Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

30 mld euro na ratunek irlandzkiemu bankowi

0
Podziel się

Premier Brian Cowen chce odbudować zaufanie do irlandzkiej gospodarki.

30 mld euro na ratunek irlandzkiemu bankowi
(ec.europa.eu)
bErHqQwR

Rekapitalizacja zagrożonego upadkiem, upaństwowionego banku Anglo-Irish pochłonie kolejne 5 mld euro - donosi środowy _ Financial Times _. Oznacza to, iż na jego ratowanie irlandzki rząd przeznaczy łącznie 30 mld euro, czyli ok. 18 proc. PKB.

Wcześniej agencja ratingowa Standard & Poor's przy okazji obniżki wyceny ratingu Irlandii oceniła, iż rachunek dla irlandzkiego podatnika za wsparcie Anglo-Irish sięgnie 35 mld euro (około 20 proc. PKB).

Anglo-Irish popadł w tarapaty w 2008 r. na skutek załamania się rynku nieruchomości, na którym finansował duże projekty deweloperskie z pożyczek, które sam zaciągał na międzynarodowym rynku kredytowym.

bErHqQwT

W I półroczu br. bank stracił 8,2 mld euro - dwa razy więcej niż w I półroczu 2009 r. Wcześniej bank ogłosił, że za 15 miesięcy do końca 2009 r. był stratny na sumę 12,7 mld euro. Bank przewiduje dalsze straty w miarę oczyszczania swoich ksiąg z toksycznych aktywów.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/236/t81132.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/bank;of;scotland;wycofuje;sie;z;irlandii,187,0,657851.html) Bank of Scotland wycofuje się z Irlandii

Według _ FT _, formalny komunikat w sprawie kolejnej rekapitalizacji banku rząd w Dublinie ogłosi jutro. Jego elementem będzie nałożenie na bank nowych celów wraz z terminami ich realizacji. Jednym z nich będzie restrukturyzacja części długu w formie obligacji wyemitowanych przez bank na sumę 16 mld euro.

Najnowszy plan rekapitalizacji ma zaaprobować dziś irlandzki gabinet. Wcześniej rząd przyjął plan podziału banku na dwie części: zdrową (bank oszczędnościowy) i toksyczną. W części zdrowej znajdują się m.in. depozyty oszczędnościowe i obligacje zagwarantowane.

bErHqQwZ

Obligacje niezagwarantowane - 4,2 mld euro obligacji korzystających z prawa do pierwszeństwa wykupu (tzw. senior) oraz 2,4 mld euro obligacji, które mogą być wykupione dopiero w drugiej kolejności (tzw. podporządkowane) - będą wyodrębnione i zarządzane osobno z chwilą przejęcia tzw. toksycznych aktywów banku przez rządową agencję NAMA (National Asset Management Agency).

Premier Irlandii Brian Cowen deklarował, że rząd zrobi wszystko co w jego mocy, by odbudować krajowe i międzynarodowe zaufanie do irlandzkiej gospodarki. Minister finansów Brian Lenihan zapewnił z kolei, że obligacje posiadające pierwszeństwo w wykupie z pewnością będą honorowane.

Jak zauważa _ FT _, rosnący koszt ratowania banku nasuwa pytanie o kondycję finansową kraju. Wyrazem zaniepokojenia inwestorów jest rosnący koszt zaciągania rządowego długu. Rentowność irlandzkich 10-letnich obligacji skarbowych sięgnęła we wtorek najwyższego poziomu od 10 lat - 6,72 proc. Jest ona teraz na tym samym poziomie, co rentowność obligacji skarbowych Grecji w kwietniu br., a więc na miesiąc przed tym, jak rząd w Atenach był zmuszony zwrócić się do MFW, Komisji Europejskiej i EBC o pomoc.

Inwestorzy niepokoją się, że Irlandia może być kolejnym państwem eurostrefy wymagającym międzynarodowego wsparcia, ponieważ koszt ratowania sektora bankowego jest bardzo wysoki i może utrudnić rządowi redukcję deficytu w warunkach gospodarczego spowolnienia.

bErHqQxa

Irlandzki PKB skurczył się o 1,2 proc. w II kwartale 2010 r. w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami oraz o 1,8 proc. rok do roku. Irlandzka gospodarka, która weszła w recesję pierwsza, wychodzi z niej jako jedna z ostatnich.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/28/t34332.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/irlandia;54;mld;euro;na;ratunek;dla;bankow,120,0,533880.html) Irlandia: 54 mld euro na ratunek dla banków Rząd przejmie toksyczne aktywa 6 banków. To największy pakiet ratunkowy w historii Irlandii.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/236/t81132.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zielona;wyspa;tkwi;w;glebokiej;recesji,134,0,603014.html) Zielona wyspa tkwi w głębokiej recesji Irlandzka gospodarka skurczyła się o 7,1 proc. Wciąż nie widać dna.
bErHqQxu
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)