Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
abn amro
29.05.2007 13:17

71 mld euro za ABN Amro

Royal Bank of Scotland, Fortis i Santander przedstawiły szczegóły największej na świecie oferty bankowego przejęcia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Konsorcjum trzech banków na czele z Royal Bank of Scotland przedstawiło szczegóły największej w świecie oferty bankowego przejęcia. *

Za operacje holenderskiego banku ABN Amro konsorcjum zaproponowało 71,1 mld euro, z czego ok. 79 proc. płatne w gotówce.

_ Oferta konsorcjum wycenia jedną akcję ABN Amro na 38,40 euro, płatne w gotówce, plus 0,844 w nowych akcjach RBS za każdą akcję ABN. _Sfinalizowane w poniedziałek propozycje RBS, belgijskiego Fortis i hiszpańskiego Santander, i przedstawione we wtorek przed otwarciem rynków, przebijają o 13,7 proc. wcześniej zaoferowaną przez brytyjski Barclays Bank sumę 66,6 mld euro, zaakceptowaną przez zarząd ABN Amro w kwietniu.

W ramach tej transakcji ABN ogłosił, iż sprzeda Bank of America (BoA), swój amerykański oddział LaSalle, za ok. 20 mld USD.

Holenderski sąd na wniosek jednego z udziałowców orzekł jednak, iż transakcja powinna zostać wstrzymana, gdyż jest przeszkodą dla ewentualnych innych ofert na ABN Amro, korzystniejszych dla udziałowców.ZOBACZ TAKŻE:

Brytyjskie źródła sugerują, iż RBS chciałby zatrzymać LaSalle dla siebie.

BoA zagroził wystąpieniem z roszczeniami odszkodowawczymi w wysokości kilkuset milionów dolarów, jeżeli jego plany przejęcia LaSalle nie dojdą do skutku. RBS i BoA prowadziły w tej sprawie rozmowy, których szczegółów nie ujawniono.

RBS podkreśla, iż szkocko-belgijsko-hiszpańska oferta nie jest uzależniona od żadnych warunków finansowania, a kapitał zgromadzony dla jej przeprowadzenia ma pełne pokrycie.

Jeżeli udziałowcy zdecydują ją zaakceptować, to operacje ABN Amro zostaną podzielone. RBS przejąłby oddziały w Azji, Fortis - w Beneluksie, zaś Banco Santander - w Ameryce Łacińskiej.

RBS uważa, iż jego konsorcjum ma większe od Barclaysa doświadczenie w przejmowaniu dużych bankowych operacji i transakcję może przeprowadzić w krótszym czasie.

Wśród atutów oferty RBS wskazuje m.in. na to, iż nie pociągnie za sobą tak dużej redukcji zatrudnienia. W przypadku przejęcia ABN Amro przez Barclaysa zwolnienia objęłyby 11 tys. pracowników.

Tagi: abn amro, business news, wiadomości, gospodarka, manager, gospodarka polska, pap, banki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz