Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

500 bankructw. Czarny scenariusz nie sprawdził się

0
Podziel się:

To liczba porównywalna do tej, którą zanotowano w ubiegłym roku w tym samym czasie.

500 bankructw. Czarny scenariusz nie sprawdził się
(Maica/iStockphoto)

W 3 kwartałach 2010 roku sądy ogłosiły upadłość 500 polskich firm. To liczba porównywalna do tej, którą zanotowano w ubiegłym roku w tym samym czasie. Sytuacja w gospodarce się ustabilizowała, a wypłacalność firm przestała się z pogarszać - wynika z badania Coface.

Wzrost, który utrzymywał się w 2009 roku i w I półroczu bieżącego roku, w trzecim kwartale niemalże się zatrzymał. Zdaniem autorów raportu nie spełniają się najczarniejsze scenariusze niektórych analityków, które mówiły o drastycznym zwiększeniu liczby bankructw w bieżącym roku.

Rok temu, w tym samym czasie zanotowano wzrost na poziomie około 60 proc. w ujęciu rocznym. Zdaniem autorów raportu poziom liczby upadłości jest teraz porównywalny z okresem sprzed kryzysu.

_ - Sytuacja w gospodarce ustabilizowała się - przynajmniej, jeśli chodzi o liczbę bankructw ogłaszanych przez polskie sądy. Po półtorarocznym okresie wzrostów upadłości, ostatnie miesiące były okresem wyhamowania dynamiki wzrostu. Jest ich wciąż znacznie więcej niż w przedkryzysowym roku 2008, jednak wypłacalność firm przestała się pogarszać - _czytamy w komentarzu.

_ [ ( http://static1.money.pl/i/h/202/t93386.jpg ) ] (http://praca.money.pl/wydarzenia/artykul/chcesz;lepiej;zarabiac;musisz;zmienic;prace,219,0,671707.html) Chcesz lepiej zarabiać? Musisz zmienić pracę __ - Są nawet takie sektory, jak handel hurtowy i detaliczny, gdzie liczba upadłości spadła w porównaniu z rokiem ubiegłym. Konsumpcja jest wciąż na tyle silna, iż firmy handlowe poprawiły swoje wyniki _ - ocenia Marcin Siwa, dyrektor działu oceny ryzyka ubezpieczyciela należności Coface Poland.

Z raportu wynika, że w 2010 roku wyraźnie spadła liczba bankructw w grupie dużych firm, pogorszyła się natomiast sytuacja małych i średnich przedsiębiorstw.

_ - Analiza upadłości pod kątem form prawnych potwierdza fakt, że w roku 2009 upadłości dotykały także firm dużych, w tym wielu spółek akcyjnych, które popadły w kłopoty w związku z opcjami walutowymi, spadkiem zamówień i utratą rentowności, czy procesami restrukturyzacji i zmianami właścicielskimi. W 2010 liczba bankructw w tej grupie wyraźnie spadła, obecnie stanowią one 7 proc. wszystkich upadłości (wobec blisko 11 procent w roku ubiegłym). Pogorszyła się natomiast sytuacja małych i średnich przedsiębiorstw, które weszły w 2010 z bardzo złymi wynikami i nie mogą obecnie łatwo odbudować swojej pozycji na przedkryzysowym, satysfakcjonującym poziomie _ - czytamy w komentarzu.

Z badań wynika, że liczba upadłości zwiększyła się w branży budowlanej. Zanotowano tutaj 35 proc. wzrost liczby upadłości. W przetwórstwie przemysłowym sytuacja ustabilizowała się na poziomie z roku ubiegłego, a znacznej poprawie uległa sytuacja w branży stalowej.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/255/t92927.jpg ) ] (http://wakacje.money.pl/wiadomosci/artykul/orbis;travel;zbankrutowal,59,0,683579.html) Orbis Travel zbankrutował Zarząd biura podróży złożył wniosek o upadłość. Wszystkie wycieczki, które miały zacząć się dziś lub w późniejszym terminie zostały odwołane.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/47/t36399.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/do;konca;roku;moze;upasc;900;firm,19,0,676115.html) Do końca roku może upaść 900 firm Plajty najmocniej dotknęły branże budowlaną, produkcyjną i handlową.
business news
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)