Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

35,3 mln dolarów za wyjątkowy kamień

0
Podziel się:

To rekordowa cena, jaką kiedykolwiek zapłacono za nieoszlifowany diament.

35,3 mln dolarów za wyjątkowy kamień
(jurvetson/CC/Flickr)
bESjCPrF

fot: PAP/EPA_ fot: PAP/EPA _[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/500;karatowy;diament,galeria,2922,0.html)Jedna z największych na świecie firm wydobywających diamenty, Petra Diamonds, sprzedała w piątek 507-karatowy kamień za 35,3 mln dolarów. To rekordowa cena, jaką kiedykolwiek zapłacono za nieoszlifowany diament.

Analitycy szacowali wartość kamienia, jednego z 20 największych surowych diamentów wysokiej jakości na świecie, na około 25 milionów dolarów.

_ - Cullinan Heritage (jak nazywa się kamień) słusznie osiągnął cenę 35,3 mln. dol., ponieważ ma on potencjał, aby zrobić z niego jeden z najważniejszych na świecie oszlifowanych klejnotów _ - uważa szef Petry Johan Dippenaar.

bESjCPrH

Petra poinformowała, że kamień kupiła na aukcji firma Chow Tai Fook Jewellery z Hongkongu.

Kamień znaleziono we wrześniu ubiegłego roku w należącej w 74 proc. do Petry kopalni Cullinan w RPA, którą odkupiła ona od innego giganta firmy De Beers w 2007 roku.

Z kopalni Cullinan pochodzi wiele dużych diamentów, w tym największy na świece nieoszlifowany kamień _ Cullinan _, który miał 3106 karatów. Znaleziono go w 1905 roku. Powstały z niego klejnoty Mała i Duża Gwiazda Afryki, które obecnie należą do brytyjskich klejnotów królewskich.

ZOBACZ TAKŻE:

bESjCPsi
business news
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)