Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
paliwa
01.07.2008 09:58

70-letni wizjoner z Intela reklamuje ekologiczny styl życia

Biznesmen zainteresował tym byłego dyrektora CIA, szefów Google i rząd amerykański.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Andy Grove, były prezes Intela, popiera produkcję samochodów napędzanych alternatywnymi źródłami energii. Niespełna półtora roku temu zdecydował się samodzielnie zgłębić tajniki silników elektrycznych i hybrydowych. *

Zważywszy na fakt, że ceny ropy rosną w piorunującym tempie, decyzja ta okazuje się obecnie bardzo rozsądna. Grove ma na celu zwrócenie uwagi producentów na konieczność poszukiwania nowych alternatyw dla tradycyjnego paliwa.

Siedemdziesięcioletni wizjoner zdołał zainteresować problemem najważniejszych, począwszy od byłego dyrektora CIA, przez Google, aż po rząd amerykański. Daleko jest jeszcze od pełnego sukcesu.

Obecnie różne firmy motoryzacyjne są na etapie testowania pojazdów, które przejechałyby pierwsze 40 mil napędzane energią elektryczną pobieraną z nowoczesnych baterii litowo-jonowych.

Toyota i General Motors mają nadzieję wprowadzić na rynek pierwsze serie pojazdów tego typu już w roku 2010. Największa przewaga energii elektrycznej nad tradycyjnymi paliwami jest, zdaniem Grove'a taka, że można wyprodukować ją z różnorakich źródeł, takich jak węgiel, wiatr czy energia nuklearna. Zaznacza też, że przejście na energię elektryczną motywowane musi być przede wszystkim troską o środowisko naturalne.

Ceny paliwa w dużej mierze rosną dzięki gwałtownie rosnącemu zapotrzebowaniu na nie ze strony Chin. Stany odczuwają więc bolesną konkurencję, co dodatkowo motywuje technologiczny wyścig.

Nie wystarczy - dodaje Grove - zacząć produkować pojazdy elektryczne. Niezbędne wkrótce może okazać się zmodernizowanie wszystkich samochodów poruszających się po amerykańskich drogach. W tym właśnie celu niektórzy producenci zajęli się produkcją specjalnych usprawnień, które dałyby możliwość przerobienia samochodów na napęd dwoma źródłami, prądem i paliwem. Krok taki jest jedynym, jak na razie, słusznym rozwiązaniem. Warto zauważyć, że nawet odtwarzacze DVD na początku produkowane były jako zintegrowane z tradycyjnym magnetowidem urządzenia.

Aby wspomóc przejście na nowoczesną technologię, Grove proponuje wprowadzenie specjalnych ulg podatkowych dla producentów baterii oraz refundowanie kosztów przerobienia starego napędu na nowy. Możliwe jest również wprowadzenie darmowego doładowywania samochodów elektrycznych przez kilkanaście pierwszych miesięcy użytkowania. Pomysł wydaje się szalony, ale na pewno nie bardziej, niż skaczące ceny paliwa.

Producenci samochodów z General Motors na czele popierają pomysł, nie są jednak przekonani, co do słuszności pomysłu modernizowania starych silników. _ Działanie takie powoduje natychmiastową utratę gwarancji _- dodaje Greg Martin, przedstawiciel GM.

Grove nie traci nadziei, ponieważ jest pewien, że obecna sytuacja do złudzenia przypomina wkraczanie na rynek komputerów osobistych, które zagościły w domach elektronicznych pasjonatów na długo przed masową produkcją. Zaznacza też, że nadzieja leży właśnie w pojedynczych ludziach, którzy zdecydują się zrobić taki krok naprzód i zmodernizują samochody na swoją rękę.

Sytuacja na rynku paliw jest zdaniem Grove'a dramatyczna. Ceny paliw w Stanach sięgają obecnie 4 USD za galon (=3,78l). Pozazdrościć. Daje to cenę ponad dolara za litr (SIC!), a Amerykanie w trwodze czekają na kolejne podwyżki.

Tagi: paliwa, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz