Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
działalność gospodarcza
08.04.2013 06:41

50 ułatwień dla firm. Zobacz jakich

Ministerstwo Gospodarki złożyło projekt, zawierający prawie 50 konkretnych rozwiązań, które mają uprościć warunki prowadzenia działalności gospodarczej. Znoszą niektóre zbędne uciążliwości biurokratyczne. Dokument przyjął już Komitet Rady Ministrów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(lisegagne/iStockphoto)

*Zniesienie podatku VAT na bezpłatne porady prawne, zachowanie ważności orzeczenia lekarskiego u nowego pracodawcy to wybrane propozycje ułatwień w prowadzeniu działalności gospodarczej, które proponuje Ministerstwo Gospodarki. *

Projekt założeń do projektu ustawy o ułatwieniu warunków wykonywania działalności gospodarczej zawiera prawie 50 konkretnych rozwiązań. Mają one uprościć warunki wykonywania działalności gospodarczej i znoszą niektóre zbędne uciążliwości biurokratyczne. Projekt założeń przyjął już Komitet Rady Ministrów.

Wśród propozycji Ministerstwa Gospodarki (MG) znajduje się wyłączenie z podatku VAT usług bezpłatnej pomocy prawnej na rzecz osób niezamożnych, korzystających z pomocy społecznej. _ Zmiana powinna przełożyć się więc na większą dostępność bezpłatnych porad prawnych dla osób niezamożnych _ - czytamy w komunikacie.

Wśród innych propozycji MG znalazły się ułatwienia dla pracodawców; resort Janusza Piechocińskiego proponuje, by pracownicy dojeżdżający do pracy np. autobusem zorganizowanym przez pracodawcę nie musieli płacić podatku dochodowego z tego tytułu.

_ Zapewnienie darmowego transportu przez pracodawcę stanowi jeden z decydujących czynników dla podjęcia pracy w miejscu oddalonym od miejsca zamieszkania, szczególnie w przypadku terenów słabiej skomunikowanych. Wprowadzenie zwolnienia podatkowego w tym zakresie pobudzi aktywność inwestycyjną przedsiębiorców oraz będzie zachęcać do zatrudniania osób bezrobotnych, z miejscowości oddalonych od zakładu pracy _ - ocenia Ministerstwo Gospodarki.

Zmiany, które chce wprowadzić MG, umożliwiłoby też zatrudnienie pracownika na podstawie aktualnego orzeczenia lekarskiego, które otrzymał od poprzedniego pracodawcy. Wyjątek powinni stanowić pracownicy zatrudniani w szczególnych gałęziach gospodarki, np. spożywczej, medycznej, ratowniczej oraz transporcie lądowym, morskim i lotniczym.

_ W ostatnim czasie pracownicy bardzo często zmieniają pracodawcę, dlatego tak ważne jest, aby zminimalizować koszty administracyjne, które się z tym wiążą _ - czytamy w komunikacie MG.

Z kolei w projekcie założeń nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej Ministerstwo Gospodarki proponuje wprowadzenie zasady _ dwóch terminów _.

Propozycja zmierza do wprowadzenia zasady, zgodnie z którą przepisy mające wpływ na podejmowanie i wykonywanie działalności gospodarczej mogłyby wchodzi w życie tylko dwa razy w roku (np. 1 stycznia i 1 czerwca) z przynajmniej miesięcznym vacatio legis.

Ministerstwo planuje też przeprowadzenie pilotażu systemu konsultacji on-line, który ma zwiększyć przejrzystość procesu legislacyjnego. Taki system umożliwiłby obywatelom zgłaszanie analiz, propozycji przy tworzeniu regulacji prawnych.

_ Wdrożenie systemu konsultacji on-line docelowo wpłynie m.in. na skrócenie czasu obiegu dokumentów w procesie ich tworzenia i konsultowania, łatwiejszą pracę z uwagami zgłoszonymi podczas konsultacji oraz większe zaangażowanie strony społecznej w proces tworzenia aktów prawnych _ - czytamy w przesłanym komunikacie.

Ministerstwo zachęca do zgłaszania przykładów barier prawnych i propozycji uproszczeń legislacyjnych na adres regulacje@mg.gov.pl.

Czytaj więcej w Money.pl
Turyści nadal bezbronni? Lato bez przepisów Nowa ustawa o turystycznym funduszu gwarancyjnym ma być sposobem zabezpieczenia turystów na wypadek na przykład upadku biura.
Nie zapłaciłeś składek ZUS? Nic ci nie grozi Przedsiębiorcy, którzy mają długi w ZUSie mają szansę na pozbycie się ich raz na zawsze. Dziś wchodzi w życie ustawa o abolicji tych składek.
Te przepisy mają się zmieniać dwa razy w roku Ministerstwo Gospodarki zaproponowało, by tylko dwa razy w roku - 1 stycznia i 1 czerwca - mogły zmieniać się przepisy mające wpływ na prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce.
Tagi: działalność gospodarcza, ministerstwo, business news, wiadmomości, kraj, gospodarka, manager, czołówki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz