Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ptk
02.01.2012 17:23

5 mln zł kary dla PTK za smsy zachęcające do udziału w loterii

Prezes UKE nałożył na należącą do grupy TP spółkę Polska Telefonia Komórkowa Centertel 5 mln zł kary.

Podziel się
Dodaj komentarz
(bvdwiel/sxc.hu)

Prezes UKE ukarał należącą do grupy TP spółkę Polska Telefonia Komórkowa Centertel za automatyczne rozsyłanie abonentom - bez ich zgody - smsów zachęcających do udziału w loterii.

Jak wyjaśnił UKE, chodzi o używanie w stosunku do ponad 8 mln abonentów lub użytkowników końcowych PTK automatycznych systemów dla celów marketingu bezpośredniego, polegającego na wysłaniu komunikatów tekstowych sms, zachęcających do udziału w Loterii Audiotekstowej pod nazwą _ Loteria Orange _. PTK jest operatorem sieci Orange.

Urząd przypomniał, że Prawo telekomunikacyjne stanowi, iż używanie automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego bez zgody abonenta jest zakazane. Natomiast w trakcie postępowania UKE ustalił, że PTK, wysyłając wiadomości sms, nie wypełnił obowiązku uzyskania takiej zgody.

Działania PTK były ingerencją w prywatność abonenta, który musiał odbierać niezamówione komunikaty - stwierdził Urząd. Podkreślił również, w niektórych przypadkach abonenci w sposób niezamierzony przystąpili do loterii, co wiązało się z poniesieniem przez nich _ istotnych konsekwencji finansowych _.

_ - Sytuację, do jakiej doszło w wyniku stwierdzonych naruszeń należy ocenić jako istotne naruszenie praw abonentów i użytkowników końcowych, tym bardziej, że skala procederu objęła łącznie 8 mln 400 tys. 934 numerów _ - podkreślił Urząd.

UKE zaznaczył, że wysokość kary pieniężnej uwzględnia to, iż PTK była już karana m.in. za naruszenie obowiązków informacyjnych w stosunku do użytkowników końcowych.

Od decyzji Prezesa UKE przysługuje odwołanie się do sądu. Jak poinformowało PAP biuro prasowe Grupy TP, PTK Centertel po dokładnym przeanalizowaniu decyzji UKE rozważy, jakie konkretnie działania prawne podejmie w tej sprawie.

O nieuczciwych loteriach sms-owych czytaj w Money.pl
SMS-owe konkursy bez naciągania? Dziś ważna zmiana Wchodzą w życie przepisy, które zwiększają ochronę osób korzystających z usług telekomunikacyjnych o podwyższonej opłacie.
UKE chce ukrócić smsowe oszustwa Każdy operator powinien umożliwić blokowanie połączeń o podwyższonej płatności.
SMS-owi naciągacze. Urzędy ostrzegają Koszt uczestnictwa w wielu konkursach może być bardzo wysoki.
Tagi: ptk, business news, wiadomości, wiadmomości, kraj, telekomunikacja, gospodarka, manager, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz