Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
afera
30.11.2010 13:55

3,5 roku więzienia po aferze w Deutsche Telekom.

60-letni Klaus Trzeschan wziął na siebie całą odpowiedzialność za aferę szpiegowską.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Na karę trzech i pół roku więzienia skazał we wtorek sąd w Bonn byłego pracownika koncernu Deutsche Telekom w związku ze skandalem szpiegowskim w niemieckim gigancie telekomunikacyjnym. 60-letni Klaus Trzeschan wziął na siebie całą odpowiedzialność za aferę.

Trzeschanowi, który kierował wydziałem zabezpieczeń w Deutsche Telekom, udowodniono również trzy przypadki defraudacji pieniędzy firmy.

W latach 2005-2006 Telekom analizował dane na temat połączeń telefonicznych około 40 osób, w tym dziennikarzy, członków rady nadzorczej i związkowców. Działania te miały pomóc w wykryciu źródeł przecieku do prasy informacji o przedsiębiorstwie.

Afera została wykryta w 2008 roku. Prokurator Ulrich Kleuser podkreślił w mowie końcowej, że działania te były _ skrajnym przypadkiem ataku na wolność prasy i informacji _.

Już w pierwszym dniu procesu Klaus Trzeschan wziął na siebie odpowiedzialność za działania naruszające tajemnicę telekomunikacyjną. Z polecenia byłego prezesa Telekomu Kaia-Uwe Rickego tropił źródła przecieku. Jednak Ricke nie nakazał wprost inwigilacji podejrzewanych osób.

Prokuratura nie zdołała udowodnić złamania prawa zarówno byłemu prezesowi koncernu, jak również byłemu szefowi rady nadzorczej Klausowi Zumwinkelowi, choć - jak twierdzą media - istniały wskazówki, że obaj wiedzieli o prowadzonej inwigilacji. Nie stanęli oni przed sądem.

Oprócz Trzeschana w procesie oskarżone zostały jeszcze trzy osoby, uwikłane w aferę. Postępowanie przeciwko jednej z nich umorzono z powodu złego stanu zdrowia oskarżonego. Dwaj pozostali, również pracownicy Deutsche Telekom, zostali skazani na karę grzywny.

Tagi: afera, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz