Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

25 mld dolarów dla gigantów z Detroit

0
Podziel się:

Rząd USA pomoże borykającym się z problemami koncernom motoryzacyjnym.

25 mld dolarów dla gigantów z Detroit
(PAP/EPA)

Amerykański rząd najprawdopodobniej pomoże borykającym się z kłopotami producentom samochodów i pożyczy im 25 mld dolarów.

Pożyczka ma pomóc m.in. w opracowaniu nowych, ekologicznych modeli aut i przetrwaniu trudnych czasów jakie nastały w branży motoryzacyjnej.

Do tej pory rząd USA tylko raz wsparł producenta samochodów. W 1980 roku Chrysler dostał pożyczkę w wysokości 1,2, mld dolarów.

Izba Reprezentantów poparła już plan udzielenia niskooprocentowanej pożyczki gigantom z Detroit. Jeszcze w tym tygodniu odpowiednia ustawa ma przejść przez Senat. Przedsiębiorcy mają nadzieję, że prezydent Bush podpisze ją przed 1 listopada, gdy rozpoczyna się nowy rok finansowy.

Amerykańskie koncerny motoryzacyjne - m.in. General Motors - cierpią z powodu spadającej sprzedaży i rosnących kosztów produkcji. Także - za sprawą kryzysu finansowego - uzyskanie kredytów stało się dużo trudniejsze i droższe.

Firmy z USA przegrywają konkurencję z azjatyckimi rywalami, którzy produkują mniejsze i bardziej oszczędne samochody. Producenci przekonują, że bez pomocy dziesiątki tysięcy miejsc pracy zostanie zlikwidowanych.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)