprawić, budownictwo mieszkaniowe, itp. - czyli to co de facto zostało zrobiono podczas kadencji danego włodarza miasta _.

Tym bardziej, że nie prezydentem miasta można być dowolną liczbę kadencji. Pod warunkiem, że wyborcy znów powiedzą tak.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/221/t98269.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/sprawdz;ktory;posel;ma;najwiecej;gotowki,115,0,629619.html) Sprawdź, który poseł ma najwięcej gotówki Posłowie mają w gotówce 52 mln zł oszczędności. Spłacają kredyty i pożyczki warte ponad dwa razy więcej. Najbardziej zadłużony jest Janusz Palikot.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/36/t79140.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/kulczyk;awansowal;na;najbogatszego;polaka,45,0,598061.html) Kulczyk awansował na najbogatszego Polaka Wartość majątku polskich najbogatszych wzrosła o 40 procent.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/26/t47130.jpg ) ] (http://manager.money.pl/styl/rankingi/artykul/bez;zmian;na;szczycie;rankingu;najbogatszych;w;usa,70,0,680262.html) Bez zmian na szczycie rankingu najbogatszych w USA Bill Gates ma majątek wart 54 mld dolarów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/28/t16668.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rostowski;i;drzewiecki;-;najbogatsi;w;rzadzie,79,0,452431.html) Rostowski i Drzewiecki - najbogatsi w rządzie Minister finansów lokuje swój majątek w nieruchomościach. Szef resortu sportu ma spore oszczędności.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/201/t25801.jpg ) ] (http://manager.money.pl/styl/highlife/artykul/ranking;forbesa;najbogatsze;pary;w;hollywood,60,0,578876.html) Ranking Forbesa: Najbogatsze pary w Hollywood W 2009 roku najwięcej zarobili Beyonce Knowles i Jay-Z.
Tagi: wybory samorządowe 2010, wybory, business news, giełda, wiadomości, gospodarka, porady, raport, manager, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz